21.04.2018, 07:30

İzmir fair play'e damgasını vurdu!..

İzmir fair playe damgasını vurdu!..

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu üyesi olarak katıldığım “Fair Play Üniversiteler Kervanı”nın Iğdır ve Ağrı duraklarında, özellikle kız üniversite öğrencilerinin “Fair Play nedir?” sorularına değil de, “Fair Play’i ilk kez duyuyoruz” söylemlerine hayret ettim. Etmemek de doğal değil herhalde…
Gerçekten “Fair Play”i ilk kez duyan ve ne olduğunu bilmeyen üniversite öğrencileriyle karşılaşmak şaşırttı.Bu tip sorularla karşılaşınca, bizim komisyonun yurt genelindeki panellerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı. Aslında önemini daha da arttırdı. 
Demek ki kervanın yolu, doğru yol…
Iğdır Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde son sınıf öğrencisinin “fair play nedir, gerçekten bilmiyorum?” sorusuna “O an ALLAH’ın sesini duymak” diye cevap verdiğimde çok şaşırdı. 
“Nasıl yani?” dedi. 
Örnekleriyle anlattığımda “Şimdi anladım” diyerek mutlu bir şekilde yanımdan ayrıldığında, o kardeşimizin bundan böyle fair play’in gönüllü bir elçisi olduğunu rahatlıkla da söyleyebilirim… 
Panellerdeki sık sorulanlardan birisi, “neden fair play de, Türkçe bir kelime değil?” Bunun cevabını, Babı-ali duayeni, fair play’in ülkemizdeki “pamuk sakalsız dedesi” Erdoğan Arıpınar veriyordu: “Televizyon, telefon, futbol, basketbol… Daha neler var. Türkçe mi?..”
Fair Play’in “büyük ödül kazanmış” ve son yıllarda da komisyonun gönüllü bir elçisi olarak “hizmete devam” ediyorum. Üstelik de; birbirine kenetlenmiş Erdoğan Arıpınar ağabeyimiz önderliğinde Teoman Güray, Murat Özbay, Prof. Dr. Bilge Donuk, Semra Demirer, Remzi Yılmaz, Sevim Güllü, efsane atlet İsmail Akçay, Haldun Domaç, dünya şampiyonu güreşçimiz Ahmet Ayık’tan kurulu ekiple de gurur duyuyorum.    Yaptığımız iş gerçekten “Kutsal.”       
Fair Play’e hizmet her bireyin ve kurumun görevi olmalı. Çünkü fair play sadece futbolda topu taca atmak değil.  Yaşamımızın her saniyesinde var ve olmaya da devam edecek. 
Son yıllarda Fair Play Komisyonu’nun yaktığı ateş, her geçen gün de büyümeye devam etmekte. Dünya’da ilk kez TMOK Fair Play Komisyonunun düzenlediği ve dünya çapında büyük ödül kazanan “Dünya Fair Play Karikatür Yarışması”ndan sonra komisyon bu kez de, yine dünyada ilk olarak “Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışması” düzenledi. İki yarışmaya da İzmir’in iki çalışkan belediye başkanı ve belediyesi imza attı.
11. Dünya Karikatür Yarışmasına destek veren, seçildiği günden bu yana sanat ve sporun yanında olan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar bu konuda “ilk belediye başkanı” olma unvanını elde etti. Karşıyaka Belediyesi’ni de fair play ile taçlandırdı. Karşıyaka’da Evrensel Çocuk Müzesi ve Karşıyaka Belediyesi Sergi Salonunda iki kez açılan Fair Play Karikatür Sergisi olağanüstü ilgi gördü.
Karşıyaka Belediyesi’nin ardından Bornova Belediyesi de ilk kez düzenlenecek “Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışması”na sahip çıkarak, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile işbirliği yaptı. Böylelikle Bornova’nın genç belediye başkanı Olgun Atila da bu alanda “ilk belediye başkanı” unvanını sahibi oldu. Aslında “İlkler şehri İzmir”e de yakışan buydu…
Hafta başında basın toplantısı ile açıklanan ve eserlerin başvurusunun 1 Mayısta başlayacağı “TMOK Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışması”na inanıyorum dünyanın dört bir yanından sayısız eser gönderilecek. Burada en zor iş, her zaman olduğu gibi seçici kurul ve büyük jürinin olacak…
Her iki yarışmaya destek veren ilk belediye ve ilk belediye başkanlarının İzmirli olması İzmir’in fair play’e ne kadar duyarlı olduğunu kanıtladı.
Her alanda bir adım öne çıkan İzmir, böylelikle de Fair Play’e damgasını vururken Hüseyin Mutlu Akpınar ile Olgun Atila da “alkışların en büyüğü”nü hak etti…
nutmayın, fair play yaşamımızın her dakikasında vardır ve varlığını da sürdürecektir. Yeter ki, siz isteyin…
 

                                                                                                                                                             AVNİ ERBOY

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@