İşler: Vakaların artması turizmi tekrar vuracak

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, artan vaka sayılarının turizme büyük darbe vuracağını ifade ederek, “Bayramda vakaların yüksek olması belimizi bükecek” dedi

Ekonomi 20.03.2021 - 11:02 20.03.2021 - 11:02

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Kovid-19 vakalarının azalması ve ardından gelen kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi turizm sektörüne olumlu yansımış, yurt dışından gelen rezervasyonlarda artış kaydedilmişti ancak yaklaşık bir haftadır giderek artan vakaları sektörün hareketlenme beklediği Şeker Bayramı rezervasyonları hakkında endişe yarattı. Konuyla ilgili Yenigün’e konuşan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, artan vakaların turizm sektörünün hareketlendiği Şeker Bayramı rezervasyonlarını olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

REZERVASYONLAR İÇ AÇICI DEĞİL”

İşler, “Vakaların artacağı öngörülmüştü. Şu anda buradaki sorun sayıların öngörünün üstünde artıyor oluşu. Bilim kurulu ile siyaset bunu takip ediyor. Hali hazırda bununla ilgili bir kısıtlamaya gitmedi. Biz bayrama kadar bunu toparlayarak götürebilirsek bayramda bizim işimizi pozitif yönde etkiler dedik. Ancak artışlar bayrama kadar devam ederse insanlar korktuğundan dolayı tatile çıkmayacaktır. Şu anda bayram rezervasyonları iç açıcı değil. Vatandaşlar salgının seyrine göre hareket ediyor. Bekleyip salgının nereye doğru evrileceğini izliyorlar” dedi.

SEKTÖR DARBE YİYECEK”

Rezervasyonların hareketli olmadığını ifade eden İşler, sektörün zor günler geçireceğini belitti. İşler, “Bu böyle devam ederse sektör olumsuz etkilenecektir. İnsanlar bayramda kalabalık alanlara gitmeyeceklerdir. Onun için salgının kontrol altına alınması lazım. Vaka sayılarının düşmesi lazım. Zaten geçen yıl yarası olan ve en çok darbe yiyen sektör turizm sektörü. Bayramda bir nebze olsun can suyu alayım derken, bayramda da bu şartlar altında vakalar artmaya devam ederse turizm sektörü darbe yiyecektir. Şu anda pandeminin giderek artarak gidiyor olması bayram rezervasyonları için otelcilerin belini bükecektir. Oysa bütün sektörler hemen hemen açıldı. Otelci de geçen yılki zararlarını kapattı derken vakalar tekrar yükselişe geçti.” 

Sinovac aşısı akredite edilmeli

Yabancı turistlerin ülkeye daha rahat gelebilmesi için sektörün aşı ile ilgili sorunlarının çözülmesi gerektiğini aktaran İşler, “Türkiye’de kullanılan Sinovac aşısının akredite olması gerek” diyerek Aşı akreditasyonun ve sektörün aşılanması gerektiğini aktardı. İşler “Sinovac’ın aşısı, Avrupa Birliği tarafından kabul edilmedi. Türkiye’den dönüşlerde 14 günlük karantina uygulayacağım derse Avrupa, bu bizim için felaket olur. Kültür Bakanı bunu aşmak için ciddi bir çaba gösteriyor ama bu sorunun da çözülmesi lazım” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@