İzmir metro ve tramvay grev kararı aldı

Yerel 12.10.2021 - 16:16 12.10.2021 - 16:23

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketlerinden İzmir Metro A.Ş ve İBB’nin işveren sendikası Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEM-SEN) ile metro ve tramvayda örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası arasında gerçekleşen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşı sağlanamamıştı. Bunun üzerine Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi’nin aldığı karar doğrultusunda 1 Ekim tarihi itibarıyla işyerlerine grev kararı asılmıştı. Gelinen noktada ise Sendika, Metro A.Ş. önünde yaptığı basın açıklamasında grevin uygulayacağı tarih ve saati açıkladı. Yapılan açıklamada; grevin 22 Ekim 2021 tarihinde başlayacağı ve anlaşma sağlanana kadar süreceği belirtildi. Buna göre 22 Ekim itibarıyla metro ve tramvay çalışmayacak. Metro A.Ş. önünde yapılan basın açıklamasında Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral ve Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak açıklamalarda bulundu.


“Grevin sebebi Metro A.Ş. yönetimi”


627 üyemiz adına sendika ile İzmir Metro A.Ş. arasında yürütülmekte olan 9’uncu dönem TİS görüşmeleri 20 Nisan 2021 tarihinde başlamış ve 180 gündür de devam ediyor diyen Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, “69 maddeden oluşan sözleşme taslağımızın 60 maddesi üzerinde anlaşma sağlanmış, geriye kalan 9 madde üzerinde tüm iyi niyet çabalarımıza rağmen anlaşma sağlanamamıştır. Anlaşılmayan bu 9 maddenin temel sebebi Sayın Tunç Soyer’in iradesini masaya yansıtmayan Metro A.Ş. yönetimidir! Bugün tarihini belirlediğimiz grev kararının mimarları da onlardır!” dedi.

İZMİR METRO VE TRAmVAY GREV KARARI ALDI1

‘Yıllardır açlık sınırında ücretlere mahkum edildik’


Müzakere yolunu hep açık tuttuklarını bu süreçte işverenden sadaka değil, emeklerinin karşılığını, evlerini geçindirebilecekleri ve insanca yaşayabilecekleri ücretler talep ettiklerini belirten Giral, “Metro A.Ş.’nin kuruluşundan bu yana, İzmir halkına aralıksız olarak en kaliteli hizmeti veren çalışanların 21 yıllık geçmişi çalındığı gibi emekli olup işten ayrıldıktan sonra da çalışma süresinde almış olduğu düşük ücretler sebebi ile geleceğine de ipotek konmuştur! 21 yıldır alın terinin karşılığını alamayan metro emekçisi çalışan yoksul olmak istemiyor artık. Biz emekçiyiz, alın terimizi satıp evimizi geçindirmeye çalışıyoruz. Gün geçtikçe zorlaşan hayat şartlarıyla birlikte her şeyin fiyatı artarken neden yıllardır açlık sınırında ücretlere mahkum edildik! Neden bizim ücretlerimizde adalet sağlanmıyor! Neden bütün belediye çalışanlarına verdiğiniz ücretleri 627 metro çalışanına vermemek için direniyorsunuz, anlamış değiliz!” diye söyledi

İZMİR METRO VE TRAmVAY GREV KARARI ALDI2‘SOYER’DEN HESAP SORMASINI TALEP EDİYORUZ’


İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’den bütün bunların hesabını Metro A.Ş. yönetimine sormasını talep ettiklerinin altını çizen Giral, “Toplu sözleşmemiz yapılan bu hak gaspını ortadan kaldıracak bir sözleşme olmalıdır, olmakta zorundadır. Aksi halde başta Metro A.Ş. emekçileri, aileleri daha sonra da İzmir halkı bu durumdan olumsuz şekilde etkilenecektir. Temennimiz bizleri aldığımız bu kararı uygulamaya koymadan 9’uncu dönem toplu sözleşmemizi masada imzalayıp, haksız hukuksuz adaletsiz bir dönemi sonlandırarak Metro A.Ş. emekçisi arkadaşlarımızla birlikte coşkulu bir kutlama yapmaktır. Demokrasinin kalesi İzmir’imize ve emekçi dostu Sayın Başkanımıza da yakışan budur” diye ifade etti.


Çalışanlar 22 Ekim’de Greve gidiyor!


Metro A.Ş.’nin anlaşma yanlısı olmayan tutumlarından dolayı 28 Eylül 2021 tarihinde grev kararı almak zorunda bırakan işverenlerinden hakkımızı haklarını istediklerini ancak kendilerini duymadıklarını söyleyen Giral, “Ücretlerimiz açlık seviyesinde dedik, duymadılar! Geçinemiyoruz dedik, duymadılar! Bizi ciddiye alıp taleplerimize kulak vermediler! Değerli metro emekçileriyle birlikte başlattığımız eşit işe eşit ücret, sosyal adalet ve daha iyi çalışma koşulları için vermiş olduğumuz mücadelemizde başka çıkar yol bırakmadıklarından dolayı üretimden gelen gücümüzü kullanmak adına 22 Ekim 2021 Cuma günü saat 05:00 itibariyle grev kararımızı uygulamaya başlayacağımızı İzmir kamuoyuna duyuruyoruz. Yaşasın hak mücadelemiz, yaşasın ekmek mücadelemiz!” diye konuştu.


“150 bin üyenin yüreğiyle buradayız”


Ege Bölgesi’nde 34 sendika, 57 şube 150 bin üyenin selamını getirdiğini söyleyen Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, “Biz sadece burada Demiryol-İş değil 150 bin üyenin yüreğiyle buradayız. Bugün bu kadar kişiyle burada olduğumuza kimse bakmasın yarın 150 binlerle burada oluruz. İzmir Büyükşehir Belediğe Başkanıma burada saygı ve selamlarımı iletiyorum, bu işi en kısa sürece çözeceğine inanıyoruz. Bizler hak mahrumiyetlerine bırakmayacağına inanıyoruz. İşçi dostu olarak biliyoruz. İnşallah tez zamanda bu işi çözüp bugün nasıl davulla, zurnayla açıklama yaptıysak yine açıklamamızı yaparız, işimizin başına geçeri en kutsal görevimizi yerine getiririz. Celal Emre Ünal

Yorumlar