Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir kent bırakmak için bu yıl ilk kez düzenlenen WeCycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen fuarda, belediyenin önemli firmalarından İZENERJİ de yerini aldı.

FADİME ALTANHAN/ Gelecek nesillere daha yaşanır bir kent bırakmak için geri dönüşüm alanında hizmet veren özel sektör ve yerel yönetimleri buluşturan ilk fuar olarak tarihe geçen WeCycle Çevre Ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı'nda Türkiye genelindeki belediyelere ulaşılarak ilgili daire başkanları da fuara davet edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önemli şirketlerinden biri olan İZENERJİ karbon nötr şehir, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm alanında yaptığı çalışmalarla fuarda yerini aldı.

İzenerji Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Türkoğlu "İzmir öncü şehir oldu. Misyon'un 2050'ye tarif ettiği karbon sıfır şehirler konseptini 2030'a çekecek öncü şehir olduk" dedi.

"Çevre ve atık öncelikli sorunumuz"

Atık yönetiminin iklim değişikliği bileşenlerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Türkoğlu, "Su yönetimi, enerji yönetimi, atık yönetimi kendi içinde bir bütün olan konular. Biz enerji firması olmamıza rağmen çevre ve atık öncelikli sorunumuz. Karbon nötr şehirlere giderken aşılması gereken konuların başında da atık yönetimi gelmektedir. Bizde İZENERJİ olarak bu fuarda yerimizi aldık. Fuara katılan tüm firmalarla saha iş birliği şartlarını değerlendirecek şekilde çalışmalarımızı hayata geçireceğiz" diye konuştu.

"İki yıl sonra yer bulamayacaklar"

WeCycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı'nın ilk fuar olması nedeniyle çok önemli olduğuna dikkat çeken Türkoğlu, "Çevre ve geri dönüşüm sektöründe öncü bir fuar. Böyle bir fuarı başlatmak zordur. İzmir'de Mermer Fuarı'da bu şekilde başladı ve şu anda sektörünün bir numaralı fuarlarından biri haline geldi. Türkiye jeopolitik unsuru nedeniyle bu tür açılmalara uygun ana duruş sermayesine sahip. Günümüzde bütün firma ve şirketlerin güncel politikası çevre ve geri dönüşüm olduğu için alanında en fazla gelişmeye aday fuarlardan bir tanesi olacak. İki yıl sonra katılımcılar fuara katılmak istediklerinde bir sonraki fuar için kayıt yaptırabilirsiniz diye reaksiyon alacakları dolulukta bir fuar olacak" ifadelerini kullandı.

"İzmir için İzmirlilerle beraber çalışmalıyız"

Gözden kaçırmayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisi Narlıdere Metrosu’nda  İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisi Narlıdere Metrosu’nda 

Çevre, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji alanındaki etkinliklere büyük önem verdiklerini söyleyen Ali Ercan Türkoğlu, "Asıl önemli olan bu etkinliklere katılan kişilerin ayrıldıktan sonra ne yapacaklarıdır. İletişim ve teknolojinin güçlü olduğu günümüzde geri dönüşümün, yenilenebilir enerjinin ve çevrenin ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. Önemli olan bu alanda neler yapacağımız. Ulaşımda, enerjide, binalarda bunu nasıl yapacağız? Halk için halkla birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu noktada daha ciddi daha üst düzeyde bir platform oluşturularak onun denetiminde kentte bulunan bütün kurumların, derneklerin, STK'ların ve kişilerin ortak çalışma­lar yapması gerekiyor. İZENERJİ olarak bizler bunun moderatörlüğünü aldık. Kentteki bütün kurumlarla birlikte ortak bir çalışma yürüteceğiz" dedi.