“İzmir otomotivde üretim üssü olmalı”

Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mehmet Torun, geçtiğimiz günlerde yapılan ÖTV indiriminin piyasayı canlandırmaya yetmediğini belirtti.

Güncel 23.09.2021 - 01:00 23.09.2021 - 08:19

Nihat AK/YENİGÜN - Otomobillerde ÖTV oranlarına esas matrah limitleri değiştirilmişti. Otomotiv pazarının bir süredir konuştuğu ve beklediği karar uygulamada sorunlarla karşılaştı. Bu karar ile birlikte sıfır araç almak isteyen çok sayıda vatandaş umduğunu bulamadı. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mehmet Torun, "Bu ÖTV indirimi fiyatların biraz geriye çekilmiş olması aslını söylemek gerekirse piyasayı canlandırmadı. Sebebi talebi karşılayan bir arzın olmayışıdır. En büyük sebep çip krizi. Pandemi döneminde araç istekleri arttı. Ama çip üreticileri bunu karşılayamadı. Tüm üretim planları değişti. Otomotivde diğer bir sorun da hammadde bulunmaması ve girdi maliyetlerinin artmasıdır. Bu yıl için birçok otomotiv firması satış gerçekleştiremiyor. 2022 yılına gün verebiliyorlar. O döneme kadar üretilecek araçlar şimdiden satıldı. 2022'nin Haziran ayına kadar bu sorun sıkıntı devam edecek gibi görünüyor" şeklinde konuştu. Alım gücündeki olumsuzlukların da araç alımlarını güçleştirdiğine dikkat çeken EGOD Başkanı Mehmet Torun, "Döviz kurları arttı, vatandaşın alım gücü düştü. Otomotivdeki üretim krizi patlak verdi. Şu an vatandaş ister pandemi nedeniyle isterse ÖTV indirimi nedeniyle talep ettiği araca ulaşamıyor. Distirütörlerin araç satışı iyi gibi görünse de pandemi döneminin gerisinde" dedi.

Mehmet-Torun-1

OTOMOTİV TEKONOLJİYLE EVRİLİYOR

Sektördeki global soruna her ülkenin kendince bir çözüm üretme eğiliminde olduğunu İzmir'in bu krizi fırsata çeverecek hamleler yapması gerektiğini belirten EGOD Başkanı Mehmet Torun, "Araç üreticileri iki sorunla uğruşıyor. Salgın tedbirleri nedeniyle performas düşüklüğü. Ve çip kirizi. Almanya bir çip fabrikası kuramak için harekete geçti. Bir çip fabrikasının kurulması ve üretime geçebilmesi için ciddi bir sürece ihtiyaç var. En erken Haziran ayı. İzmir otomotiv sektöründeki krizi dikkate alarak geleceğe yatırım yapabilir. Bu çok ciddi bir yatırım ve bilgi birikimi gerektirir. Yatırımcılar ve üniversitelerin ortaklığında bu yapılabilir. Dışarıdan teknoloji alıp burada üretmek yerine yeni bir teknolojinin üzerinde çalışmak gerekir. EGOD dinamik üye yapısıyla ülkemiz ve Avrupa'nın otomotiv üretim üssünün İzmir olması için duruş sergilemiştir. Yerli aracın burada üretilmesi ile ilgili görüşlerimizi her platformda paylaştık. Bazı otomotiv firmaları gündemine zaman zaman Ege'ye yatırımı aldı. Otomotiv dediğimizde artık motorlu kara taşıtlarından ziyade tamamen teknolojik kara taşıtları akla geliyor. Bu yüzden teknolojiye yazılıma ihtiyaç var. Bilim adamlarımız ve iş adamlarımızın tek bir vücut gibi hareket etmesi lazım. Bunu gerçekleştirebilecek İzmir'in potansiyeli ve gücü var" şeklinde konuştu.

production-line-1

Özpoyraz: Piyasada yeterli araç yok

ÖTV indirimi ile ilgili bir değerlendirme yapan İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, "ÖTV indirimi ile birlikte bazı markaların bazı modellerinde bir yükseliş oldu. Sektör az da olsa ÖTV indiriminden faydalandı. İstenilen düzeyde faydalanılamamasının başlıca nedeni piyasada araç yok. ÖTV indirimini fırsata çevermek isteyen vatandaşların talepleri şu anda karşılanamıyor" dedi.

selamiozpoyraz

İzmir otomotiv fuarı 2022'de

Gelecek sene İzmir'de otomotiv fuarı yapılacağını belirten İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Sezai Çakmak, "2022'nin Mayıs ayında kentimizde otomotiv fuarı düzenlenecek. Sektörün geldiği yerin daha iyi idrak edilebilmesi açısından önemli bir organizayon olacak. Ama İzmir otomotivin sadece alındığı satıldığı bir kent olmakla yetinmemeli. Bizim kentimiz katma değer yaratmalı. Bunun yolu üretimden geçiyor. İzmir ve Ege otomotivde üretim üssü olmalıdır. Bölgemiz ekonomisine de istihdamına da inanılmaz derecede katkı sağlar. Çok sayıda insanımıza iş ekmek kapısı açmış oluruz. Gerçekleşecek güçlü oluşumlar daima büyük yatırımları gerçekleştirebilir. Fayda sağlar" dedi.

sezai-cakmak

Yorumlar