19.02.2015, 22:00

İyi ekip ve başarı

Sporu bilmek, sporu yönetmek, paranın yanında tamamen akılla olacak iş dersem, sakin abartıyor sanmayın. Elbette akıllı yöneticilerin ekonomik güçle sınırsız olması başarının daha da çabuklaşmasına en büyük aracı… Bu da bir gerçek!

Ama başarılı yöneticinin zamanı ve parayı iyi kullanması, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Az zamanda çok işler yaptık” sözünden yola çıkanlar için en güzel örnek.

“Har vurup harman savurmanın” veya kulübü “borç batağına” sürüklemenin çok sık görüldüğü günümüz sporunda, “az parayla çok işler” yapan akıllı spor yöneticilerine de rastlamak mümkün.
Kim oldukları hiç önemli değil. Zaten bunları bilen biliyor, tahmin eden de ediyor…
İzmir Büyükşehir Belediyespor Kulübü, “altın çağ”ını İzmir’in efsanevi başkanı, can dostum rahmetli Ahmet Piriştina döneminde yaşadı. Sporu ve siyaseti çok iyi bilen dengeleri hiçbir zaman için bozmayan Piriştina, spor kulübüne kurduğu ekiple spor başarısının doruğuna çıkma şansını yarattı. Sorumluluğu verdiği kişilere, yetkiyi de sundu ve “Etiyle, kemiğiyle sizin” derken ekledi: “Gözüm de üzerinizde en büyük hesabı ben sorarım…”
Bu ekibin başında güvendiği bir isim olan Safter Karabağlı vardı. Karabağlı, eski bir milli atletti. Bireysel ve takım yarışmalarının ne olduğunu çok iyi biliyordu. Ekibini kurdu. Yaşar Ergün başta olmak üzere pek çok spor adamını bir araya getirdi. “Eksiler ile artılar” yan yana gelince, dedikodu üretenler, “bunlar bir aya kalmaz birbirine girer, geldikleri gibi gider” dedi demesine de… İzmir Büyükşehir Belediyespor, basketbolda 1. Lig'e, hentbol erkek ve kadınlarda Süper Lig'e çıktı. Okçuluk, judo, tekvando, futbol, voleybol, atletizm, jimnastik, buz hokeyi, güreş, sualtı ragbisi, yüzme… Aklınıza gelecek 25 spor branşında Türkiye, Avrupa, Dünya Şampiyonlukları peş peşe İzmir’e geldi. Tekerlerli Sandalye Basketbol Takımı Dünya Yenilmezlik Rekoru’nu kırdı! Ülkenin en başarılı sporcuları İzmir’e gelmek için kapısını çaldı.
Türkiye ve Avrupa İzmir’den esen spor rüzgârı ile dalgalanıyor, başarılar peş peşe geliyordu. Rahmetliden sonra dönem de değişti. Şimdi de yeni bir model söz konusu İzmir Büyükşehir Belediyespor’da. O günkü yöneticilerden Yaşar Ergun, Arkasspor ile bir kez daha büyüdü. Bendenizin amatör spor kulübüyle yaptıkları ortada…
Ekibin kaptanı, kulübün başkanı olan A. Safter Karabağlı ki, Universiade’nin maskotu İzmir Yalıçapkınını bulan, öneren açıkçası “İsim babası” olan birisi… Güzel işlere imza attıktan sonra köşesine çekilip, “emekli oldum” keyfini yaşarken, Buca Belediye Başkanı Levent Priştina’nın, “Buca Belediyespor’un başına geç” önerisiyle yeniden sporun içine daldı…
“Az parayla çok işler” yapmak önemlidir demiştik ya… Aynen öyle yaptı ve Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nı “çok ucuza” mâl ederek, takımı da “doğum günü”nde Bölgesel Lig'e soktu. Başına da Türk ve Irak Milli takımlarının eski antrenörü Harman Yazıbaşı’nı getirdi… Şimdi ekip, rakiplerine fark yapa yapa 1. Lig'e doğru emin adımlarla ilerliyor. Hedef: Avrupa…
Buca Belediyespor, inanıyorum ki başta Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı olmak üzere ampute futbol, basketbol, amatör ligdeki futbol, yüzme, tenis ve diğer branşlarıyla İzmir’den sonra sesini Türkiye genelinde başarılarıyla duyuracaktır.
Tüm aile fertleri gibi sporu seven ve her zaman sporcunun yanında olan genç başkan Levent Piriştina’nın Buca’da amatör spor branşlarına daha fazla imkan tanıması ve başarıların “Buca Gençliği” ile gelmesini sağlaması kendisine de siyasette önemli bir getiri olacaktır.
Siyasette önü açık olan Bucalı Levent Piriştina’nın, Bucaspor’a sahip çıkmasının yanı sıra, basketbol için de yapacağı bir spor salonu onun heykelinin dikilmesine de ilk adım olacaktır…  

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@