HBS Araştırma ve Danışmanlık'ın yaptığı İzmir seçim anketinde dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre İzmir’de oy'unu sadece bir parti yükseltmiş.

Erken seçim olacak mı olmayacak mı tartışmaları devam ederken İzmir siyasetini yakından ilgilendiren bir anket açıklandı.

HBS Araştırma ve Danışmanlık firmasının gerçekleştirdiği anket İzmir siyasetinde sıcak günlerin yakın olduğunu gösterdi.

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından paylaşılan seçim sonuçları ise oldukça ilginç.  Sonuçlara göre İzmir’in iktidar partisi CHP dahil bütün partiler oy kaybı yaşarken sadece bir partinin oy oranları neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Muğla'da polis ekipleri ormanlık bölgelerde denetim yaptı Muğla'da polis ekipleri ormanlık bölgelerde denetim yaptı

İYİ Parti oylarını katlıyor

'Bu pazar seçim olsa?' sorusuna cevap aranan ankete göre CHP yüzde 39,1 ile birinci parti çıkarken, İYİ Parti 22,6’lık oranla ikinci sırayı aldı. Anket sonuçlarına göre AK Parti'nin İzmir'deki oy oranı yüzde 18,3, HDP’nin yüzde 10,6 ve MHP’nin ise yüzde 4,1 olarak belirlendi.

2018 seçimlerine göre

Anketin sonuçları 2018 seçimleri ile karşılaştırıldığında CHP’nin yüzde 2, Ak Parti’nin yaklaşık yüzde 13, MHP’nin  yüzde 2, HDP'nin yüzde 1 civarında oy kaybı yaşadığı, İYİ Parti’ninse yüzde 10.9 olan oyunu yüzde 22’lere çıkardığı görülüyor. CHP 2018’de yüzde 41.3, AK Parti yüzde 28.7, HDP yüzde 11.5, MHP yüzde 6.3 oranında oy almıştı.

“Az kaldı geliyoruz”

Anket sonuçları, bu ankete göre oy'unu İzmir’de ikiye katlayan İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından sosyal medya hesaplarından “az kaldı geliyoruz” etiketiyle paylaşıldı.