29.06.2021, 05:06

İroni soslu notlar

Afganistan’a da asker gönderme hususu gündemde… Bu durumu, her ne kadar ABD, NATO ve AB ile normalleşme sürecinin Türkiye’ye kesilen faturasının bedeli olarak değerlendirenler var sa, diğer tarafta “Türkiye, etkisini hissettirmek için her yere gidebilir” diyenler de var elbette…

İnşallah sonuç içimizde Kore sızısı gibi kalacak bir şey olmaz.

 

Rusya lideri Putin, S-500 sisteminin hipersonik Çirkon füzeleri ve balistik Sarmat füzeleri ile birlikte yakında Rus ordusunda göreve başlayacağını açıkladı.

Tüh be; gördünüz mü, biz ABD’nin gönlünü almakla vakit geçirirken yeni modeller çıktı, elimizdekiler demode oldu!

 

Hollanda’nın (bizim Tunç Soyer gibi “bisikletçi”) Başbakanı Mark Rutte’nin Doğu Avrupalı liderlerden çekeceği var… Rutte, daha önceki gün “18 yaş altındaki gençleri cinsel özgürlük denen şeyden korumak” için yasa çıkaran Macaristan Başbakanı Orban’a “Viktor, sizin Avrupa’da yeriniz yok; çekip gidin!” dedi ama , dün de Çekya lideri Miloş Zeman "Eşcinselleri, lezbiyenleri ve bu gibi şeyleri anlayabilirim; ama asla anlamadığım şey ne biliyor musunuz, “Translar”. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olanlar aslında kendilerine zarar verme suçunu da işlemiş oluyor. Her ameliyatta risk vardır. Bu trans insanlar da bana çok iğrenç geliyor" dedi.

“Bundan sonrasını Rutte düşünsün” diyeceğim ama şöyle desem daha iyi; “Mark sen de ne biçim Avrupalısın be kardeşim; herkes senin gibi düşünmek zorunda mı!”

 

Ve futbol…
Valla siz ne derseniz deyin ama ben böyle turnuvalarda, bu etkinlikleri anlamlı kılmak için Türkiye’nin dışında da birkaç takıma anlam yüklüyorum; o ülkeleri de “tutuyorum” yani…
Sonuçta Türkiye elenince, ekran başında kalmak için bir gerekçem de oluyor…
Dünya Kupası’nda bana yakın olan Brezilya değil mesela; Arjantin!
Avrupa arenasında da kendime özgü benzer ölçütlerim var.
Örneğin Rusya, bu turnuvada da tuttuğum takımlardan biriydi ama adeta “rezil rüsva” oldu (Türkiye’ye benzetmiş olmayayım burada!).

Çok fazla kişiselleştirmiş olmayayım ama tahmin edebileceğiniz gibi ben “hep güçlüden yana”  olmadığım için, öyle Almanya, İngiltere maçları, Ronaldo vesaire gibi oyuncuların özel performansları beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor…

Rusya “itiraf”ının ardından tuttuğum diğer takımı da söyleyeyim; Çekya! Taaa Çekoslovakya olduğu zamanlardan beri hem de.
Bu turnuvaya özel olarak da Belçika’nın çok şeyler yapabileceğini en başında söylemiştim; ikisi de yola devam ediyorlar…
Hatta İtalya tökezlerse, bu ikisinden biri şampiyon bile olabilir.
Demem o ki; (sadece futbolda değil hayatın her alanında) hep ana yollarda ilerlemeyin, ara sıra patikalara da girin: farklı manzaralar var çünkü!

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@