İşimiz İnsana Hizmet
Reklam

İşimiz İnsana Hizmet

Farklı kültürlerin buluştuğu nokta: Buca

İşimiz İnsana Hizmet

Farklı kültürlerin buluştuğu nokta: Buca

İşimiz İnsana Hizmet
06 Ağustos 2018 - 10:05


Kanal Ege ekranlarında yayınlanan Hüseyin Aslan'ın hazırlayıp sunduğu 'Mercek' adlı programın bu haftaki konuğu Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina oldu. Piriştina, “Buca'da tarih var, tarım var, gençlik ve üniversite var. Bu değerlerin iyi kullanılması gerekiyor. Buca, farklı kültürlerin ortak paydada buluştuğu bir kent. Herkesin kültürü farklıdır ama sokağa çıktığı zaman herkes Bucalıdır, İzmirlidir. Buca bu anlamda örnek gösterilecek ilçelerdendir” dedi

Hüseyin Aslan: Hoşgeldiniz Sayın Başkan. Sayın Piriştina'nın, ekonominin çeşitli sektörlerini kapsayan ticari yaşamından sonra, politikayla ilk sıcak teması 2011 Genel Seçimlerinde İzmir 2.Bölge Milletvekili adaylığıyla başladı, daha sonra 30 Mart 2014’de %43.1 oyla Buca Belediye Başkanı seçilmesiyle sürdü. Sayın Piriştina, 2014’den bu yana Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’nin (SODEM) Yönetim Kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Sayın Piriştina Belediye Başkanlığı döneminde “Yaşanabilir Buca” sloganıyla, Buca’nın sahip olduğu değerleri ve zenginliği halkın günlük yaşamına ve hayatın içine aktarma hedefine yoğunlaştı. Sayın Piriştina, sosyal belediyecilik felsefesinin gereği olarak çocuk, genç, kadın, öğrenci, engellilere yönelik çok sayıda projeyi başlatarak önemli bir bölümünü de tamamlayıp toplumun hizmetine sundu. Şimdi Buca Belediye Başkanımız Sayın Levent Piriştina ile Buca’da gerçekleştirdiği projeleri, henüz tamamlayamadığı projeleri, Buca’nın kentsel dönüşüm sorununu, ileriye dönük tasarılarını soru-cevap şeklinde değerlendirerek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Efsane Başkan Ahmet Piriştina’nın oğlu Levent Piriştina, babasının başarıları ardından kendi başarılı grafiğini çizmek için mi siyasete soyundu? Görevi esnasında kaybettiğimiz efsane başkanın vizyonunu günümüze mi yansıtmaktı hedefiniz?

Böyle bir görevi üstlenmek için birden fazla sebebiniz olması gerekiyor. Toplumla ilgili projeler üretmekten keyif almanız önemli. Aile içinde aldığınız eğitim, sosyal çevreniz, üyesi olduğunuz dernekler, seçtiğiniz arkadaşların hepsi birleşiyor ve karar almanızda etkili oluyor. Siyaset sanırım biraz ailemizin genlerinde var. Bu yola büyük bir heyecanla çıktık. Umarım heyecanımız performansımıza yansıyordur.

Belediye başkanlığında neden Buca’yı tercih ettiniz ve nasıl bir Buca devraldınız?

Buca bizim doğup büyüdüğümüz kent. İzmir Körfezi'nin diğer kentleri yatırımlardan nasibi almışken, bizim ilçemiz biraz geri kalmış. Kenti değiştirmek için önce insana yatırım yapmanız gerekiyor. İnsanların iyi günlerinde, kötü günlerinde yanındayız. Ancak dünyada yerelleşme, sorunları yerelde çözme artarken, bizde git gide merkeze kayma durumu var. Bununla ilgili serzenişlerimizi dile getiriyoruz. Bu durum bütçelere de yansıyor. Bir takım hizmetleri gerçekleştirirken hem yetkimizi istiyoruz hem de bütçelerimizin artırılmasını istiyoruz. Bu şekilde daha sosyal belediyecilik yapabiliriz. Bize çok daha fazla yetki ve kaynak lazım. Buca'nın gün içindeki nüfusu 600 bine yakın. Bu da büyük sorumluluk getiriyor. Dolayısıyla her anlamda planlı büyümek çok önemli. Buca plansız büyümenin bedelini ağır ödüyor.

TARİH, TARIM, EĞİTİM

Buca öncelikle tarihiyle ön plana çıkmış. Ayrıca çok bereketli topraklara sahip. Buca'nın tarımsal ürünleri birçok yerle rekabet edebilecek kalitede. Tarih var, tarım var, gençlik ve üniversite var. Bu değerlerin iyi kullanılması gerekiyor. Buca, farklı kültülerin ortak paydada buluştuğu bir kent. Herkesin kültürü farklıdır ama sokağa çıktığı zaman herkes Bucalıdır, İzmirlidir. Bu anlamda örnek gösterilecek ilçelerdendir.

