23.06.2021, 04:01

İzmir Gazeteciler Cemiyeti yol ayrımında! 

Üyelik koşulu ‘Sarı basın kartı sahibi olmak’ olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti 17’nci başkanını ve yönetimi belirlemek üzere kültür merkezine dönüşen tarihi havagazı fabrikasında seçime gidiyor.  

Sarı basın kartı rengi değişti ama bu değişim gazeteciler arasında pek ele alınmadı, renk turkuaz olunca pek eleştirilmedi. İzmir’de de Türkiye’de de sarı basın kartı sahibi olmayan ama kendi alanlarında dernekleşerek, sendikalaşarak örgütlenen daha çok gazeteci var. Sarı basın kartının araştırmacı yazar-şair sevgili Sunay Akın’ın anlatımıyla ilginç bir hikayesi var;1789 Fransız devriminin 100’üncü yıldönümünde Eyfel Kulesi açılışına katılan ve bir sergi açan Amerikalı karikatürist çizgi romancısı Richard F.Outcault,1894’te mavi zeminli olarak yayınladığı çizgi romanı, bir yıl sonra Pulitzer’in sahibi olduğu The New York Word’de sarı renkli olarak basılmaya başlanır. Adını da bu renkten alır: The Yellow Kid! 

 Yellow Kid, haksızlıklara karşıdır. Emeğin sömürülmesine, kadın haklarına, özgürlüğe dikkat çeken Yellow Kid çizgi romanı giderek bir simge haline gelir. Sarı basın kartının bu tarihsel özelliği nedeniyle mi rengi değiştirilmek istendi konusu nedense ele alınmadı.  

Cemiyet seçimine bu konuyla girmemin nedeni aday gruplardan yapılan açıklamalarda tüzük değişikliği yapılarak cemiyet üye kaydının genişletileceğine yönelik mesajlardı.  

Cemiyetin mevcut başkanı Misket Dikmen cemiyetin bu güne kadarki çizgisini Atatürkçü- Cumhuriyetçi çizgisini devam ettirerek elinden geldiğince gazetecilere sahip çıkarak, mesleğin onuruna sahip çıkarak yürüttüğü başkanlığı tüzük gereği bu kongrede bırakıyor.  

Bugüne kadarki süreçte başkanlık yapanlar, yönetimde görev alanlar ve şimdi bu kongrede göreve talip olanlar gerçekten kutlanmaya değer bir emeğin altına imza atıyorlar. Öyle ya, kendinizden vakit ayıracaksınız, bir derneği yöneteceksiniz, eleştirilere göğüs gereceksiniz, sorunlara çözüm bulmaya çalışacaksınız, zor iş, ama gönüllü olarak bu zor işe kalkışan bütün arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.  

Seçime 4 grup giriyor. Her grupta sevdiğim, saydığım, arkadaş, dost bir çok güzel insan var. Aday olarak ortaya çıkan 3 grup vardı ama bütün tecrübeleriyle yakın zamanda Güçlü Cemiyet Şeffaf yönetim adıyla bir grup çıktı ve 4’üncü grup olarak listesini açıkladı. Sevgili hocam Oğuzhan Kavaklı’nın grubu adından da anlaşılacağı gibi özellikle şeffaflık üzerinde duruyor. Mevcut yönetime bütün grupların yönelttiği eleştirilerin başında şeffaflık geliyor. Umarım bu genel kurulda üyeler bu konuda aydınlatılır ve şeffaflık sağlanır.  

 Özgür İGC grubu adayı Mustafa Yılmaz ‘İzmir Gazeteciler Meclisi’ projesi ve ‘Danışma Meclisi’ ile dikkat çekiyor. 9 Eylül gazetesi ve televizyonu konusunda önemli görüşlerin de açıklandığı seçim bildirgesinde Mustafa Yılmaz evrensel gazetecilik ilkelerini esas alacaklarını belirtiyor. Başkan adayı Oğuzhan Kavaklı gibi şeffaf yönetime vurgu yapıyor. İşsiz kalma vs nedenlerle Sarı basın kartını kaybeden gazeteciler için tüzük değişikliği ile eşitlikçi ve demokratik bir yapılanmayı hedefliyor.    

9 Eylül Gazetesi genel yayın yönetmeni Murat Attila ‘Birlikte Güçlüyüz’ grubu olarak cemiyet seçimine giriyor. Murat Attila’nın gündeminde de sarı basın kartı var. Cemiyete üye kaydı için sarı basın kartı şartının kaldırılması için tüzük değişikliği gündemde. Attila dayanışmanın önemine vurgu yapıyor ve şöyle diyor: ‘Kurulacak Başkanlar Konseyi ile meslek örgütlerinin koordinasyon içinde çalışması sağlanacak. Deprem nedeniyle yıkım kararı verilen Alsancak’taki binanın yerine yeni bina yapılacak. Modern bir basın merkezi kazandırılacak.’ 

Kişisel derdi olan değil, kurumsal beklentisi olan arkadaşlarla yola çıkıyoruz” diyen Emek ve Gelecek Grubu başkan adayı Dilek Gappi iddialı projelerden bahsediyor. İşsiz gazetecilere 6 ay gazetede çalışma imkânı sağlanması, tüzük Komisyonu oluşturularak üyelik şartlarının düzenlenmesi, Avrupa Birliği Bürosu, Akdeniz Kentler Birliği Medya Ağı gibi projeleri dikkat çekiyor. 

Cemiyet yol ayrımında dediydim. Bakalım bundan sonra cemiyet sadece sarı basın kartı üyeleriyle mi yoluna devam edecek yoksa iş sözleşmeli gazetecilere açılarak tüzük değişikliği ile başka formüller bulunacak mı?  

Anladığım kadarıyla bu genel kurulda cemiyet gazetesi, cemiyet binası, tüzük değişikliği, basın kartı, gazetecilerin ve gazetecilerin sorunları bir hayli ele alınacak ve tartışılacak. Şimdiden genel kurulun bütün gazeteci arkadaşlara hayırlı olmasını diliyorum.  
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@