Ankara Adliyesi’nde verilecek olan Kur’an Kursuna ilişkin Ankara ve İzmir Barolarının yaptığı açıklamalara tepki gösteren Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıklama üzerine İzmir Barosu yeni bir açıklama yaptı.

Eski DHMİ Genel Müdürü'nden CHP'li Başarır'a tazminat davası Eski DHMİ Genel Müdürü'nden CHP'li Başarır'a tazminat davası

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Açıklamalardaki üslup ve muhteva, 28 Şubat’ın ilkel, haksız, hukuksuz, zorba ve dayatmacı zihniyetinin Ankara ve İzmir Barolarında canlılığını hâlâ koruduğunu göstermektedir. Bu ilkel ve çağdışı zihniyet, aziz milletimizin vicdanında geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de karşılık bulmayacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ankara ve İzmir Barolarının ideolojik yorumları ile değil Anayasa ve yasalara göre yönetilmektedir ve yönetilmeye de devam edecektir” denildi.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya İzmir Barosu yeni bir açıklamayla cevap verdi.

 İzmir Barosu tarafından yapılan açıklamada; "Laikliğin Ne Olduğunu Hiç Anlamamışsınız!
Büyük kırmızı puntolarla basın açıklaması olduğunu belirttiğiniz, yine kendinizce önemli bulduğunuz yerleri kırmızıya boyadığınız, Baromuzu hedef aldığınız metni okuduk. Kusura bakmayın ama bizi hiç dinlememiş, laikliğin ne olduğunu hiç anlamamışsınız. Laikliği itikatınıza göre eğip bükerek tüm inançlara eşit mesafede durulması gereken adliyelerde; mescidler, kurslar açarak yarattığınız mahalle baskısına tepkimiz. Kınadığımız;  veliler ya da çocukları değil, adliye binasında Kuran kursu açan sizlersiniz. Din sömürüsü yaparak, darbecilikle suçlayarak halkla bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyorsunuz. Başaramazsınız. Bu halk; haksız, hukuksuz, zorba ve dayatmacı zihniyete kimin sahip olduğunu çok iyi bilir. Biz hiç darbeci olmadık. Darbeciliği, kendinizde ve tabi olduğunuz zihniyette arayın. Sizin kural, hukuk tanımazlığınızın aksine, bizim bağlı olduğumuz evrensel hukuk ilkeleri; sizin siyasal İslam özleminize karşı, cumhuriyet değerlerimiz var. Şunu da hatırlatalım adınızın başında Cumhuriyet Başsavcılığı olunca, suç işleme özgürlüğünüz olmuyor. Suç işleyen herkes gibi, sizler de elbet yargılanacaksınız." denildi.