BUCA'NIN KURTULUŞU METRO

Buca'nın en önemli sorunlarından birisi olan trafik sorunuyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Buca'nın sorunu dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak trafik sorunu geliyor. Trafik sorununu çözmek için yapılması gerekenler var. Bu noktada Doğuş Caddesi 35 metre genişliğinde modern bir bulvara dönüştürüldü. Yine Buca – Koop girişinde Karayolları'nın bir çalışması var. Buca- Bornova Tüneli projesi devam ediyor. Bunlar  da bittiğinde çevre yolundan kent merkezine girişler tamamen rahatlayacak. Ancak kentin içinde bu kadar şanslı olmuyorsunuz. Kent merkezi, tarihi sit bölgesi. Dolayısıyla kent merkezinde yolları genişletme gibi bir lüksünüz yok. Bizim tek bir şansımız var; yeraltına toplu taşımayı getirmemiz lazım. Buca'ya metro geliyor. 13 istasyon olacak. Metro, Üçyol'dan Çamlıkule'ye kadar gelecek. Böylece Buca'nın trafik sorunu metro ile çözülecek. İkinci önemli nokta ise otopark. Caddeleri, park yeri bulamadığı için park eden araçlar tıkıyor. Buca Kasaplar Meydanı yeraltı otoparkı bu sorunun bir kısmını çözdü. Buca Gösteri Sanat Merkezi'ni tamamlıyoruz ve altında otopark mevcut. Şirinyer projesiyle birlikte ise kentin göbeğinde 800 araçlık otopark olacak. Bunun dışında bölgesel otoparklar hamlesini başlattık. Bu şekilde 12 tane daha otoparkı ilçemize kazandıracağız. Buca'nın trafik sorununu çözmek adına doğru yoldayız.

BUCA'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Buca’da kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarınız ve projeleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

Buca'yı 10'a böldük. Buca'da en son imar planları 1988'de yapılmış. Bu kentte 30 yıldır hiçbir imar planı yapılmamış. Bununla ilgili çalışmayı ilk kez biz yapıyoruz. Dip dibe, planlanmadan, fiziki ömrünü tamamlamış, yeşil ögesi olmayan, kamu alanları hesap edilmemiş bir kentin etrafını planlayarak ve alanlar yaratarak kenti yukarıya doğru yükselteceğiz. Bunun dünyada da başka bir uygulama biçimi yok. Bu şekilde kentsel dönüşümü sağlayacağız.

DİĞER PROJELER

Eğitimden sanata, kültürden spora kadar hayatın her alanında projeler geliştiren Buca Belediyesi, kentte kendi öz kaynaklarıyla 100 milyon TL’yi bulan yatırım gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de 280 milyon 191 bin TL’si asfalt ve kilit parke, 318 milyon 50 bin TL’lık bölümü fiziki ve sosyal projeler olmak üzere toplam 618 milyon 241 bin TL’lik yatırım desteğini alan Buca, 4 yılda toplam 718 milyon 249 bin TL’yi bulan dev yatırımlarla tanıştı. İnşası tamamlanan Tarık Akan Gençlik Merkezi, İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi, Kültür ve Sanat Merkezi, Üzüm Bağı- Bağ Evi, Aziz Nesin Bilgi ve Eğitim Merkezi, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi gibi onlarca projenin yanı sıra inşası devam eden; Alışveriş ve Yaşam Kompleksi- Buca Çarşı, sanatın kalbinin atacağı Gösteri Sanatları Merkezi, amatör spor kulüplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı Spor Kompleksi, kentin dört bir yanında yapılan çok amaçlı Kapalı Pazar Alanları gibi birçok projenin tamamlanmasıyla Buca’nın yükselişine büyük bir ivme kazandırılacak.

ŞİDDETE 'DUR' DE

Buca Belediyesi ile sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine taciz, tecavüz, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile hayvanlara kötü muamelede bulunanların iş akdinin feshedilmesi için madde konuldu. Tüm canlıların yaşam hakkına saygı gösterilmesi gerektiği bilinciyle hareket ettiklerini ifade eden Başkan Piriştina, belediye olarak ülkeyi üzüntüye boğan şiddet olaylarına 'dur' demek için böyle bir çalışmaya imza attıklarını vurguladı.

TEKNOLOJİDEN UZAK FESTİVAL

Buca Belediyesi’nin Radyo Romantik Türk işbirliğiyle bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği, teknolojik hiçbir cihazın alınmadığı Teknolojik Uyku Festivali’nde bir araya gelen yüzlerce katılımcı 48 saat boyunca teknolojiyi uykuya yatırıp, dijital detoks yaptı. Her şeyin ücretsiz olduğu festivalde geleneksel oyunları oynayıp, yüz yüze iletişim kurarak yepyeni dostluklara yelken açan katılımcılar, festivalden unutulmaz tecrübelerle döndü. Herkes mutlaka bir gün bu kampa katılmalı” diyen Başkan Piriştina, “Festivalimiz uluslararası boyuta taşındı. Yoğun talep var ve giderek artıyor. O nedenle bu yıl iki kez düzenleme kararı aldık. Bu ilk etabımızda Bucalı hemşerilerimizi ağırlıyoruz. Ekim ayında düzenleyeceğimiz ikinci etabı ise ulusal ve uluslararası boyutta katılımla gerçekleştireceğiz” dedi.

ADAY OLACAK MI?

Başkan Piriştina: Resmi olarak adaylık kararı vermiş değilim. Henüz takvim başlamadı. Önce ailemiz içinde bu konuyu konuşacağız. Kendimizde o enerjinin, o isteğin olup olmadığına bakacağız. Ondan sonra anketlerimi yaptıracağım. Vatandaşın görüşü benim için çok önemli. Ondan sonra Genel Merkeze giderim. Heyecanımla vatadaşın talebini birleştirip karar vericinin önüne koyacağım.

Doğukan Fikri FİDAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saadet Partisi’nden bandolu yürüyüş
Saadet Partisi’nden bandolu yürüyüş
Başkan Alıcık halk dansları ekiplerini makamında ağırladı.
Başkan Alıcık halk dansları ekiplerini makamında ağırladı.