İzmir Gazeteciler Cemiyeti, "Tutuklanan ve gözaltına alınan meslektaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ve desteklediğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz" dedi.

Artı Gerçek yazarı, gazeteci İnci Hekimoğlu, Diyarbakır’da 16 meslektaşının tutuklandığı saatlerde İzmir’de gözaltına alındı. Konu ile ilgili basın açıklaması yayınlayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti, gözaltı kararına tepki gösterdi.

AK Parti’den Bornova Belediye Meclisi’nde şok sorular AK Parti’den Bornova Belediye Meclisi’nde şok sorular

Yapılan basın açıklaması şu şekilde oldu:

"Gazeteciler üzerindeki baskı, tehdit ve sindirme politikaları hız kesmeden devam ediyor. Gün geçmiyor ki meslektaşlarımız yazdıkları, söyledikleri nedeniyle gözaltına alınmasın, tutuklanmasın! Bu durum artık ne yazık ki bir Türkiye klasiği haline geldi. Son olarak Diyarbakır’da 8 gündür gözaltında olan gazetecilerden 16’sı hakkında tutuklama kararı verildi. İzmir’de de Artı Gerçek yazarı İnci Hekimoğlu sosyal medya paylaşımları nedeniyle göz altına alındı. Siyasal iktidar halkın tarafsız, objektif haber alma hakkı için görevlerini yapmaya çalışan, fikir ve ifade özgürlüğünün hak olduğuna inanan gazeteciler üzerindeki baskılara artık son vermelidir. Herkes bilmedir ki; çıkartılmaya çalışılan sansür yasası da uyguladıkları sindirme politikaları da sonuç vermeyecektir. Gazeteciler bedel ödeme pahasına görevlerini yapmaya devam edecek. Tutuklanan ve gözaltına alınan meslektaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ve desteklediğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz. Bağımsız gazetecilik için mücadele etmeye devam ediyoruz. "

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Meslektaşlarımızın Yanındayız yenigün