İTHAL ETİN DİNMEYEN SANCISI AYDINLI ESNAFIN...

İTHAL ETİN DİNMEYEN SANCISI AYDINLI ESNAFIN İTHAL ET YERİNE ÇÖZÜMÜ VAR

Et ve Süt Kurumunun (ESK) temini ile BİM ve A101 zincir marketlerinde satışa sunulan "ucuz etlere!" tüm Türkiye çapında ulaşabilmek mümkün.

İTHAL ETİN DİNMEYEN SANCISI AYDINLI ESNAFIN İTHAL ET YERİNE ÇÖZÜMÜ VAR

Et ve Süt Kurumunun (ESK) temini ile BİM ve A101 zincir marketlerinde satışa sunulan "ucuz etlere!" tüm Türkiye çapında ulaşabilmek mümkün.

İTHAL ETİN DİNMEYEN SANCISI AYDINLI ESNAFIN İTHAL ET YERİNE ÇÖZÜMÜ VAR
21 Kasım 2017 - 13:49

İTHAL ETİN DİNMEYEN SANCISI

AYDINLI ESNAFIN İTHAL ET YERİNE ÇÖZÜMÜ VAR

 

Halkın Sözcüsü

Et ve Süt Kurumunun (ESK) temini ile BİM ve A101 zincir marketlerinde satışa sunulan "ucuz etlere!" tüm Türkiye çapında ulaşabilmek mümkün.

Yaklaşık 20 gündür bu iki marketin dolaplarında zaman zaman geldiği gibi tükenen, muhitine göre rağbet edilmediğine de şahit olunan ithal ete, sadece karşıt olan kasapların değil bir kesim vatandaşın ve esnafın da temkinli yaklaştığını gözlemledim. Ucuz et söylemiyle piyasaya sürülen bu ithal et bence ucuz sayılmaz. Ucuz demek, ekonomik olarak en taban olan gariban kesimin de sık sık alabileceği bir satış fiyatı demek. Elin memleketleri etin kilosunu 10-15 Tl arası yerken bizde aynı et iki katına satılıyorsa ve gariban kesim de bu eti doya doya yiyemiyorsa buna ucuz denmez. Bu işte bana biraz Pollyannacılık oynanıyormuş  gibi geliyor. Deyim yerindeyse vatandaşa ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler. Tıpkı otomobil vergilerine astronomik bir zam yapıp vatandaşın tepkisine göre zammın yarısını uygulayarak vatandaşın gazını almak gibi. Buna benzer bir çok örnek yaşadık son yıllarda, tepkiye karşı etkili çözümler. Ben bu duruma; hayvancılık konusunda bir türlü politikaları tutmayan ve çıkar yol bulamayan hükümetin, beterin beteri fiyata yükselen et fiyatlarını halkın hazmedebileceği, makul bir seviyeye çekmek amacıyla uygulamaya koyduğu stratejik bir plan diyorum. Yakın bir tarihte üretici ve tüketicilerle masaya oturup; “ithal et istemiyorsanız siz de elinizi taşın altına koyacaksınız” deyip ESK’i, yetiştirici ve kasap arasında daimi köprü konumuna getirmeye kalkarsa hiç şaşırmayın. Başka türlü bu işin altından nasıl kalkacak.

Gelelim olayın kasaplar hariç diğer esnaflar ve vatandaşlar boyutuna.  İthal etten sadece kasaplar muzdarip değil, ete bağlı işletme çalıştıran tüm esnaf da kasapla aynı görüşte. Ucuz et verilecekse kasaplara da verilsin diyen de var, üretici sübbanse edilsin fiyat en tabandan düşük gelsin diyen de var. Ancak bir gerçek var ki o da, et zamları hızını yakalayamayan bir kesim esnafta ayakta durabilmek için hilesiz etli yemek, döner, köfte kalmadığı gerçeği. Aydın Büyükşehir Belediyesi et fiyatlarının önünü alabilmek ve halkı ucuz etle buluşturmak amacıyla Ege Et adlı bir çok market açtı. Yetmedi üreticiye bir miktar yonca ve yem yardımı yapıyor. Devlet politikalarıyla sübbanse edilmezse tabi ki bu seviye yardımlarla eti istenilen fiyata çekmek çok zor ancak yinede bir mücadele veriyor Başkan Özlem Çerçioğlu. Konuştuğum Aydınlı esnaflarsa ithal etin çözüm olmayacağını sözlerinin merkezine oturtuyor.

Halkın Sözcüsü: Et fiyatları ve ithal et konusunda düşünceleriniz nedir?

Ali Umutlu: Uygulanan yanlış politikaların getirdiği noktadayız şu anda. Eti ithal etmekle bu işi çözemeyiz. Hele hele yurdunuzun önemli bir bölümünde geçimini hayvan üreterek sağlayan bir kesiminiz varsa eti ithal edecek kadar ateşle oynayamazsınız.

Halkın Sözcüsü: Peki esnaf olarak bu konuda bir çözüm öneriniz var mı?

Ali Umutlu: Bence devlet acilen yeni bir mera kanunu çıkarıp üreticiyi hayvan yayım alanları açısından desteklemeli. Bu kadar dip yaptıktan sonra sektörün hemen ayağa kalkması mümkün olmayacağından üreticiyi yem açısından da desteklemeli.

Halkın Sözcüsü: Ağırlıklı etten yapılan yemekler satan bir işyeri sahibi olarak bu şartlarda nasıl rekabet ediyorsunuz.

Ali Umutlu: Rekabet edemiyoruz, esnaflar olarak acımasız bir yarışa girdik, bu nedenle esnafın hali duman desem yeridir. Ayakta durmak için neyimiz var neyimiz yoksa ortaya koyduk. Ben şahsen kaliteden ödün vermemek adına bazı etli yemek çeşitlerimi bir süreliğine tezgahtan kaldırdım, alternatif yemeklere yönelmeyi düşünüyorum.

Aydın’da bir çok esnafla görüştüm bir çoğunun şikayeti, olaya bakış açısı ve çözüm yolu aynı sayılır. Bu, esnafın et bilmecesinde ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor.

Halkın Sözcüsü: Et fiyatlarındaki artış nedeniyle, hükümetin halkın et yemesini sağlamak için et ithal etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz.

Fatoş Korkmaz: Yanlış buluyorum. Ben şahsen adı geçen zincir mağazalardan et almak yerine kasabımdan alır kasabımı kalkındırırım. Et ithalatını külliyet hatalı ve sakat bir girişim olarak görüyorum. Madem gariban insanların da et yemesini düşünüyorsa devletimiz dışarıdan et getirip bir yerlere para kazandıracağına besiciyi destekleyip işi kökten çözsün.

Halkın Sözcüsü: Halk memnun mu sizce bu politikadan.

Fatoş Korkmaz: Ben şimdiye kadar kullananlar arasında çok memnun olana şahit olmadım. Ancak bence bu fiyatında da pahalı olduğu kanaatindeyim. Bir çok ülkede et beş parayken hükümetin eti ithal edip halka on paraya satıp bir de bunun adına “gariban et yesin” demesi abesle iştigaldir. Yazık bu halka bu kandırmacayı hak etmiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Alıcık'ın desteğiyle bu işi yapıyoruz...
Başkan Alıcık'ın desteğiyle bu işi yapıyoruz...
Nazilli Basketbol'da sahasında galip...
Nazilli Basketbol'da sahasında galip...