İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kurtuluşunun 100'üncü yılı için gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

Selcan ŞERİFAKİ / YENİGÜN - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Kocatepe'den İzmir'e yürüyüş yapacaklarını ve etkinliğin Türkiye tarihindeki en büyük kutlaması olacağını söyledi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yenigün-1


BARIŞIN SİMGESİYİZ


Etkinlik ile ilgili bilgi vermek için kürsüye çıkan  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Şehrimizin kurtuluşunu 1 asrı tamamladığı bu yıl bizim için barışın 100 yıllık hikayesidir. 9 Eylül Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümüdür.  Bu yılı kutlayarak aynı zamanda Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılını kutlayacağız. Hiç şüpheniz olmasın, çocuklarımıza bırakacağımız ikinci yüzyıl da barışın simgesi olacak. Barışı koruyabilmemiz için savasın matematiğini anlamamız lazım. Savaşın 3 temel dinamiği var. Sevgi eksikliği, yetinme yoksunluğu ve birbirimize güven yoksunluğu. Yani birbirimizi yeterince sevmememiz, elimizdekini yemeyip vahşi bir hırs ile daha fazlasını istememiz lazım. Kutuplaştırma ikliminin sonucu olarak birbirimize güveni kaybetmemiz, barışın korunmasına engel haline geliyor. Bu matematik karşısında ancak doğamızla gelen bir panzehirle mücadele edebiliriz. O da uyum... Uyum o kadar sınırsız bir güç ki günü geldiğinde binlerce insanın canının kurtarabilir. Bu nedenle İzmir'deki uyum kültürüne dört elle sarılıyoruz. Gemiyi parçalamak çok kolay. Önemli olan geminin içindeyken süreci sürdürebilmek. Gemi yandığında hepimiz batıyoruz, deprem olduğunda hepimiz enkaz altında kalıyoruz. Biz bu nedenle uyumu seçtik. Biz kutuplaştırıcı siyasetten asla medet ummadık" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in kurtuluşunun yenigün


14 GÜN YÜRÜYECEĞİZ

Körfezde bir ilk gerçekleşti; Görme engelli kanocular yarıştı Körfezde bir ilk gerçekleşti; Görme engelli kanocular yarıştı


 Soyer, "Askeri zekası ile dünya tarihine yol veren ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk verdiği onca savaştan sonra en büyük zaferin barış olduğunu göstermiştir. O yüzden Yurtta Barış Dünyada Barış demiştir. Biz bu nedenle 100'üncü yılımızı barışın yüzüncü yılı olarak tanımlıyoruz. Kurtuluşun 100'üncü yılında İzmir'de uyumu çoğaltmak ve barışı sağlamak için birçok etkinlik hazırladık. Bunlardan bazıları; Kocatepe'den İzmir'e bir anma yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu 25 Ağustos akşamı 14 kilometrelik yürüyüş ile başlayacak. Kafile Kocatepe'de düzenlenecek anma etkinliğine katılacak ve sonrasında İzmir'e yürüyeceğiz. Üniversite gençlerinin ve dağcı arkadaşların olacağı 400 kilometrelik yolu 14 günde yürüyeceğiz. İzmir'de düzenlenecek 9 Eylül kurtuluş etkinliklerine kavuşmayı hedefliyoruz. O akşam İzmir'in gelmiş geçmiş en büyük kutlamasını Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştireceğiz. Bu kutlama ile ilgili tamamı sürpriz olduğu için söylemeyeceğim ancak Türkiye tarihinin en görkemli kutlamasını gerçekleştireceğiz. Bunu kaydedip belgeseli ve filmi gelecek kuşaklara bırakacağımız 100'üncü yıl hatırası olacak. Şubat 2023'de ise İktisat Kongresi'ni gerçekleştireceğiz. Bu kongre çok önemli. 17 Şubat-4 Mart tarihleri arasında düzenlenen İktisat Kongresi Cumhuriyet tarihinin, ekonominin temelidir. Bugün sınırlarımızın ötesinde barış var. Ülkemiz ciddi kutuplaşmaların içinden geçiyor. Belki de 100 yıl öncesine göre daha iyi konumda değiliz. Tüm bu durumda yapmamız gerekeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk söylüyor; Yurdumuzda ve dünyada savaşa karşı barışı örgütleme… Bu nedenle diyoruz ki İzmir 8 bin 500 yıllık barış projesidir. Düzenleyeceğimiz etkinlikler barışa duyduğumuz bağlılığın simgesidir" şeklinde konuştu.  


SAKIN İZMİR'DEN AYRILMAYIN


Soyer, İzmirlilere çağrıda bulunarak;  "Özellikle 9-10-11 Eylül tarihlerinde sakın İzmir'den ayrılmayın. Burada muhtarlarımıza çok iş düşüyor. Sizlerin gücü ile organize edilebilir. Kaçırmalarını istemiyoruz. İzmir tarihi bir 3 gün yaşayacak. Bunu tüm çocuklarımız görsünler istiyoruz. Biz 9 Eylül'ü bugünden sonra sadece tek bir gün olarak kutlamayacağız. Çünkü 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu doğru ancak 10 Eylül'de Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir'e gelişidir. Tüm basın mensuplarından rica ediyorum. Bunu tüm Türkiye'ye duyurmamız lazım. Bizim 100'Üncü yılda tüm halkımız kucaklayarak kutluyor oluşumuz tüm Türkiye'ye mesajdır" ifadelerini kullandı.