Birlik Sağlık - Sen Genel Merkezini ziyaret eden  İYİ Partili İzmir Milletvekili Aytun Çıray,  pandemi döneminde yaşananlara vurgu yaparak; "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın insan haklarına saygısızlıktan dolayı yargılanması gerekir" dedi.  

Selcan ŞERİFAKİ/ İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Doğruyol: En çok hayatını kaybeden meslek grubuyuz

Doğruyol, " Vekilimizle diyalog halinde oluyoruz. Sağlık olarak sıkıntılı süreçten geçiyoruz. İnşallah bu sıkıntılaırn düzelmesini talep ediyoruz. 2 yıldır devam eden pandemi nedeniyle sağlıkçılarımız zor günler geçirdi. En çok hayatını kaybeden meslek grubu haline geldi. Hükümetlerde sağlık çalışanlarının lehine düzenlemeler yapılmadı" dedi. 

Çıray: Müjdeler var tarih yok

Çıray, “Sağlıktaki sorunları dile getiriyoruz. Sağlık olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu sıkıntıların düzelmesini talep ediyoruz. 2 yıldır devam eden pandemi sürecinde çok zor bir süreç geçirdi. Cumhurbaşkanı Tıp Bayramında müjdeler vardı ama tarih yoktu. Sağlıkta şiddet, aile hekimleri sorunları, 3600 ek göstergelerle yapılan açıklamalar havada kalmaya devam ediyor. Yapılan açıklamalarda bir tarih belirlenmesi talebimiz var. Memur maaşları malum. TÜİK rakamları ile hayatın arasında büyük fark var. Değişik araştırma şirketlerinin yaptığı açıklamalar birbiri ile tutmuyor 2 kat fark var. Eski hükümetler döneminde yapılan her ay enflasyona göre düzenlenmesini istiyoruz” dedi.

"Türk milletinden gizlendi"

Pandemi sürecinin iyi yönetilemediğini belirten İYİ Partili Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın insan haklarına saygısızlıktan dolayı yargılanması gerektiğini belirterek, “Türkiye covid sürecinde zorlu zamandan geçti. Ne yazık ki Türkiye’yi yönetenler bu ucube rejim nedeniyle sağlık politikalarında dahi her gün cumhurbaşkanından onay almadan uygulanamadı. Bu da zaman kaybına ve yanlış kararlara yol açtı. Türkiye’de çok önceden covid görülmesine rağmen, bizim ‘Türkiye’de covid vakası var mı derhal açıklayın’ meydan okumamızın ardından gece ilk covid vakasını açıkladılar. O sırada tedbirlerin hemen alınması gerekirken o sırada vatandaşlarımızı umreye göndermemeleri gerekirken umreye göndererek  Arabistan kaynaklı covid taşınmasına neden  oldular. Yurtdışında gelen vatandaşlarımızın 5 gün dışında kalanı karantina uygulayamadılar. En kötüsü de bilim insanların değerlendirilmesine sunulması gereken gerçek bilimsel rakamlar Türk milletinden gizlendi. İlk defa İstanbul mezarlıklar müdürlüğünden ortalama ölüm raporları ve defin ruhsat sayılarını aldığımda o güne kadar İstanbul’da görülenin birkaç kat fazlası, beklenen ölüm oranın çok fazlasında ölümle karşılaşıldığını ve bununda covid nedeniyle ölen vatandaşlarımızın başka teşhislerle defnedildiğini gördük. Aşılar konusunda kararsız kaldır. Sinovac benzeri Turkovac aşısını ürettiler ve adeta bu aşıyı bir propaganda aracı olarak kullandılar. Bu süreci yöneten Sağlık Bakanı ileride insan haklarına ve insanın yaşam hakkına saygısızlıktan belki de yargılanacaktır, yargılanmalıdır” dedi. 

Gözden kaçırmayın

CHP İzmir'de kan değişimi gerçekleşti CHP İzmir'de kan değişimi gerçekleşti

Alkışlayıp haklarını vermediler. 

Sağlık çalışanları pandemi sürecinde birçok meslek şehidi verdiğini hatırlatan Çıray, “O dönemde Türk milletinin sağlık çalışanlarına gösterdiği saygı ortak olmak isteyen siyasi iktidar balkonlardan Türk milleti ile birlikte sağlık çalışanlarını alkışladılar ama sağlık çalışanın haklarını vermediler. Ne emekliler hakları anlamında, ne aile hekimlerin ek ödeneklerini sağlamadılar. Her meslek kutsaldır ama dünyanın her yerinde tıp meslek mensupları, verdikleri hizmetlerle farklı muamele görür ve kutsallık atfedilir. Bu aşamadan sonra bir şey vereceklerse de seçime yönelik olur. Bu da etkili olmayacaktır. Enflasyon o kadar yükseldi ki kaşıkla veriyorlar sapıyla çıkarıyorlar. Asgari ücret zam yaptılar ama yapıldığı gün erimişti. TÜRK İŞ açlık sınırını 5 bin 330 lira olarak açıkladı. Türkiye şirazesinden çıkmıştır. Sadece ekonomi olarak değil siyasi iktidarın yürütmüş olduğu siyasetler nedeniyle birlik ve beraberliği tehlikeye düşmüştür. Bu kutuplaşma siyaseti ile iktidarda kalma arzusu sürekli toplumun bir kısmını diğer kısmına tahrik eden bir siyaset anlayışıdır” diye konuştu.

“Gitsinler de  millet nefes alsın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yurt dışına giden veya özel sektöre geçen hekimler için, "gidiyorlarsa gitsinler" ifadelerini kullanmasına da tepki gösteren Çıray, “Tıp doktorlarına yurtdışına gidin diyenlere biz tavsiye ediyoruz; hep beraber kendileri yurtdışına gitsinler, yaşasın da bu millet nefes bir rahat nefes alsın” dedi.