İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  orman yangınlarının çıkış aşamasında engellenmesini amaçlayan akıllı ihbar sistemini (AİS) tanıttı

Selcan ŞERİFAKİ ÜNALAN/ İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Akıllı İhbar Sistemi ile ilgili şunları söyledi:  "Yapay zeka kullanılarak ormanlarımızın ve yeşil alanlarımızın yüzde 46'sına bir dakika içinde dumanına müdahale edip başa çıkacak duruma geldik.  Geçmişten çıkardığımız dersler dışında anında müdahaleyi sağlayacak şekilde 56 tankerin dağıtımını muhtarlarımıza veriyoruz. 2.5 tonluk yeni tankerlerle muhtarlarımızla beraber anında müdahale edecek düzenlemeleri yaptık. Geçmişimizle uyumlu, birbirimizle uyum dediğimizde ise bugün el ele veriyoruz. Bunları sizlerle hayata geçiriyoruz. Başka çaremiz yok. Dirençli bir kent olmak ve bu felaketler başa çıkmak için uyumu hayata geçiriyoruz doğamızla uyum ve sahip çıkmak mecburiyetindeyiz Belediye olarak doğaya sahip çıkmak belediye olarak bizim asli görevimiz. Yaptığımız her şeyle bu şehri dirençli hale getirmeye çalışıyoruz. Bu çalışma demokrasinin dijitalizesi demektir. Bugünün dünyası ile uyumlu hale getirerek kenti dirençli hale getiriyoruz. Bunları yaptığımız için dün Strazburg'tan ödül kazandık." 

İZMİR YANGINLARINDA MÜDAHALEDE yenigün


SOYER'DEN GEZİ AÇIKLAMASI 


Tunç Soyer, "Demokrasi hepimizin özgürce nefes aldığı refahı adil paylaştığı güler yüzle yaşanılan bir kent demektir. Bir gün casusluktan yararlandığınız ve 4 yıl yattıktan sonra beraat ettiğiniz gün 18 yıl ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almazsınız. Demokrasiye hepimizin ihtiyacı var" sözleriyle Gezi Davası'na ilişkin açıklamada bulundu. 


İZMİR'DEKİ YANGINLARDAN SONRA AİS'İ ÜRETTİK


İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Ata Temiz, "Değişen dünya ile birlikte dijital dönüşüm yaşantımızın merkezinde teknolojik faaliyetler sorunlara çözüm olmalıdır. Odağına doğayı insanı ve yaşamı almalıdır. Bu yaz çıkan yangınlardan  sonra AİS'i ürettik. Bu  yeniliklere alışmak kolay değil insan odaklı her alanda çözüm sağlayacaktır." dedi. 


İZMİR'DEKİ YANGINLAR SİGARADAN 


İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse, "Buradaki yangınların çıkış sebebinin temeli sigaradandır ve sigara insan kaynaklı bir unsurdur. Orman yangınlarına yönelik orman gönüllüsü ve yangın gönüllüsü olarak yönergeler hazırladık. Kentsel ve kırsal orman yangınları olarak ayırdık. STK'lar ile birlikte arama kurtarma ile birlikte tüm sivil örgütlerle birlikte tatbikat ve eğitimler düzenlemiş bulunmaktayız. Ortak bir proje ile teknolojiyi de burada kullanmaya başlamıştır. Acil İzmir uygulaması kentte uygulanmaya başlanmıştır" ifadelerini kullandı.  


ADIM ADIM AKILLI İHBAR SİSTEMİ (AİS) NASIL ÇALIŞACAK?

Gözden kaçırmayın

Sabri Günay Akarsu ve Suat Taşer anılacak Sabri Günay Akarsu ve Suat Taşer anılacak


Yangın felaketi ile başa çıkmak ve erken müdahalede bulunabilmek için geliştirilen AİS, şehirdeki en ufak bir dumanı dahi anında tespit edecek. Bu tespiti 12 telsiz kulesine bağlı olarak çalışan kameralar yardımıyla gerçekleşecek.Tespit ettiği görüntüyü 112 Acil İhbar Karşılama (AKOM) Kriz Merkezi, Merkez 1, Merkez 2 İtfaiye Karşılama noktalarını gönderecek. Yetkililer, görüntüye ulaşıp canlı olarak izleyip, şüpheli bir durumda konum belirlenir ve bu bilgiler bölgeye en yakın itfaiye istasyonuna iletilir.  İtfaiye yetkilileri görüntüyü inceler ve yangın riski olmadığı tespit edilirse alarm devreye girmez. İnceleme sonucunda riskli bir durum olduğu belirlenirse alarm ver düğmesine basılır. Sonrasında itfaiye ekipleri telsiz aracılığıyla ilgili merkezlere akıllı ihbar sistemi de kısa mesaj aracılığıyla bölgedeki muhtarlara bilgi verir.  Böylelikle itfaiye yetkilileri ve muhtarlıklar el birliği ile yangına müdahale etmek için harekete geçer. Muhtarlıklar itfaiye tarafından verilen tankerlerle ilk müdahaleyi yapar. Sonrasında itfaiye ekipleri bölgeye ulaşır. ve böylece yangın büyümeden söndürülür. Yangın alanına muhtarla beraber gönüllülerinde alana ulaşması öngörülüyor.