İzmir barosu öldürülen meslektaşları için ses yükseltti

İzmir Barosu, Gebze’de öldürülen Avukat Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardından, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde basın açıklaması düzenledi. İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, “Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır” dedi

Güncel 18.03.2021 - 15:41 18.03.2021 - 15:41

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Kocaeli Gebze'de Sultan Orhan Mahallesi'nde Avukat Ersin Arslan'ın icra kararını gerçekleştirmek gittiği adreste Y.Y. isimli şahıs tarafından öldürülmesine İzmir Barosu “Daha Ne Kadar Öleceğiz!” başlığıyla basın açıklaması düzenledi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde yapılan basın açıklamasında konuşan, İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahillik talebinde bulunulacaklarını dile getirdi. Yücel, “Bizler; haklarınızın savunmanları, her daim ‘hukukun üstünlüğü’ diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukta göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korunmamıza tanık olduğunuz avukatlarız” dedi.

SALDIRGAN AVUKATA ATEŞ AÇTI

Yaşam haklarının ellerinden alındığını aktaran Yücel, “İcra memurlarıyla birlikte Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bir eve hacze giden İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Avukat Ersin Arslan, ev sahibinin silahlı saldırısına maruz kaldı. Borçlu Y.Y. kendisini öldürmek kastıyla doğrudan göğsüne ateş etti, meslektaşımız kaldırıldığı hastanede maalesef hayatını kaybetti. Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi” diye konuştu.

 

AVUKATLAR DA KORUNMALIDIR”

"Artık yeter" diyen Yücel, sözlerini şöyle tamamladı: “Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik. Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz? Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz.” 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@