‘Yerel Yönetimler ve Yaşlı Politikaları Çalıştayı’ İzmir Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde başladı. 

Selcan Şerifaki \ Yenigün - Alanında uzman birçok değerli katılımcının araştırma, bilgi ve birikimini sunacağı iki gün sürecek olan Yerel Yönetimler ve Yaşlı Politikaları Çalıştayı'nın ilk günü İzmir Kent Konseyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Geriatri Derneği'nin katkılarıyla İzmir Kent Konseyi Merkez Ofisi'nde gerçekleştirildi. 


Çalıştayda ilk gün, evde bakım hizmetlerinde İzmir deneyimi, İzmir'de toplum yaşlanması, yerinde yaşlanma, yaşlılık ve dostluk konuları üzerine söyleşiler gerçekleştirildi. 

mevlüt yenigün

ÖNEMLİ OLAN YAŞLI BİLGELİĞİNDEN FAYDALANMAK


Açılış konuşmasını yapan İzmir Kent Konseyi Düzenleme Heyeti Başkanı Mevlüt Ülgen, "Hem dünya hem ülke nüfusu yaşlanıyor. Bizde Kent Konseyi Çalışma Grubu olarak katkı koymak için yaşlıların refahını, başarılı ve aktif yaşlanma sürecini destekleyen, yerinde, bağımsız, aktif yaşlanmasını destekleyen, yaşlıların hak ettikleri politikalara kavuşması için bu çalıştayda amacımız önerilerde bulunmaktır. Türkiye'de yaşlıların sorunları genelde Dünya'da da  böyle ama ülkemizde emeklilik yaşı daha çok tartışılıyor. Ama biz yaşlıların deneyimlerinden birikimlerinden yararlanmak ve muazzam tecrübeleriyle yaşamı zenginleştirmelerini görüp bir şekilde tartışmamız gerekiyor. Bunları sorun olarak algıladığımızda politikalar temeli sorunlara odaklanıyor. Bu anlamda yaşlıların deneyimine ve birikimine odaklanan, hak temelli politikalara odaklanmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

adnan akyarlı izmir yenigün

İZMİR'İN DİNAMİZMİ GÜVEN VERİYOR

Katılım gösteren herkese teker teker teşekkür eden İzmir Kent Konseyi Başkanı Adnan Akyarlı, "Gerçekten yaşlılık konusunda ortaya koyduğumuz dinamizm kent adına güven veriyor. Konu yaşlılık ama burada katılım sağlayanların dinamik görünüm gerçekten de müthiş.Buna özellikle vurgulayarak başlamak istiyorum. Kent Konseyleri bünyesindeki Meclisler çalışma grupları ile o kentin o alanda uzman olan gönüllü olan ve duyarlı olan kesimlerini buluşturan ve onların ortaya koyduğu çalışmalardan projeler geliştiren ve öneriler  sunan bir yapıdır. Bizde mekanizma içerisinde destek olmak amaçlı çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı gerçekleştiren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. 

Aylin yaman yenigün

Gözden kaçırmayın

TÜİK İzmir istatistiklerini açıkladı: Yabancılara satış oranı arttı TÜİK İzmir istatistiklerini açıkladı: Yabancılara satış oranı arttı

İZMİR YAŞLI KONUSUNDA ÇOK İLERİ

 CHP Meclis üyesi Yaşlı Politikaları Çalışma Grubu üyesi  Aylin Yaman,  "O yaş grubunun bilgi birikimi, ışık tutacak bir bilgi birikimine sahipler ve hastane yönetimindeyken yeterince yararlanamadığımızı gördüm. Yaşlı bakımı konusunda da ne kadar eksik olduğumuzu fark ederek, bu konuya eğilmek gerektiğini düşündüm. Bu anlamda çalışmalarımızı başlattık. İzmir bu konuda çok ileri. Gerek coğrafi konumu, gerek turizmi gerekse akademik olarak hocalarımızın akademik altyapısının zengin olması ve bu işlere önceden kalkışıyor olması İzmir'i özel kılıyor" dedi. 

cemil tugay yenigün

TÜRKİYE'NİN YAŞLI EYLEM POLİTİKASI YOK


Karşıyaka'da ileri yaş grubuna yönelik yaptığı  projeleri sıralan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Açıkçası yaşlıları dezavantajlı bir grup olarak düşünmemiştim, pandemi dönemine kadar. Göreve başladığımızda 65 yaş üzeri vatandaşlarımız  evden çıkmasın denmişti. Durum bu şekilde oluncada kendileriyle iletişim kurduk. İhtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışmalar yaptık. Biraz iletişim kurunca onların aslında sadece pandemi döneminde değil her zaman yanlarında olmak gerektiğini ve gözardı edildiklerini fark ettik açıkçası ve daha sonra yaşlılar ile ilgili araştırmalar yaptık. En temel problem şu Türkiye'nin bir yaşlı eylem politikası yok. Nereden anlıyorsunuz, bugün bu konuda değerlendirilmiş olan bakanlık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu bakanlığın ilgili birimi yaşlılarla ilgili yok. 

ONLARA YAŞLI DEMEK ADİL DEĞİL 


Tugay, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Yaşlılığın tanımını yapmak gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütüne göre, 65 yaş üstündekiler olarak tanımlıyor. Ama ben burada çıkıp kimler yaşlı desem? 70 - 80 yaşında olup kendini yaşlı olarak tanımlamayacak birçok insan olacaktır haklı olarak. Belli bir yaşın üzerindeki insanlara yaşlı deyipte, ötekileştirmek çok adil görünmüyor. Bu nedenle benim kanaatimce 65 - 74,  75-  84,  85 ve üzeri diye üç gruba ayırmak gerekiyor . Yaşı küçük olupta bakıma ihtiyacı olan insanlarda var bu ülkede."

Suat Çağlayan yenigün

BELKİ DE YAŞLILIK GENİYLE OYNAYACAKLAR 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Suat Çağlayan, "Çok şanslı bir kent İzmir. Hele hele benim kafamda olan Karşıyaka imajı ile çok güzel yer İzmir. Yaşlanan yaşlanabildiği kadar gidiyor. Ama tabi nereye kadar gidebilecek daha doğrusu nerede, ne zamana kadar sürecek bilmiyoruz. Belkide yaşlılık geniyle oynamaya başlayacak bir süre sonra" ifadelerini kullandı.