İZMİR’İN ESKİ VE TANINMIŞ SİYASETÇİSİ...

İZMİR'İN ESKİ VE TANINMIŞ SİYASETÇİSİ CHP'Lİ UĞUR YELEKLİ: “İlçeye değil belediyeye ADAY OLABİLİRİM”

CHP'nin Konak, Karabağlar ve Güzelbahçe'den belediye başkan adayı olarak kulislerde ismi dolanan tanınmış siyasetçi...

İZMİR'İN ESKİ VE TANINMIŞ SİYASETÇİSİ CHP'Lİ UĞUR YELEKLİ: “İlçeye değil belediyeye ADAY OLABİLİRİM”

CHP'nin Konak, Karabağlar ve Güzelbahçe'den belediye başkan adayı olarak kulislerde ismi dolanan tanınmış siyasetçi...

İZMİR'İN ESKİ VE TANINMIŞ SİYASETÇİSİ CHP'Lİ UĞUR YELEKLİ: “İlçeye değil belediyeye ADAY OLABİLİRİM”
17 Kasım 2017 - 14:34

İZMİR'İN ESKİ VE TANINMIŞ SİYASETÇİSİ CHP'Lİ UĞUR YELEKLİ: “İlçeye değil belediyeye ADAY OLABİLİRİM”

CHP'nin Konak, Karabağlar ve Güzelbahçe'den belediye başkan adayı olarak kulislerde ismi dolanan tanınmış siyasetçi Uğur Yelekli, “ İlçe başkanlığı sayfasını kapattım, düşünmüyorum. Ancak ilçe başkanlığı potansiyeli olan kişiler aynı zamanda belediye başkanlığı potansiyeline de sahiptir” dedi

Uğur Yelekli kimdir?

Uğur Yelekli, kimliği ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları şöyle özetledi:

“İzmir'liyim.Evliyim, bir oğlum ve bir kızım var. Siyaset yapan her kişinin aile desteği alması çok önemlidir. Aile desteğiniz olmazsa siyasette başarılı olmanız çok zor. Ne mutlu ki ben siyasete girdiğim andan itibaren hep yanımda olan bir eşim var.

Siyasi hayatım 1989 yılında SHP'de Esnaf Komisyon üyeliği ile başladı. İlerleyen süreçte Esnaf Komisyon Başkanlığı, İlçe yöneticiliği, il yöneticiliği, il başkan yardımcılığı yaptım. 2004 yılında Konak Belediye Meclis Üyesi seçildim. O dönemde aynı zamanda ticaret odası esnaf komite başkanlığı yaptım. 2007'de CHP Konak İlçe Başkanı seçildim. 2009-2014 yılları arasında Karabağlar Belediye Meclis üyeliği yaptım.O süreçte Karabağlar Kent Konseyi Başkanlığı'na layık görüldüm. 2014 yılının sonunda o dönem yaşadığım ilçe olan Güzelbahçe'den Belediye Başkan adayı oldum.

 

İzmir'in tanınan siyasetçilerinden CHP'li Uğur Yelekli, üç ilçeden belediye başkanlığına potansiyel aday olmasını Yenigün'e açıkladı. Yelekli, ''Şuan yaşamım ticaret ekseninde devam ediyor ancak siyaset hiçbir zaman kapanmaz. Gelecek dönemlerde nereden, nasıl adayı olacağımı zaman gösterecek'' dedi.

Konak, Karabağlar ve Güzelbahçe'den potansiyel belediye başkan adaylığı gündemde olan, CHP Konak Eski İlçe Başkanı, Karabağlar eski Belediye Meclis Üyesi başarılı iş adamı Uğur Yelekli potansiyel adaylığını ve 2019 seçimlerini değerlendirdi.

HİZMET ETME SANATI

Yelekli, ''Ne mutlu ki herkese nasip olmayan süreçler yaşadım. Konak'ta ilçe başkanlığı yaptığımdan dolayı Konak'tan aday olmamla ilgili çok ısrar gördüm.Karabağlar'da meclis üyeliği yaptım. Aynı şekilde buradan da aday olmam bekleniyor. İlçe  başkanlığı seçimlerinde Konak, Karabağlar ve Güzelbahçe'den aday olmam konusunda teklifler aldım. Ama ilçe başkanlığı sayfasını kapattığımdan dolayı düşünmüyorum. İlçe başkanlığı potansiyeli olan kişiler aynı zamanda belediye başkanlığı potansiyeline de sahiptir. İnsanların gönüllerinde olmak çok güzel bir duygu. Siyasette önemli olan hangi konumda olduğun değil, insanların sizinle ilgili ne düşündüğüdür...'' dedi.

Siyaseti insanlara hizmet etme sanatı olarak gördüğünü vurgulayan Uğur Yelekli, ''CHP'nin bir neferi olarak yaptığım çalışmalarla partime bir oy daha fazla getirebilmek benim için en güzel şey. Siyaseti her zaman  insanlara hizmet etme sanatı olarak görürüm. Benim için gönüllerde olmak en büyük makam. Şuan yaşamım ticaret ekseninde devam ediyor ancak siyaset hiçbir zaman kapanmaz. Gelecek dönemlerde de nereden, ne adayı olacağımı zaman gösterecek'' diye konuştu.

2019 SEÇİMLERİ ÜZERİNE

Öte yandan, 2019 seçimlerinde yerel yönetimlerin önemine dikkati çeken Uğur Yelekli, ''İktidara giden yol, yerel yönetimlerden geçer.Yerel seçimlerde çıkan sonuçların, genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile endeksli olacağını düşünüyorum. Ama yeni çıkan anayasa ile yüzde 50 üzeri oy almak hususunun AK Parti için ters tepeceğini düşünüyorum. Kabul edelim ki esnaf, köylü, çiftçi perişan halde...Böyle bir durumda CHP olarak özeleştiri yapmamız gerekiyor. Bizim bu halde daha fazla oy alabilmemiz gerekiyordu. Şimdi eksikliklerimizi tamamlayarak daha başarılı olmamız,  yerel yönetimlerin daha çok çalışıp halka dokunan, dinleyen, çözüm üreten projelerle seçimlere hazırlanmamız gerekiyor. Bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. İnanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gelindiğinde yüzde 50 artı 1 olayı bizim lehimize dönecek. Sonraki süreçte ise Türkiye yeniden  parlementer sisteme geçecektir'' dedi.

İZMİR'DE BELEDİYECİLİK

İzmir'de belediyeciliği değerlendiren Yelekli, ''Belediyecilik sadece yol yapmak ve çöp toplamak değildir. Sosyal belediyecilik çok önemli bir husus. Toplumda o kadar çok yoksul, engelli ve muhtaç olan insan var ki!..Onlar, ellerinden tutulmasını bekliyor. İnsanlar evlerinin içine girilmesini, dertlerinin dinlenmesini istiyor. Siz o insanların evlerine girip elinizi uzatırsanız onlar zaten sizin elinizi bir daha bırakmaz. Bizim parti olarak hedef kitlemiz yaşlılar, engelliler, yoksullar... Buna rağmen biz o insanların oylarını rakip partiye kaptırdıysak burada durup düşünmek gerekiyor. Sosyal belediyeciliği çok iyi yapan belediye başkanlarımız var; onları kutluyorum. Ancak bunun tüm İzmir'de örgütlü bir şekilde yapılması gerekli. Tüm bunlar dahilinde çalışırsak iktidarı kaptırmayacağımızı biliyorum'' dedi.

Gizem TABAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'de önemli gelişme!  
AK Parti'de önemli gelişme!  
Son gün 30 Kasım!
Son gün 30 Kasım!