Baro yazılı açıklasında: 'Sorun düzeltilmediği takdirde, söz konusu kişinin başkanı olduğu mahkemeye, CMK görevlendirmesi yapılmayacak' denildi

izmirbaro

İzmir Barosu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi;

'Mahkemeler keyfince at koşturulacak alanlar değildir. Tüm hakimlerin uymaları gereken etik ve usul kuralları söz konusudur (Bilmeyenler için hatırlatma notu: bkz. CMK madde 1, Türk Yargı Etiği Bildirgesi tüm maddeleri). 

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yaşananlar, bir yargılama faaliyeti değildir. Duruşma salonu, yargılamayı yöneten kişinin hezeyanlarının yansıtıldığı ve hukukun ayaklar altına alındığı bir arenaya çevrilmiştir.  

Mahkeme Başkanı’nın; bir yargılama esnasında usul kurallarına aykırı ve avukatlara karşı nezaketten uzak davranması, tanık azarlaması, tutanağa yazılanları silmesi, hakimin reddi talebini zapta geçirmemesi, kendi koşullarını ileri sürerek öfkelenmeyi kendinde hak görmesi kabul edilemez.

Şimdi HSK’yı göreve çağırıyoruz!

Yargı etiği, süslü kitapçıklar ve projelerle sağlanmaz. Kendi düzenlediğiniz bildirgenizde, 8 maddede açıkladığınız “Türk Yargı Etiği ilkeleri”nin tamamını ihlal eden, söz konusu kişi hakkında işlem başlatılarak anılı kişinin derhal görevden uzaklaştırılması şarttır.

Gözden kaçırmayın

CHP’nin afişleri hazır: Kaftancıoğlu cesurdur, yüreklidir CHP’nin afişleri hazır: Kaftancıoğlu cesurdur, yüreklidir

Yetkilileri uyarıyoruz!

İlgili hakim hakkında 21.01.2022 tarihinde Hakimler ve Savcılar Kurulu’na şikayette bulunulmuştur.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunulu denildi.