Ispanak faydaları bakımından çizgi filmlerine bile konu olan ve demir bakımından oldukça zengin bir besinlerin başında gelmektedir. Vücut sağlığı için tüketilmesi gereken önemli besinlerden biri olan ıspanak; kemik yapısını güçlendirir konsantreyi artırır ve cilt sağlığını da korumaktadır. Karoten-B maddesi açısından zengin olan nadide besin kaynakları arasında yer almaktadır. Ek olarak içerisinde A, C, K ve E vitaminlerini barındırmasının yanında demir ve magnezyum maddeleri bakımından da zengindir. Eski zamanlardan beri şifalı bitkiler arasında yer alan ıspanak faydaları bakımından günümüzde de uzmanlar tarafından özellikle gelişim çağında ve hamilelik döneminde bulunan kişilerin tüketmesi gereken bir besin olduğunun altı çizilmektedir. 

Son zamanlarda bu besin ile ilgili merak edilen bir diğer konu çiğ ıspanak faydaları nedir ve yenir mi? sorusudur. Uzmanlar, çiğ ıspanak faydalarının daha fazla olduğunu belirtir. Nitekim hem çiğ hem de pişirerek birçok faydası olan bu besin ana yemeklerde, tatlılarda ve salatalarda kullanarak tüketilebilmektedir. 

ispanak-faydalari-nelerdir

Ispanak faydaları nelerdir?

  • Özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesini önleyen ıspanak, kemiklerin ve kasların yapısını güçlendirmektedir.
  • İçeriğinde bulunan magnezyum sayesinde metabolizmanın hızla çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede, diyet listeleri için ideal bir besindir çünkü kalori ve yağ oranı düşük bir sebzedir. Bu özelliği sayesinde kilo verme sürecine yardımcı olan bir besinidir ve sindirim sistemine iyi gelmektedir. Ek olarak, çiğ ıspanağın faydaları daha fazladır çünkü ıspanağın çok pişirilmesi içerisindeki vitamini kaybetmesine neden olmaktadır. 
  • Kandaki hücrelerin seviyesini düzenlemektedir. Bu sayede, yüksek tansiyon veya kötü kolesterol gibi sağlık sorunlarına neden olmasını engellemektedir.
  • Ispanak faydaları arasında vücuttaki demir seviyesini dengeleyerek kansızlığı önlemesi de yer almaktadır.
  • İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde sadece kemikleri değil aynı zamanda diş minesini de güçlendirmektedir.
  • A, C,E ve K vitaminleri bakımından zengin olan sebze  yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmaktadır.
  • Hücrelerin yapısını koruması nedeniyle kanser gibi hastalıkların yaşanmasını engellemektedir. Betakaroten kaynağı bakımından zengin olan besin, vücuttaki hücre yapısını koruyarak hücre hasarını önlemektedir.  Bu doğrultuda, cilt ve mide kanserine karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır. 
  • Aşırı miktarda karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler tüketildiği zaman vücutta zararlı toksinler oluşmaktadır. Ispanak faydaları sayesinde oluşan bu vücuttaki zararlı toksinlerinin oranını düşürmektedir. Bu sayede detoks etkisi oluşturmaktadır.