Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve seks işçiliğine sürüklemek isteyen Hasan Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’ın Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde tutuksuz yargılanan Doğan hakkında verilen 15 yıl mahkumiyet kararını onamasına karşı İzmir'de Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla saat 18.00'de Karşıyaka İskelesi'nde bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı.

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, saat 18.00’de Karşıyaka İskelesi’nde bir araya gelerek Çilem Doğan için eylem yaptı.

Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve seks işçiliğine sürüklemek isteyen Hasan Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’ın Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde tutuksuz yargılanan Doğan hakkında verilen 15 yıl mahkumiyet kararını onamasına karşı İzmir’de bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şunlar söylendi:

Cinsel istismar af yasasından, cinsel saldırı ve kadına yönelik şiddet faillerinin her defasında aklanmasından, 6284 sayılı kanunun etkin uygulanmamasına, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine kadar birçok kadın düşmanı hamle faillerin lehine gerçekleştirilirken, sadece yaşamak isteyen kadınların cezalandırılması şiddet gören kadınlara “Sen neden ölmedin” demektir. Takım elbise giyip kravat takan katillere, tecavüzcülere indirim verip, o saatte kadının orada ne işi varmış diye sorgulayan eril yargının ve devletin biz kadınları şiddetten korumaya dair hiçbir kaygısının olmadığını biliyoruz. Bu nedenle verilen ceza sadece Çilem Doğan’a değil, tüm kadınlara ve bütün bir kadın mücadelesine verilmiştir. Ev içi şiddete maruz kalıp karakol karakol gezen, çözüm arayan kadınlara gözdağıdır. Şiddet sarmalından kurtulmak isteyen, şiddete karşı mücadeleyi büyüten biz kadınlara da gözdağıdır. Çilem’i hapsetmek tüm kadınları hapsetmektir, Çilem’i yargılamak tüm kadınları yargılamaktır.

Kadınları şiddet ve istismar karşısında yalnızlaştıran, her yeni gün kadına şiddeti artıran ve teşvik eden bir politika ile karşımıza çıkan devletin; yaşamak için özsavunma uygulayan Çileme verdiği 15 yıl cezayı tanımıyoruz, kabul etmiyoruz! Çilem karakol karakol elinde tutanaklarla çözüm beklerken o dönem yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi uygulanmış olsaydı Çilem özsavunma uygulamak zorunda kalmayacaktı.

Açıklamada kararı tanımadıklarını söyleyen kadınlar özsavunmanın hak olduğu vurgusunu yaptı:

Bu kararın kadın dayanışmasına, yaşamak isteyen kadınlara verildiğini biliyoruz ve bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Yaşamak ve yaşatmak için kendimizi savunmaktan, örgütlü kötülüğe ve erkek egemenliğine karşı örgütlü kadın mücadelesi vermekten Bu kararın kadın dayanışmasına, yaşamak isteyen kadınlara verildiğini biliyoruz ve bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Yaşamak ve yaşatmak için kendimizi savunmaktan, örgütlü kötülüğe ve erkek egemenliğine karşı örgütlü kadın mücadelesi vermekten vazgeçmeyeceğiz. Özsavunma haktır, Çilem Doğan yalnız değildir. Çilem’i verilen hapis cezası kararından geri dönülene kadar vazgeçmeyeceğiz!

Eylem, “Özsavunma haktır, yargılanamaz”, “Çilem Doğan onurumuzdur” ve “Çilem Doğan’a özgürlük” sloganlarının ardından sona erdi.