İzmir’in Gururu Berk Ağar

İzmir'in Gururu Berk Ağar

İzmir'in Gururu Berk Ağar

İzmir'in Gururu Berk Ağar
12 Mart 2018 - 11:59

İzmir'in Gururu Berk Ağar

İzmirli müzisyen Berk Ağar, ünlü isimlerle aynı sahnede!

Amerika'da müzik çalışmaları yapan İzmirli Genç Müzisyen Berk Ağar, başarıya giden yolda yaşadığı zorlukları, sıkıntıları anlattığı yeni parçası Serendipity hakkında Yenigün Gazetesi'ne bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı konserlerinden de bahseden Berk Ağar, konserlerde ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşacak

Özel Türk Koleji'nde lise eğitimi aldığı yıllarda aktif olarak müzikle uğraşan Genç Müzisyen Berk Ağar, okul orkestrasında görev aldı. Ağar, aynı zamanda kendi müzik grubuyla Moğollar ile aynı sahneyi paylaştı.

İzmir'de lise eğitimini bitirdikten sonra çeşitli burslarla Amerika'da eğitim gören Ağar, kendisi hakkında bilgi verdi. Ağar, "1986 yılında İzmir'de doğdum. Lise yıllarına kadar olan eğitimimi Özel Türk Koleji'nde tamamladım. 2004 yılında Amerika'ya gelerek burada aldığım çeşitli burslarla lisans, yüksek lisans ve master eğitimimi tamamladım" dedi.

"Moğallar'la konser şansı yakaladık"

Müzik hayatına nasıl başladığını anlatan Ağar, Küçük yaşlarda babam ve annemin gittiği konserler ve aldıkların kasetler sayesinde müziğe ilgi duyduğumu keşfettim. Gitara özel bir ilgi duyduğumdan dolayı orta ikinci sınıfta gitar çalmaya başladım. Küçük yaştan bu yana iyi bir müzik kulağına sahiptim. Ailemin teşvikleriyle ortaokul yıllarında aldığım gitar derecelerini etkisiyle okul orkestrasına seçildim ve bu benim için bir dönem noktası oldu. O yıllarda gururla söyleyebilirim ki arkadaşlarımla kurduğumuz müzik grubuyla Moğollar gibi efsane bir grupla konser verme şansı yakaladık. Ardından TRT Radyosu’nun dikkatini çektik ve onlara da özel bir konser ve röportaj verdik. Küçük yaşlarda tabi ki her zaman isteğim olmuştu ama bu fikir Amerika’ya gelene kadar gerçekleşmemişti. İlk başta üniversitede işletme okuyacaktım anne ve baba mesleğinden dolayı ama çok büyük bir şansla hayatım değişti. Lise döneminde müzik önceliğimdi ve bu konuda eğitim ve deneyim anlamında varabileceğim en yüksek noktaya ulaşmanın hayallerini kuruyordum. Özel Türk Koleji’ni bitirdikten sonra Teksas Corpus Christi’de bulunan Del Mar College’a başvuruda bulundum ve burslu olarak kabul edildim" ifadelerini kullandı.

Albümlerinden bahseden Ağar, "A New Beginning ve Mundo adlı albümlerim var. Bu albümlerin düzenlemesi ve prodüksiyonu bana ve Mundo Grubu'na ait.  Yaptığım albümlerde içten gelerek ve severek yaptığım müziği başkaları ile paylaşmak istedim. Mundo Türkiye'de de dağıldı ve latin ezgileriyle; 'Güzel Kız' klibi epey ilgi gördü" dedi.

Jim Kalson, 13 yaşından beri profesyonel bir basçıdır. Solo kariyerine 18 yaşında başladı ve o günden bu yana caz ve çağdaş pop müzik çalıyor.

 

 

 

 

 

 

Joe Caploe Wisconsin Platteville Üniversitesi'nde Perküsyon ve Caz Çalışmaları Direktörü olarak görev yapmaktadır. UW-Platteville Jazz I Ensemble, Perküsyon Topluluğu, Panjamas (çelik davul grubu), birkaç kombo ve perküsyon stüdyosunu yönetiyor.

 

 

 

 

 

 

"Serendipity parçasını 2 yılda yazdım"

Amerikalı Müzisyen Berk Ağar, "Ağustos ayında Serendipity adlı enstrümental bir parça çıkardım. Bu parça duygularımı klasik gitara döktüğüm bir parça. Parçanın düzenlemesi ve bestesi bana ait. Bass gitarda ünlü jaz bascısı Jim Kolson, davulda Ünlü perkisyonist Joe Caploe yer aldı. Parçayı kaydettiğimiz stüdyo, George Strait gibi ünlü country sanatçılarının albümünün kaydedildiği Teksas'ta çok ünlü olan Keith Harter Music stüdyosu" dedi.

Serendipity adlı parça üzerindeki çalışmasının yaklaşık 2 yıl sürdüğünü söyleyen Ağar, " Besteyi emin olmak için çok yavaş yazdım. Birçok değişiklik yaparak besteyi son haline getirdim. Parçanın her noktasını incelikle yazdıktan sonra 2017 yılının Ağustos ayında stüdyoya girerek kayıt yaptım" diye konuştu.

"Amerika'da yaşadığım zorlukları anlattım"

Serendipity adlı parçada Amerika'da yaşadıklarını anlattığını ifade eden Ağar, "Amerika'da yaşadığım yalnızlık dönemlerimi, müzisyen olarak ne kadar zorluk çektiğimi ve her zorluğun sonunda bir mutluluğun olabileceğini bu parça da anlatmaya çalıştım.

Zaten Serendipity bir tesadüf anlamında.

Tabiki hayat bir tesadüf değil ama çok çalıştıktan sonra önümüze çıkan fırsatlar bir tesadüf gibi algılanabiliyor" açıklamalarında bulundu.

"Ünlü isimlerle aynı sahnede"

İlerleyen zamanlarda konserler gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getiren Ağar, "Önemli müzisyenlerle konser projelerimiz olacak. Grammy ödüllü Juan Ortiz ve Ray Charles'in eski tromboncusu Armin Marmolejo ile yeni konserlerimiz olacak. Aynı zamanda 7 Nisan'da San Antonio Türk Festivali ve 3 Mayıs'ta Palo Alto Üniversitesi'nde solo olarak konser vereceğim ve bu konserde de ünlü isimler yer alacak" ifadelerini kullandı.

 

 

               

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama