İzmir Depremi'nden sonra depremzedelerin emsal artışı taleplerini değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, aldığı kararla kent genelinde parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 emsal artışı vermişti. İlçe belediyelerin emsal çalışmaları yapmasının istenmesinin ardından Karşıyaka ve Bornova'nın emsal artış planları geçtiğimiz günlerde mecliste Millet İttifakı'nın oylarıyla reddedilmesinin ardından Buca Belediye Meclisi'nde kabul edilen emsal artışı plan notu değişikliği gündeme geldi. Konuyla ilgili söz alan İmar Komisyonu üyesi AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe, "30 Ekim’den sonra 4 ay K bölgeleri ve ardından emsal artışı çalışmalarıyla ilgili birçok kez konuştuk. Fakat kente baktığımız zaman kentte bu sorun hala çözülmemiş. Bu konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başlattı. Ardından Bayraklı Belediyesi'nden bir önerge geldi. Bizim siz kötü yapıyorsunuz biz iyi yapıyoruz diye bir derdimiz yok. Bizim derdimiz ortak akıl. Aynı masaya oturmalıyız. Biz aynı masaya oturmadık. Aynı masaya oturduğumuz zaman bu konuları çözdük ve kente nefes aldırdık. Karşıyaka ve Bornova’da başladı bu durum. Bugün de Buca, Karşıyaka ve Bornova’nın Bayraklı’yla bir farkı yok. Gelin aynı masada oturalım ve bir karar alalım. Bu kenti mutlaka baştan yenilemeliyiz. Gelin tüm siyasi parti temsilcilerinin ve büyükşehir bürokratlarıyla aynı masaya oturalım ve bu sorunu çözelim. Bir karar alalım ve bu kenti planlı bir kent yapalım" dedi.

'İLÇELER KIYASLANMAMALI'

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı ve CHP'li meclis üyesi İrfan Önal, "Biz kendi içimizde bir karar almadık, ilçelerden gelen kararları değerlendiriyoruz. Biz İzmir’de 29 ilçede depremin yıkıcı etkilerini azaltmak ve inşaat maliyetlerindeki artışları da tolere edebilmek için emsal artışı kararı aldık. Depremin en yıkıcı etkisi Bayraklı'da oldu. Orada 3-4 mahallede evlerde oturulamaz hale geldi. Bu nedenle biz Bayraklı'da özel bir uygulamaya gittik. Bunu diğer noktalarla karşılaştırmak çözümsüzlüğe itmektir. Biz zaten diğer ilçelerde emsal artışı sağlıyoruz. Ancak 'Bayraklı'da bu yapıldı diğer ilçelerde neden olmadı?' Bunları kıyaslamak iyi niyetli gelmiyor. Zaten diğer ilçelerden gelen plan notu değişikliği var. Sürekli Bayraklı'da oldu diğerlerinde neden olmuyor sorununu temcit pilav gibi önümüze getirmek iyi niyetli değil" diye konuştu. /Fadime ALTANHAN

Hakan Şimşek: Rantsa

İzmirli bunu kullansın

İzmir genelinde emsal artışı kararının verilmesi gerektğini belirten MHP’li meclis üyesi Hakan Şimşek, İzmir'in yapı stokunun yüzde 80'inin riskli yapılaran oluştuğunu söyledi. Şimşek, "Maalesef İBB meclisinde bazı konuları birden fazla konuşmadan sonuç elde edemeyeceğimizi görmüş oldum. Depremden sonra K alanlarını oluşturma adına bir paylaşım yapıldı. Her ilçe sınırlarını belirlesin dediler. Biz de böyle bir sınır belirlemeyin dedik. Çünkü ülkemizde zaman zaman karşımıza çıkan olumsuz yapılar var. Bu işin K sınırları içinde kalmaması gerektiğini söyledim. Eşitlik ve adalet vurgusuna değindim. Kriterimizin yapının 99 depremi öncesinde yapılmış olması, yapı denetiminin yapılıp yapılmadığı ve zemin etüdü gibi kriterler koyalım ve emsal kaybına uğramasın dedim. Bu şekilde emsal artışını cazip hale getirip bu işi hızlandırabiliriz demiştim. Sayın Başkan'ın cevabı da, 'İzmir'in yüzde 80'i böyle yapılarla dolu. Bu nedenle İzmir genelinde böyle bir karar veremeyiz' olmuştu. O zaman ne yapacağız? Biz bu kadar nüfusu güvensiz yapılar içinde mi barındıracağız? Biz genele verdiğimiz emsal artışıyla İzmir'de yaşayan 4 buçuk milyona bir rant sağlamış oluruz. 3,5,10 kişiye değil. Genele yaptığımız bu uygulama rantsa İzmirli bunu güle güle kullansın. Çalışmaksa çalışalım. İzmirlinin önünü böyle açalım" ifadelerini kullandı.

izmirmeclis (3)

'Devlet elini taşın altına koysun'

K alanları ve emsal artışının farklı olduğunu belirten Deprem ve Afet Komisyonu üyesi CHP’li meclis üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık,"K sınırları ve bu notların ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. K sınırlarıyla, daha önceki yönetmeliklerle kaybedilen hakları biz geri verdik. Daha sonra bu konu sürekli olarak geldi. Deprem konusuyla bu konu karıştırılmaya başlandı. İlçelerden gelen tüm kararlar Büyükşehir’in aldığı yüzde 20'lik artış kararından önceki kararlar. Dolayısıyla İBB bir karar verdi yani tüm ilçelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği orta hasarlı binaların tamamına yüzde 20 inşaat hakkı verdi. Biz inşaat hakkına karşıyız ama depremden sonra İBB insanların mağduriyetini gidermek için bir adım attı. Biz bekliyoruz vatandaşlar da bekliyor. Lütfen devlet elini taşın altına koysun. İzmir afet bölgesi ilan edilsin ve krediler verilsin"diye konuştu. Riskli yapıların sadece Bayraklı'da olmadığını ifade eden AK Partili Meclis Üyesi Selma Kısa, "Bayraklı’ya tanınan haklar diğer ilçelerimize tanınmadı. Riskli yapılar sadece Bayraklı'da değil. Depremin en ağır etkisini Bayraklı'da gördük ancak Karşıyaka ve Bornova'dan kopma bir ilçe Bayraklı. Bu nedenle onlara tanınan haklar neyse Karşıyaka ve Bornova'ya da tanınması lazımdı" dedi. İlgili gündem maddesi, komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.

Özuslu:Tek çözüm kentsel dönüşüm değil

Oylamanın ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, "Bu konular geçtiğimiz günlerde de görüşüldü anlaşılan devam da edecek. Elbette herkes İzmir'in riskini biliyor. Sadece İzmir değil, Türkiye deprem ülkesi. İzmir'de 22 tane aktif fay hattı olduğu söyleniyor. Evet bazı yerlere itfaiye ya da ambulans giremez. Bunların hepsi çözülmesi gereken problemler. Fakat bu meclisteki tartışmaların sonunda siyasi münazaalara geliyoruz. Ama deprem her türlü siyasi münazaranın üzerinde. İzmir’in yapı stokundan kimse memnun değil. Kentsel dönüşüm ve depremle mücadelenin tek silahı kentsel dönüşüm değildir. Bunu konunun uzmanları da söylüyor. Dolayısıyla evet konuşulmalı ama bilinen şeyleri tekrarlayarak yol almamız mümkün değil. Belki farklı ilçelerden benzer şekilde kararlar gelecek ve bizler aynı şeyleri konuşacağız. Ama İBB’nin bir iradesi var. Mesele bundan ibaret” ifadelerini kullandı.