İşten çıkarılan belediye çalışanları açlık grevine başlayacak

Bayraklı Belediyesi’nde işten çıkartılan Ali Kaşıkçı ve Eşref Macun belediye önünde açlık grevine hazırlanıyor. İşçi sendikaları çalışanın hakkı iade edilmezse greve destek vereceklerini söyledi.

Yerel 11.10.2021 - 14:35 11.10.2021 - 15:08

KABAHATLARI KARABAĞ İLE AYNI KAREDE OLMAK MI?

WhatsApp-Image-2021-10-11-at-14.57

WhatsApp Image 2021-10-11 at 14.57.25 (1)
  Celal Emre Ünal/YENİGÜN - Bayraklı Belediyesi’nde çalıştıkları dönemde partileri CHP ve Başkanları Serdar Sandal için gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren iş hakkı feshedilen Ali Kaşıkçı, “12 yıllık belediye personeliyim. 1 Ekim sabahı işe geldiğimde akşamına iş akdimi feshettiler. Gerekçe olarak üç tane icra dosyamın olduğunu söylediler. Yazılı bir tutanak, yüz kızartıcı bir suçum yok. Bana böyle bir bildirimde bulunmadılar, direk işten çıkışımı yaptılar. İş akdimizi feshetmelerinin nedeni 18 Haziran günü geçmiş dönem Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile çarşıda denk geldik. Onunla beraber çarşıda esnaf ziyaretlerine katıldık, başkanımıza eşlik ettiğimiz sırada fotoğraf karelerinde yer almış bulunduk. Ertesi gün işe geldiğimde önce beni 78 günlük senelik izine çıkardılar.  İzin dönüşü işten atıldım.  Sonuna kadar direneceğim ve hakkımı savunacağım. Avukatım ile görüştüm yasal süreci başlattım.  Yasal evraklarımızı tamamladıktan sonra çadır kuracağız, açlık grevine başlayacağız. CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum ‘Lütfen sesimizi duyun olaya müdahale edin”, biz işimizi geri istiyoruz” dedi.

WhatsApp-Image-2021-10-11-at-14.38


Diğer iş akdi feshedilen Eşref Macun, “12 yıldır bayraklı belediyesinde şoför olarak görev yapmaktayım. 9 Eylül günü noter aracığı ile ihtar yapıp 10 Eylül’de iş aktimi feshettiler. Nedeni de arkadaşım ile aynı 3 tane icra dosyasını bahane ettiler. 18 Haziran günü çıkan fotoğraflarımızdan 1 ay sonra iş akdimi feshettiler” diye ifade etti.

WhatsApp Image 2021-10-11 at 14.38.08


İŞÇİ ARKADAŞIMIZIN YANINDAYIZ
 İşverenin kendince bulduğu sebepler var ama işçinin işten çıkartılma sebebi tamamen usulsüz olduğunu ifade eden Disk Genel İş İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Değer Yıldız, “İş hukukuna, iş ahlakına yakışmayan bir durum söz konusu. Biz işçi arkadaşımızın sendikaya güvenip sendikayla birlikte hareket etmesini istiyoruz. Belediye başkanıyla ve şube başkanıyla görüşmeler yaptık SSK’dan evrak beklediklerini söylediler salı ya da çarşamba günü durumu belli olacak. Evrak geldikten sonra bakacağız, eğer arkadaşımızın durumu ile ilgili herhangi bir düzenleme olmazsa biz sendika olarak üzerimize düşeni yapacağız. Eylem ya da örgütlü gücümüz bizim en son silahımız. İşçi arkadaşımızın sonuna kadar yayındayız. Bizim için asıl olan işçi arkadaşlarımızın iş güvenliği ve iş sağlığıdır.  İşçi arkadaşımızın durumu ile ilgili hem bölge başkanımız hem de şube yönetimimiz süreci takip ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada üyelerimizin hak ve çıkarlarını sonuna kadar koruyacağız” diye konuştu. 
Bayraklı Belediyesi ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

WhatsApp Image 2021-10-11 at 14.38.06

Yorumlar