13.12.2019, 21:54

İzmir sporunda adalet bekleniyor…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in profesyonel ligdeki spor kulüplerimize reklam desteği adı altında 10 Milyon TL. verecek olması İzmir’in üçü şirket, üçü amatör ligde İZVAK’a (İzmir Spor Kulüpleri Vakfı)   dahil 8 kulübünü sevince boğdu.   “İzmir Futbolu”nun kahrını çeken ve “Futbolcu fabrikası” amatörleri ise, son derece üzdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in profesyonel ligdeki spor kulüplerimize reklam desteği adı altında 10 Milyon TL. verecek olması İzmir’in üçü şirket, üçü amatör ligde İZVAK’a (İzmir Spor Kulüpleri Vakfı)   dahil 8 kulübünü sevince boğdu.   “İzmir Futbolu”nun kahrını çeken ve “Futbolcu fabrikası” amatörleri ise, son derece üzdü.
İzmir Büyükşehir’in futbol liglerindeki durumlarına göre yapacağı reklam yardımı, son dönemde ülkemizde herkesin ağzında pelesenk olan “ADALET”i gündeme getirdi…
Hiç kimse kızmasın!..
Eşitlik ilkesinden ayrılmadan her kulübe yaptığı sportif faaliyetler, yarıştığı ligler göz önünde bulundurulup destek verilsin… Ama; unutulmasın ki; spor sadece futbol değildir…
X kulübün futbol takımına yardım yapılacağı açıklanırken, “Basketbol diye yazılır, Karşıyaka diye okunur” sözünü efsane hale getiren Pınar Karşıyaka hak ettiğini hangi kritere göre alacak acaba?
Basketbolda; İzmir’in en büyük reklamını Avrupa Kupaları’nda yapan tek takım Pınar Karşıyaka değil midir?.. Başta Karşıyaka olmak üzere pek çok dünya şampiyonu yelkencilere sahip İzmir kulüplerini biliyor musunuz? Peki voleybolda Avrupa’da da oynayan Arkasspor’un günahı nedir?.. Şirket takımı olması mı?.. Sonrası da var… Bilardoda, tekvandoda, vücut geliştirmede, cimnastikte, satrançta, okçulukta, sualtı ragbisi, judo başta olmak üzere pek çok amatör spor branşında İzmir’in reklamını dünya şampiyonalarında madalya alarak “Dört dörtlük” yapan ve “Akdeniz’in Yıldızı İzmir”in adını duyuran amatör spor kulüplerinin suçu sporcularına futbol oynattırmamak mıdır?
Şu aşamada adres İZVAK olmalı mı?
Öncelikle şunu belirtmeliyim, İZVAK tüm İzmir Spor Kulüplerini değil, İzmir’in profesyonel futbol liglerinde mücadele eden futbol takımlarını barındıran bir vakıftır… Kuruluş amacı da budur… İZVAK’ın kuruluş aşamasının her kademesinde çalışmış, hemen hemen tüm kuruluş toplantılarına katılmış, Yönetim Kurulunda çeşitli dönemlerde görev yapmış gazeteci, yazar, spor adamı olarak belirtmeliyim; İZVAK şu an İzmir profesyonel futbol takımlarının olmazsa olmazıdır… Sadece diyeceğim, revize edilmesi… Tüm spor kulüplerini bağrına basması… İZVAK’ı çağ atlatan başkan Ali Ertem ve yönetim kurulu bunu da başaracak ve yapacak güçtedir. İZVAK Yönetim Kurulu toplanarak, bu konuyu görüşmeli, masaya yatırmalı ve isteyen kulübü (tüzüğü müsaitse) üye yapmak üzere formül üretmelidir… İsteyen üye olur, istemeyen olmaz…
İzmir’de spor oluşumunda İZVAK mutlaka bu işin içinde olmalıdır. Hatta öncü görevini üstlenmelidir. Tüm İzmir sporunu ve kulüplerinin sözcüsü olacaksa, kapsamını genişletmeli ve bir baba edasıyla herkese sarılmalıdır… “Birlikten güç doğar” ilkesiyle hareket ederek, “Küçük olsun, bizim olsun” mantığını da yok etmelidir.
Bugün Göztepe (AŞ), Altınordu (AŞ), Menemenspor (AŞ), Altay, Karşıyaka futbol takımları profesyonel liglerde olan gençlik spor kulübü, amatör futbol liglerinde mücadele eden İzmirspor, Bucaspor, Bergama Belediyespor’u barındırma nedeni profesyonel futbol takımları olmasıdır. Gerçi bazıları şimdi amatör liglerde de olsa…   
Peki soruyorum?
Bu oluşumda amatör ligde yer alan takımlar varsa, o zaman yılların Yeşilova’sı, Çiğli Belediyespor, Aliağa Futbol AŞ, Torbalıspor da Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımıdır. Neden İZVAK içinde yer almamaktadır? Bu oluşumda bulunmayınca da İzmir Büyükşehir Belediyespor’un reklam katkısından mahrum kalacaklardır. Haksızlık değil de nedir?
Bir de amatör kulüplerin çektiği çilelere bakalım…
Antrenman yapacak sahası yok. Alacağı malzemeler için parası yok. Adeta belediyelerden dilenir durumdadır. Bazılarını muaf tutuyorum, genelinde amatör kulüpler başkan ve birkaç yöneticinin cebine bakmaktadır. Başkanın cebindeki para, kulübün bütçesidir… Ne acı değil mi?
Elbette, amatör futbol kulübü enflasyonu da yok değil… Aynı mahallede, ilçedeki kulüpler birleşip güçlenmelidir… Bu da bir düşünce!..
Yılda bir kez, o da kullanılmayacak derecede kalitesiz ve her tarafında belediye logosu bulunan, tüm takımların giydiğinde birbirinden ayırt edilmeyen adeta “Çin Ordusu görünümünde” birer set malzeme verilen amatör spor kulüplerinin değeri bu kadar ucuz mudur? Kaldı ki; bu da yasaya göre haksızlıktır. Listeler İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’ndan alınmaktadır. ASKF’dan verilen listede sadece amatör liglerde mücadele eden futbol takımları yer almaktadır. Soruyorum size? Diğer branşlar nerede?.. Onlar hakkını nasıl arayacak? Kim, hangi kuruluş arayacak veya kimden liste alınacak?
Sayın başkanımız Tunç Soyer’in amatör futbol (gerçekte tüm gençlik ve spor kulüpleri) çilesini çekenlerden ve bunu çok iyi bilenlerden olduğuna inancımız tam. Düşüncelerimin çok ötesindedir ki;   profesyonellerle hareket ettiğine, amatörleri elinin tersiyle ittiği iddiası… Buna inanmıyor ve düşünemiyorum bile… Burada yanlış yönlendirme söz konusu olmalı!..
Oysaki amatör spor kulüpleri her mahallede onun en büyük destekçisi ve potansiyeli gençleri bünyesine alan STK’lardır. “Hiçbir şey yapamıyoruz?” diyorsanız gidin muhtarlara sorun!..
Son söz olarak şunu da söylemeliyim ki; Tunç Başkan profesyoneller o desteği versin. 10 Milyon az bile… Ama imkânlar bu kadarına müsait demek… Tunç Başkan amatörleri asla unutmaz… Onlar için de mutlaka bir bildiği, B Planı mutlaka vardır… Bekleyip göreceğiz…  

Yorumlar