İsrail'den Pfizer açıklaması: 'Delta'ya karşı etkili'

İsrail Sağlık Bakanlığının yeni raporuna göre, Delta varyantının en büyük sorun olduğu İsrail'deki Pfizer ve BioNTech Kovid-19 aşıları %39 etkili.

Dünya 26.07.2021 - 15:05 26.07.2021 - 15:10

Perşembe günü yayınlanan İsrail verileri, hastanede tedaviye karşı %88, çoğu şiddetli hastalığa karşı da %91 oranında etki ederek vurulan iki doz aşının insanları ciddi hastalıklardan önemli ölçüde koruduğunu belirtti.  Fakat, Toronto Üniversitesinde Enfeksiyon Hastalıkları doktoru olan Prof. Dr. Isaac Bogoch, aşıların etkisinin zamanla azalabileceğini unutmamamız gerektiğinin altını çizdi.
"Vurulan dozlar, şiddetli enfeksiyonları önlemede ve kışa girmeden hastanedeki aşırı yoğun sistemi hafifletmede çok etkili. Bununla beraber, hala Kovid süreci devam ediyor ve her an her şey olabilir. Bir noktada insanların takviyeye ihtiyacı olabileceğinin farkında ve buna hazır olmalıyız. İsrail, İngiltere ve Dünya'nın diğer bölgelerinde gerçekleşen sıkı gözetim, eğer takviyeye ihtiyacımız olursa bunun ne zaman olacağına dair alınacak önlemlere oldukça yardımcı olacak."

Şimdiden 104 ülkede görülen delta varyantının, hafif atlatılmasına rağmen tüm aşılarını olmuş insanlarda daha fazla ani enfeksiyona neden olmasıyla ABD'de görev yapan sağlık görevlilerini endişelendiriyor. (CNBC/Health and Science)

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@