Grubun tüm hikayesini anlatmak zor, isterseniz biyografi kitaplarına ve belgesellerine bakınız. Metallica hakkındaki bazı ilginç bilgileri sizin için derledik.

Metal müziğin en bilinen gruplarından biri Metallica. Sert müziklerden hiç hazzetmeyenlerin bile bildiği Nothing Else Matters gibi parçalardan zor beğenen müzikseverlere hitap eden parçalara, neredeyse kırk yıllık bir geçmişe sahipler. Sosyal medyadan Lou Reed ile 1 Kasım’da şarkı yayınlayacaklarını duyurdu. 2011 yılında yapmış, Reed’in konuşarak vokal yapması heavy metal tarihinde bir ilk olmuştu. Bu vesileyle kaseti başa saralım istedik. Grubun tüm hikayesini tek sayfada anlatmak zor, isterseniz biyografi kitaplarına ve belgesellerine de bir göz atabilirsiniz. Metallica hakkındaki bazı ilginç bilgileri sizin için derledik.

Fatma Girik kimdir? Türk sinemasında neler yapmıştır? Fatma Girik kimdir? Türk sinemasında neler yapmıştır?

Metallica, 1981 yılında kurulan Amerikalı bir heavy metal grubudur. Davulcu Lars Ulrich ve vokalist/gitarist James Hetfield tarafından Los Angeles'ta kurulduktan sonra kariyerinin büyük kısmını San Francisco'da sürdürmüştür. Hızlı tempoları ve agresif müziğiyle bilinen grup; Slayer, Megadeth ve Anthrax ile birlikte thrash metalin "dört büyüklerinden" biri olarak kabul edilir. 1981 yılında James Hetfield'ın, Lars Ulrich'in grup kurmak için yerel bir gazetede verdiği ilana yanıt vermesi ile kurulan grubun 2003 yılı itibarıyla kadrosu; vokal ve ritim gitarda James Hetfield, davulda Lars Ulrich, lead gitarda Kirk Hammett ve bas gitarda Robert Trujillo şeklindedir. 

 • Metallica 1981’de kuruldu. Grup, heavy metal’in alt türlerinden thrash metal’in kurucuları arasında gösteriliyor.
 • Ekibin temelleri bir gazete ilanına dayanıyor. Davulcu Lars Ulrich’in beraber çalacak arkadaşlar aradığı ilanına James Hetfield’ın cevap vermesinin ardından ev arkadaşı Ron McGocney’in bas gitarist ve Dave Mustaine’in gitarist olduğu ilk kadro oluştu.
 • James Hetfield, politika ve müziğin kesinlikle ayrı olması gerektiğini düşünüyor. Ona göre, bir müzisyenin popüler olması görüşlerinin daha geçerli olarak görülmesine sebep olabiliyormuş.
 • Kirk Hammett’in ilk gitarı bir mobilya mağazasının kataloğundan yapılmış. Gitarın gövdesiyse 4 inçlik bir amfiye bağlı bir ayakkabı kutusuymuş.
 • Ayrılışı en hüzünlü isimse Cliff Burton. İsveç’te turnedeyken otobüs kazasında hayatını kaybetti. Kirk Hammett’ın sonradan VH1’e anlattığına göre, aralarındaki bir iddiayı ‘kazandığı’ için kaza sırasında Hammett’ın yatağında yatıyormuş. Otobüsün şöförü kazayı yolun buzlanmasıyla açıklarken, grup şöförün uyuduğunu iddia etti ama şöför davalardan beraat etti.
 • Grup, müzik hayatları boyunca toplam 8 farklı üyeye sahip oldu.
 • Viski üreticisi Dave Pickerell, grubun Blackened şarkısıyla aynı isme sahip seri çıkardı. İçkilere fıçıda dinlenirken Metallica şarkıları dinletilmesiyle üretilmiş.
 • Bir konserleri James Hetfield kaykay yaparken bileğini kırdığı için iptal edilmiş. Sonuçta ortaya yeni bir kural çıkmış, konser öncesinde kaymak yasak. Söylentilere göre bu kural Hetfield’ın sözleşmesinde bile yer alıyormuş.
 • 2012’de Blackened adıyla bir de kendi bağımsız plak şirketlerini kurdular. Tüm albümlerinin ve kliplerinin yasal hakları da bu şirkette.
 • Gençlik için metal! Uyuşturucu karşıtı söylemlerinin yanı sıra, oluşturdukları “All Within My Hands” adında bir de yardım kuruluşu var. Yakın zamanda 10 okula dağıtılan toplam 1 milyon dolar yardım topladılar.
 • Grubun en beğenilen albümlerinden Black Album’ün Married To Metal adıyla çıkması planlanıyordu. Sebebiyse, grubun üç üyesinin albüm yapılırken boşanmış olmaları.
 • Grubun en ünlü albümlerinden Ride the Lightning’in kapağı da çok ünlü. Nadir bulunan, yeşil bir versiyonu da var. Ancak bu versiyon bir kazanın ürünü, Fransa baskılarında bir hata sonucu mavi yerine yeşil renk kullanılmış. Şu an bu ‘hata’ bir koleksiyon ürününe dönüşmüş durumda, ulaşmak için ciddi bir para ödemeniz gerekiyor.
 • Metallica, 2013’te Antartika’da çalarak her kıtada bir konser vermiş oldu. Böylece bir Guinness ödülünü kazandı.
 • Metallica, Latince ve İtalyanca’da ‘metallicus’ ve ‘metallico’nun dişi çekimi. Anlamıysa metalik, metal. İtalyanca ‘metal grubu’ demek isterseniz ‘banda metallica’ demek uygun düşüyor. Grup baştan iddialıymış yani!
 • Metallica eserlerinde bilim kurgu ve korkuyu birleştiren yazar Howard Phillips Lovecraft’ın 1928 yılında yayınladığı ‘The Call of Cthulhu’ (Cthulhu’nun Çağrısı) adlı kısa hikâyesine ithafen ‘The Call of Ktulu’yu besteledi. Ekip telif hakları nedeniyle şarkıda ‘Cthulhu’yu ‘Ktulu’ olarak yazdı. Eser, 1984 yılında yayınlanan ‘Ride the Lightning’ albümünde yer aldı ancak albümün ilk kopyalarında şarkının adı yanlışlıkla ‘The Cat of Ktulu’ (Ktulu’nun Kedisi) olarak basıldı.