Kabaran saçlar kısa sürede şekil almayarak birçok kadının korkulu riyası haline gelmiştir. İşte saç kabarmasını ortadan çıkaracak çözüm önerileri

Uzmanların araştırmalarına göre saçların nemsiz kalması ve duş sonrasında yapılan hatalar nedeniyle kabaran saçlarınızı pratik yöntemlerle muhteşem bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Saçınızı yıkadıktan sonra saç köpüğü kullanabilirsiniz. Hem kabarmasını engellemiş olursunuz, hem de güzel bir görünüm kazandırmış olursunuz. Ayrıca saçlarınız kabarıyorsa kurutma makinesi kullanmayın, doğal halde kurumasını sağlayın.

Gür ve kıvırcık saçlarınızı her gün yıkamayın. Bunun yerine saçlarınızı haftada 2 kez yıkamanız yeterli olacaktır.

kabaran-yenigun-1

Kabaran saçlarınızı nemliyken şekil vermeye çalışın. Bu şekilde saça form kazandırmak daha kolay olur. Ayrıca saçınıza nem veren ürünleri kullanmalısınız.

Havluyla saçınızı hoyratça kurutmak ve havlunun içinde bekletmek saça zarar verirken, bünyesinde tutması gereken nemin tümünü havluda kalmasına neden olur. Nazik dokunuşlarla havluyla, saçın suyunu aldıktan sonra, havluyu kullanmamak gerekir. Ayrıca yıpranmış havlular sertleştiğinden saça zımpara etkisi yapar. Mikro fiber havlular, bünyesinde çok fazla su tutma özelliği vardır. Banyodan sonra sadece saçı sarıp, giyinene kadar başınızda tutmak, saçınızı kurulamanıza gerek duymadan, havlunun ıslaklık giderme işlevini görür.

Maşa, fön gibi saç şekillendiren aletleri kullanmaya bir süre ara verin.

Çok sıcak su ile duş almak saç kökünüze ve tellerinize zarar verir. Saç tellerini ve derisini kurutur. Saçı mat ve cansız gösterir. Böylelikle kabarmaya eğilimi artar. Ilık su ile yapılan banyo sonrası sadece saçınıza soğuk su tutarak da kabarmanın önüne geçilir.

Saçlarınız çok kabardığında kendinize oluşturabileceğiniz en pratik çözüm ise bebek yağıdır. Bir miktar avucunuza alıp, kabaran saça yedirmeniz yeterlidir. Daha sonra fırçayla saçınızı taramayı ihmal etmeyin. Bebek yağını saç diplerine değdirmemeniz gerekmektedir. Özellikle banyodan sonra, saç nemliyken uygulanması önerilir.

Gözden kaçırmayın

Gaziemir Halk Eğitim'den geri dönüşüm temalı yenilik Gaziemir Halk Eğitim'den geri dönüşüm temalı yenilik

Bir başka yolu da saç maskesi;

Saçlarınızın nem verecek aynı zamanda kabarmanın önüne geçecek her banyodan sonra rahatlıkla kullanabileceğiniz saç koruyucusunu evde yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler 1 su bardağı gül suyu, 3 ampul C vitamini ve yeterli büyüklükte bir fıs fıslı şişedir. Gül suyu ve C vitamini bu şişeye koyup iyice çalkalayınız. Saçlarınız kurumaya yakınken bu karışımı saçınıza sıkın. Elinizle saça yedirdikten sonra geniş aralıklı bir tarakla saçınıza eşit şekilde yayılmasını sağlayın. Durulanma gerektirmez.

Kabaran saçlara karşı çözüm yolları

 • Saçlarınız kabarıyorsa hiçbir şekilde ince dişi olan taraklar kullanmamalısınız. İnce dişli taraklar saçlarınızın daha fazla kabarmasına yol açar. Perma tarağı olarak bilinen kalın uçlu tarakları kullanmalısınız.
 • Saç maşası, saç düzleştirici ya da saç kurutma makinesi gibi ısı uygulayan cihazları kullanacaksanız, öncesinde saçlarınıza mutlaka koruyucu sprey uygulamalısınız.
 • Güne başlarken yataktan kalktığınızda saçlarınızın kabarmaması için, yatmadan evvel saçlarınızı gevşek olarak şekilde örebilir veya kuyruk biçiminde toplayabilirsiniz. Saç kuyruğunda sıkı toka kullanmamalısınız, çünkü toplama izi meydana gelebilir.
 • Eğer sabahları duş alamıyorsanız, gece yatmadan önce yapın ve saçlarınızda şekillendirici bakım ürünleri kullanın. Sonrasında saçınızı ensenizin hizasında toplayın ve küçük topuz şekline getirin. Yataktan katlığınızda da topuzu açın ve parmaklarınızla saçlarınıza şekil verin.
 • Saçınıza uygun olan maskeleri her hafta minimum bir defa uygulamanız ile çok daha sağlıklı ve canlı saçlara kavuşur, saç kabarmalarınızın önüne geçebilirsiniz.
 • Saçlarınız çok fazla kabarıyor ise, kısa ve katlı saç kesimleri yaptırmayın.
 • Saçların kaküllü bir şekilde olması kabaran saçlar için yanlış tercihlerden biridir. Kabaran saçlara sahip olanların kakül yapmaktan sakınmaları gerekir.
 • Gün içinde yeterli miktarda su tüketilmemesi de saçlarınızın kabarmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı ne olursa olsun günlük sıvı alımınıza önem vermelisiniz.
 • Saç bakım ürünleri tercihlerinizde içeriğinde alkol olmayan ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Saç kurutma makinesi olarak elektriklenmeyi önleyebilen, saçların parlak ve kolaylıkla taranmasına yardımcı olan iyon özellikli olanlarının tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Saçlarınız kuru ise havadaki nemi çok çekecektir. Bundan dolayı da fazla kabarma yaşayabilirsiniz. Mümkün olduğunca saçlarınızın neme doyurulmasında yani nemlendirilmesinde fayda vardır. Bundan dolayı banyolarınızdan sonra nemlendirici etkisi olan saç bakım ürünlerini kullanmalısınız.
 • Her gün saçlarınızı yıkamamalısınız. Saç yıkamayı 2-3 gün arayla yaparsanız fazla kabarmasına da mani olursunuz. Ayrıca yıkamada kullanacağınız şampuanın da saçınıza uygun olması gerekmektedir.
 • Saçları banyodan sonra kuruturken karışık şekilde kurutmak yerine fırça kullanmalısınız. Bu sayede oluşabilecek şekilsiz saç dalgalanmalarının da önüne geçebilirsiniz.
 • Yaptığınız duştan sonra saç kurutma makinesi ile kurutma işlemi yapılırsa saçların elektriklenmesine ve kabarmasına sebebiyet verirsiniz. Özellikle yaz aylarında saçlarınızı kendi halinde kurutmaya bırakın ki kabarmasına mani olun. Saçlarınızı düzleştirmekten de sakınmalısınız.
 • Banyoda saçlarınıza durulama işlemi yapmadan önce durulama suyunuza bir miktar sirke ekleyin. Sirke sayesinde saçlarınız hem parlaklık kazanacak hem de kabarmasının önüne geçecektir.
 • Saçlarınızı yıkarken mutlaka doğal saç kremleri kullanın. Durulama yapmadan evvel saç kremini bir süre saçlarınızda bekletin.
 • Banyo sonrası saçınızı sardığınız havlu mikrofiber özellikte olmasına özen gösterin. Bu sayede suyun daha fazla emilmesini sağlarsınız. Bu da saçlarınızın kabarmasını engeller.