Sorunlarını çözmek için yola çıkan İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, “Depremzedeler için hiçbir şey yapılmadı. Umudumuz sayın Binali Yıldırım” dedi.

Nihat AK/Yenigün- İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ve beraberinde gidecek olan dernek üyelerinden oluşan bir heyet Salı günü Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile görüşecek.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile görüşerek içinde bulundukları zor durumu ve taleplerini bir kez daha anlatan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile görüşme talebi kabul edildi. İZDEDA yetkililerinden oluşan bir heyet Salı günü Ankara’da AK Parti Grup Başkanvekili Binali Yıldırım ile görüşecek.

Krediye çok yaklaştık

İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, 3 bin depremzedenin ortak sıkıntısının ve talebinin faizsiz, deprem destek kredi olduğunun altını çizerek, “Herkesin ortak derdi faizsiz deprem destek kredisi. Krediye hiç bu kadar yaklaşmadık. Eski Başbakanımız sayın Binali Yıldırım ile 5 Nisan'da görüşmüştük, kendisine taleplerimizi ilettik. Kredi talep formu topladık ve şu anda hazırız. Krediye hiç bu kadar yaklaşmadık. Umudumuz sayın Binali Yıldırım” dedi.

Bizim için ölüm kalım meselesi

Görüşmeyi gerçekleştirmek için bir heyetle birlikte yola çıkan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, “ Bu hafta Salı günü sayın Binali Yıldırım ile bir görüşmemiz olacak. 5 Nisan’da da görüşmüştük. 3 bin depremzede olarak 2 yıl ödemesiz, sıfır faizli, 18 yıl geri ödemeli, 400 bin TL üstü kredi talebimiz sayın Yıldırım’a bir kez daha ileteceğiz. Bizim için ölüm kalım meselesi artık. Olmazsa olmazımız uzun vadeli, sıfır faizli kredi temin edilmesi. Talebimiz kabul görecektir diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Kuyucak'ta ormanlık alanda başlayan yangın söndürüldü Kuyucak'ta ormanlık alanda başlayan yangın söndürüldü

izmir-deprem-raporu

İstediğimiz deprem destek kredisi

Taleplerinin kentsel dönüşüm olmadığını vurgulayan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, “Uzun zamandır beklediğimiz gün geldi. 21 ayı bitiriyoruz ve bugüne kadar yapılan 5 bin konuttan başka yapılan bir şey yok. Kredi olmazsa olmazımız dedik çünkü güncel faiz oranı ve ödeme vadesi bizim asla kaldırabileceğimiz şartlarda değil. Deprem değil  tamamen kentsel dönüşümcü muamelesi gördük” şeklinde konuştu.