İzmir’de aile hekimleri ve çalışanlar iş bıraktı

Aile hekimleri, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı  iş bıraktı. Hekimler, ceza yönetmeliğini kabul etmeyerek mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Güncel 17.08.2021 - 07:00 17.08.2021 - 07:01

Güven Güneş/YENİGÜN - 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’’ ile ilgili Birlik ve Dayanışma Sendikası, Birlik Sağlık Sendikası, Aile Hekimleri Çalışanları Sendikası, Genel Sağlık İş Sendikası, İzmir Aile Sağlığı Çalışanları Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ortak basın açıklaması yaparak çıkan yönetmeliği protesto etti.


Konak Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması gerçekleştiren İzmir Aile hekimleri Derneği Başkanı Funda Müftüoğlu, “Aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliği, göstermiş olduğumuz özveri ve harcadığımız emeğin karşılığı olarak aldığımız maaşımızın düşürülmesi planlanmamış, özlük haklarımız ve iş güvencemiz de, hakkaniyetli olmayan ceza uygulamaları ve puanları ile tehdit altına girmiştir” dedi.


HASTALANMAYA HAKKIMIZ YOK


Bir aile hekiminin “Gidin aşı olun” demesinin bile 50 ceza puanı almasına neden olduğunu söyleyen Dr. Müftüoğlu,”Aynı Aile hekimi ikinci kez benzer bir konuda demeç vermesi durumunda, iki katı puanla yani 100 ceza puanı ile cezalandırılacak ve sözleşmesinin feshedilmesi ile karşı karşıya kalacaktır. Öte yandan bu yönetmeliğe göre, entegre olarak hizmet vermekte olan Aile Sağlığı Merkezlerinde, hastalık veya başka bir sebeple raporlu olsa bile 5 kez nöbete gelmemek, sözleşme fesih sebebi sayılmıştır. Bu durum en basit insan hakkı olan, yaşam ve sağlık hakkının gasp edilmesi demektir. Bir Aile Hekimi, rahatsızlığı sebebiyle hastalansa bile, bu yönetmeliğe göre cezaya maruz kalacaktır” ifadelerini kullandı. 


 

ŞİDDETE MARUZ KALIYORUZ

Aşı tedariğinde yaşanan sorunlar nedeniyle yaşanan hasta yoğunluğunun artışı nedeniyle aile hekimlerinin şiddete maruz kaldığını ifade eden Müftüoğlu, “Aile Sağlığı Merkezlerinde hastaların hangi hekimde kayıtlı olduklarına ve nerede oturduklarına bakılmaksızın müracaat eden herkese aşı uygulanmıştır. Aşı tedariğinde yaşanan sorunlar nedeniyle aşı verilmeyen Aile sağlığı merkezlerine, dışarıdan verilen randevular sonucu, aşıya ulaşamamanın faturası Aile Sağlığı Çalışanlarına kesilmiş, önlenemeyen hasta yoğunluğu ile karşı karşıya kalan Aile Sağlığı Merkezleri, her tür şiddete maruz kalınabilen yerlere dönüşmüştür” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@