İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in girişimleri ile kentte kruvaziyer turizmi tekrar canlandı. 

SELCAN ŞERİFAKİ/YENİGÜN- 800 kişi kapasitesiyle dünya turuna çıkan Oceania Cruıses isimli gemi, Alsancak Limanı'na yanaştı. En son 2016 yılında gemiyi karşılayan Soyer, " İzmir ve bizler için heyecan verici bir gün. Kruvaziyer turizmi dünyada gerçekten önemli. Özellikle pandemi sonrası daha da itibar kazanan bir sektör. İzmir'in de bundan payını alması en büyük arzumuzdu" dedi. 

KENTİMİZE HAYIRLI OLSUN Başkan Tunç Soyer, "Bugün ilk gemiyi karşılamaya geldik. Kaptanı ziyaret ettik. İzmir ve bizler için çok heyecan verici bir gün.  İzmir ve bizler için. Kruvaziyer turizmi dünyada gerçekten önemli. Özellikle pandemi sonrası daha da itibar kazanan sektör. İzmir'in de bundan payını alması en büyük arzumuzdu. Pandemi öncesi İtalya'da tur şirketleri ile bir çok görüşme yapmıştık. Pandemi olmasa çok daha erken başlatacağımız bir süreç vardı.  Bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz. O günkü heyecan ve şevk ile devam ediyoruz. Diliyorum ki çok daha yoğun bir şekilde kruvaziyer misafirini İzmir'de ağırlama fırsatı bulacağız. Tüm kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Yavaş yavaş büyüyecek bir turizm sektörü olacağını düşünüyorum" dedi. 

İZMİR'E 34 GEMİ GELECEK İzmir'e 2022 yılı içerisinde 34 kruvaziyer gemisi geleceğini belirten Soyer, "34 gemi gelecek bu sene. Bu gelen en küçüğü. 800 kapasiteli bir gemi. 6 aylık bir dünya turunda durak olarak gelmiş durumda. Bu durumda çok emek var. İZTO ve Kalkınma Ajansı ile birlikte çok çalıştık ve ilkiydi. 3 Mayıs'ta büyük bir gemi gelecek. Bundan sonra da bu sayıyı giderek artıracağımıza inanıyoruz" dedi. 

İzmir turizmi kruvaziyer ile yükselecek yenigün2-1

Gözden kaçırmayın

İstanbul'da öldürülen Beril, İzmir'de toprağa verildi İstanbul'da öldürülen Beril, İzmir'de toprağa verildi

HEDEF 4.5 MİLYON TURİSTSoyer, İzmir'in turizmde hakettiği yere gelemediğini dile getirerek, "İzmir turizm sektöründe hak ettiği yeri gerçekten alamıyor... 1,5-2 milyon turist sayısı İzmir'in asla hak etmediği rakamlar. İzmir'in çok daha büyük potansiyeli var. Bizim kısa vadede İzmir Vakfı olarak ortaya koyduğumuz hedef İzmir nüfusu kadar turist yani 4,5 milyon sayısına ulaşmak. İlk etapta hedeflediğimiz bu. İzmir çok daha fazlasına muktedir ve çok büyük potansiyeli var. Adım adım olacak. Kruvaziyer turizmi de bunun ilk adımı. VİSİT İzmir sayfamız 2 bin 300 noktayı İngilizce ve Rusça olarak dünya ile buluşturan Türkiye'nin ilk dijital turizm ansiklopedisi oldu. Bir çok çalışmamız var. Direkt seferlerimizi başlattık. 23 noktaya yurt içinde, 48 noktaya ise yurtdışına olmak üzere toplam 71 noktaya İzmir'den direkt uçuşlar var artık. Hayatın her alanında yapılacak işler var. Turizmin her dalında yapılacak çok şey var. Burada tüm mesele İzmir'in gücünü birleştirerek, bu alanlarda birlikte hareket etmeye başlanması. Bunu başarırsak bu potansiyel ile çok daha büyük sayıda turist ağırlayabiliriz" şeklinde konuştu.

 ÖZGENER: BU  DAHA BAŞLANGIÇ

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ise, İzmir'in geleceğinde turizm ile ilgili çok büyük hedefleri olduğunu belirterek, "Bizi en mutlu eden de büyük bir İzmir sevgisi içinde hedeflere ulaşmak için çalışılması... Kruvaziyerlerin gelmesi İzmir'in geleceği için çok önemli. Kruvaziyer seferlerin arttırabilmek için önemli çalışmalarımız var. Bir ekibimiz Miami'de düzenlenen toplantıya katılacak. Sonrasında ise Malaga'daki fuara başkanımız ile birlikte katılacağız. Bu bir başlangıç, amacımız bu seferleri arttırmak ve İzmir'in turizm hedeflerine ulaşmasını sağlamak" dedi.