CHP’nin toprak adamı milletvekili Orhan Sarıbal’ın İzmir Kent Konseyi’ni ziyareti sırasında Konsey Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı Tarım Meclisi kuracakları müjdesini verdi.

Depremzedeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mektupla kredi istedi Depremzedeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mektupla kredi istedi

Selcan ŞERİFAKİ / Yenigün - CHP Genel Başkan Başdanışmanı PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiren İzmir Kent Konseyi’ni ziyaret etti. Toprak adam olarak nitelendirilen Sarıbal’ın ziyaretinde CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Mehmet San, İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Esen, Milletvekili Orhan Sarıbal, İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Adnan Akyarlı, İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Irmak Yılmaz, İZELMAN Genel Müdür Yardımcısı İlknur Tanrıverdi, CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Kotan ile İZELMAN Sosyal Tesisler ve İşletmeler Müdürü İsmail Güleç  ziyaret programına katıldı.

Akyarlı: Meclisimiz sizden feyz alacak

Sarıbal'ın tarımın gelişmesi konusundaki çabalarını hayranlıkla takip ettiğini dile getiren Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Adnan Akyarlı, "Ortak akıl olmadan doğru kararlara varmak mümkün değil. İşte bugün kendi düşüncesinin en yüce sayanların ülkeye getirdiği durumda ortada. Kent Konseyleri bu ortak aklı sivil toplum ile beraber oluşturulması noktasında değerli kuruluşlar. İçimizde gönüllü olarak bilgilerini ve deneyimlerini belirli sorunlar üzerine yoğunlaştıran, sorunlar üzerinde çalışarak çözmeye çalışan bir kitle var. Biz bunları çalışma gruplarımızda onlarla birlikte üreterek değerlendirmeye çalışıyoruz. İzmir'e yerel yönetimlerin yaklaşımlarını çok iyi buluyoruz. 'Bir başka tarım mümkün' diyerek ülkenin tarımsal geleceğini devrimsel yönde etkileyecek bir takım önerilerle öncü olmaya çalışıyoruz. Bu konuya nasıl destek oluruz kaygısı, genel kurulda bir tarım meclisi kararı aldırdı. Arkadaşlarımız çalışmaya başlayacaklar. Tarım çalışma grubumuzun feyz alacağı insansınız" dedi.

KENTİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Başkan Akyarlı, "İzmir demokrasinin beşiği. İzmir bu ülkede hiç teslim olmadı. İzmir demokrasiyi koruyan bir kent. İzmir Kent Konseyi. Aslında İzmir'deki Kent Konseyi geleneğini de aslında bir sorumluluğunu taşıyor. İzmir şöyle bir farklılaşma yarattı.  Toplumun çağdaşlaşmasına en büyük katkı örgütlü yapıdır. Kent Konseyleri her zaman şunu söylüyorum şu anda belki farkına varsalar vermeyecekleri özgürlük alanlarının tanımlandığı yasal yapılar. Biz dilediğimiz çalışma grubunu kurabiliriz. Emek ve EYT çalışma grubu kurmak istiyoruz. Mağdur olan EYT'liler hakkında fikir söyleyebiliyoruz. Bir veli çalışma grubu kurmak istiyoruz.   Müfredata karşı ülkeyi geriye götürmek isteyen anlayışa karşı çağdaş yapıyı savunacak bir yapılanma. Ve Kent Konseyi'nin sunduğu çok değerli bir yapı. İkincisi ise, bizim yerel yönetimlerle sağlıklı ve dengeli olmamız ve çalışmamız gerekiyor. Çünkü bizim kararlarımızın uygulanma noktası meclislerden alınacak kararlar. Bu kararlara itiraz hakkımız olacak hem de birlikte çalışma irademiz olacak. İzmir'de bizim burada o anlayışa yakın bir yerel yönetim olması Tunç Soyer Başkanı biliyorsunuz, onun etrafındaki kadro ve onun getirdiği bir güvenle ileriye çok rahat bakıyoruz.  Kent Konseyi yakında Türkiye'nin aydınlanacak olan geleceği ile elinden geleni yapacaktır. Kenti birlikte yöneteceğiz. Ve bu yönetim önerilerine açık bir yönetim var bu çok önemli. İzmir bir örnek. Bunu sağlamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

İzmir’e övgü yağdırdı

İzmir’e övgüler yağdıran Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal konuşmasına şu sözlerle başladı,  "İzmir bizim için çok önemli bir kent, yaşam biçimiyle bizim için Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri. Ege'nin incisi olmasıyla, batıya dönük yüzü dönük bir kent ve ülkenin tüm insanlarını kapsadığı ama birlikte yaşama kültürünün geliştiği bir kent. Böyle olunca İzmir demokrasi açısından da Atatürk sevgisi ve ilkelerine sahip çıkma açısından da Türkiye'nin en önemli kenti olarak değerlendiriyoruz" 

Ortak akıl ile yönetim

"Ülkenin gittiği yer belli. Bir tarafta merkeziyetçi bir yapı, yerel anlayışların tüketilmeye çalışıldığı, iktidarın yereli sürekli kontrol altına tutup ısrarla, denetleme üzerinden cezalandırmaya çalıştığı, tehdit ettiği, sopa gösterdiği bir tarihsel dönemden geçiyoruz" diyen Sarıbal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Büyükşehirle, Kent Konseyi ile birlikte ve bütün dinamiklerle sivil toplum örgütleri, akademik odalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve tüm bunlarla beraber kenti yönetme çabası içerisinde İzmir ve böyle de olması gerekir. Bir kişinin iradesiyle her şeyi biliyorum anlayışı üzerinden ne bir köyün ne bir şirketin ne bir makamın yöneletilemeyeceğini söylemek istiyorum. O nedenle hep birlikte çoğulcu bir anlayışla yönetimin doğrulacağı anlayışıyla Kent Konseylerinin çok önemli bir sorumluluğunun olduğunu düşünüyoruz. Çevre, yaşam ve yoksulluk duyarlılığı üzerinden, mahallelerin, sokakların ve kentin tüm mimarisi üzerinden etkilerini biliyorum, gözlüyorum. O nedenle sizlerle birlikte olmak kıymetli. Başarılar diliyoruz ve birlikte çalışma çabası içinde olacağımızı söylüyoruz." 

İZMİR ÖNDERLİK EDİYOR

Bu sözler üzerine Bursa Milletvekili Sarıbal, "Kenti birlikte yöneteceksiniz. Batı kültürü, batı demokrasisi yapmak lazım. Bizde çok eksik kalmış bir iş. İzmir bunun önderliğini yapıyor. Sizi kutluyoruz" şeklinde konuştu.