İzmir Kültürparktaki kuşların kovulacağı duyumu ile harekete geçen doğa severler tüm canlıların yaşam hakkı olduğu vurgusu yaptı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Şantiye Şube Müdürlüğü 17 adet kuş kovucu almak için alım ihalesine girdi. Alım için son teklif 23.11.2021 tarihine ve saat 14:30’a kadar yapılabilecek. 

BİRLİKTE YAŞAMASINI ÖĞRENELİM

Alınan kuş kovucuların Kültürpark'ta kullanacağı iddialarını duyumunu alan Kuş Cenneti uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sıkı duruma tepki gösterdi. Prof.Dr.Sıkı, “Aldığım duyum Kültürpark'taki kuşların kovulması için bu cihazların alındığı yönünde. Bu canlılarla ortak yaşamayı artık öğrenelim. Bir zararı varsa onu önleyecek tedbir alınabilir. İlla onları kovmak kaçırmak çözüm değil. Bu insanlar Kültürparka bu canlılar var diye geliyor. Kuş sesleri arasında vakit geçiriyorlar yürüyüş yapıyorlar. Bunun örneğini biz yıllar önce Manisa Ulupak’ta yaşadık. Kent merkezindeki sığırcıkların kovulması için bir çaba ortaya konulmuştu keşfe gittiğimde ölü sığırcıkları görmüştüm. Şimdi orada o kuş seslerini özlüyorlar. İzmir’in kent merkezinde para verilse bu kuş seslerini yaptıramazsınız. Dışkı yönüyle bir sıkıntı var ise seyyar banklar koyarak yerlerini değiştirerek önlem alırsınız. Bu iş çözülür. Banklara pisliyor diye bütün kuşları kaçırmanın da bir gereği yok. Elektro manyetik ses dalgası yayacak şekilde cihazların konulacağı şeklinde duyumlarımız var. Sonuç ortak yaşamayı öğreneceğiz”dedi. 

CİHAZSIZ DA KUŞLAR KOVULUYOR

Kültürpak Platformundan Kubilay Mutlu, "Kültürpark yıllardır yaşam savaşı veren bir park. Korunarak yaşatılması gereken kamusal bir alan, bir kent müştereğidir. Biz  kuş kovucu konulacak şeklinde bir bilgi almadık. Ama yapılanlar kuşları kovmak için özel bir cihaza da ihtiyaç kalmadan kaçıracak durumda. Düzenlenen etkinlikler, kent trafiğindeki yoğunluk ve oradaki atmosfer kuşların yaşamasına engel teşkil ediyor. Biz oradaki yoğunluğun yok edilmesinden yanayız”şeklinde konuştu.