İZDEDA Başkanı Özkan, “Deprezemdeler arası ayrım var”

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, yapılan çalışmalar ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

Güncel 19.09.2021 - 19:43 19.09.2021 - 19:48

İZDEDA Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bürokratları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkan Yardımcıları, AKP milletvekilleriyle bir araya geldiklerini belirterek depremzedelerin sorunları hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.  

Depremzedelerin sürekli oyalandığını ve nezaket kuralları içindeki yaklaşımlarının yanlış değerlendirildiğini ifade eden İZDEDA Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, partilerin Dünya Bankasından kredi çıkmasının ardından sorunların halledebileceği yanılgısı içinde olduklarını söyledi. Deprem bölgesinde toplam 79 bin hasarlı bölüm olduğunu dile getiren Özkan, “Hasarlı bölümlerin 4 bini ağır hasarlı hasarlı. Bulunan çözüm ise şöyle; rezerv alanda 2 bin 500 ağır bağımsız bölüme konut satacağım, bin 500’nede kendi bölgesinde, 7 tane de proje alanında dönüşüm yaptırıyorum. Belirli bir kısım için doğru bir yol fakat geri kalan 75 bin hane halkı ne yapsın? Yani buradan sadece depremzedeler arasında ayrımın olduğunu anlayabiliriz” diye konuştu.

“Depremzedeler ne yapsın?”

Belediyenin verdiği kredinin onaylanması durumunda en fazla 6 bin 500 orta hasarlı daireye çözüm olabileceğini dile getiren Özkan, 69 bin hane için belirsizliğinin devam ettiğini dile söyledi. Az hasarlı binalarda ikame eden vatandaşların depremzede sayılmadığını söyleyen Özkan, “Depremzedelere de yardım olarak hiçbir şey yapılmıyor. Depremin üzerinden 11 ay geçti ve depremzedeler bu 11 aylık süreçte en az 22 bin Türk lirası kira ödedi ve ödemeye devam ediyor. Aynı zamanda evlerini yeni almış fakat deprem döneminde yıkılmış ya da yıkılacak evinin de kredisini ödüyor. Tekrar yapılacak evine de kredi ödeyecek. Depremzedeler ne yapsın?” dedi. 

“Deprem kredisi alamıyoruz”

Yüzde 30’luk emsal artışının olmaması durumunda paralarını ödeyemeyeceklerini belirten Özkan konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz depremzedeyiz, bizim evimiz yıkıldı. Yıkılan evi tekrar dikmek devletin görevidir. Devletimizden sıfır faizli kredi istiyoruz, o sıfır faizli kredi çıkmaz ise, biz yine hayatta kalamayız. Depremzede bu kadar yalnız bırakılmamalıdır. Ben sosyal devletin bütün sorumluluklarını yerine getiren bir vatandaşım ve benden deprem vergisi aldınız. Deprem vergisi nerede? Biz hiç sormuyoruz. Siyaset olacak diye böyle şeylerin içerisine girmek istemiyoruz. Deprem vergisini herkes ödedi mi? Hala deprem vergisi ödüyoruz ama deprem kredisi alamıyoruz”

Yorumlar