İzmir’de eğitim ve ulaşıma altın dokunuşlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer eğitim ve ulaşıma yönelik yeni düzenlemeleri açıkladı.

Güncel 21.09.2020 - 16:04 21.09.2020 - 16:04

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 2020-2021 eğitim – öğretim yılı için eğitime yönelik destek projelerini ve ulaşım önlemlerini anlattı. Soyer, Büyükşehir Belediye Meclisinde yaptığı açıklamada okullara yönelik Pandemi önlemleri, eğitime destek paketi, artacak trafik yoğunluğuna yönelik düzenlemeleri basın mensuplarıyla paylaştı. Soyer, “Türkiye ve dünya çok zor bir dönemden geçiyor. Her gün yeni bir adaptasyon süreciyle karşı karşıya kalıyoruz. Bilmediğimiz, her gün yeniden keşfetmek zorunda olduğumuz bir sürü gelişme var. Biz geçen yıl Mart başında ortaya çıkan süreçte acil bir müdahale yaparak kriz belediyeciliğini başlattık. Tüm kapasitemizi bu krizi çözmeye yönelik, bu krizin yaratacağı tahribatı azaltmaya yönelik nasıl kullanacağımızı belirlemiştik. Bir yapı oluşturduk, bu yapıda İzmir Tabip Odası, TMMOB, İzmir Barosu, sendikalar, bazı dernekler yer aldı. Düzenli olarak her Pazartesi buluşup, değerlendirmeler yaptık. Bu çalışmayı devam ettiriyoruz. Başlangıçta Türkiye’de ikinci sıradaydık. Salgının yayılım hızının arttığını görüyoruz. Bu sebeple yeni tedbirleri hayata geçirmeye gayret ediyoruz.

“1750 OKULA ATEŞ ÖLÇER VE DEZENFEKTAN”

Tüm okulların dezenfeksiyonunu tamamladık. Haftada 2 kez dezenfekte çalışmaları devam edecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda temassız ateş ölçer ihtiyacını karşılamak üzere bin 750 okuluma cihazı teslim etmeye başladık. Okullarımızın hem öğretmen, hem öğrenci girişine dezenfektanlı paspaslar bağışladık. Tüm eğitim kadrosunun dezenfekte olarak okula, dersliklere girmesini sağlamaya çalışıyoruz. Her okula yetecek kadar 3-4 tane dezenfektanı okullara teslim ediyoruz.

“İNTERNETSİZ ÇOCUK KALMIYOR”

Uzak eğitime de kafa yorduk. 20 bin internet paketi 4 GB’lık imkanı olmayan çocuklarımıza teslim edeceğiz. 2000 çocuğumuza tablet desteği veriyoruz. Belediyemiz ait kurumlarda, kültür, semt merkezlerinde bilgisayarlı, tabletli tüm mekanlarımızı öğrencilerimizin kullanımına açmaya karar verdik. Merkezlerimizde şu anda 36 bilgisayar sınıfı, 14 kurs merkezi, 8 çocuk ve gençlik merkezi,7 kültür ve 10 mobil araç EBA’ya erişim noktası olarak hizmet verecek. İnternet erişiminin güç olduğu noktalarda internet erişimi takviyesi yaptıracağız. Ayrıca yine araçlarımızı yani otobüslerimizi hiç erişim olmayan noktalarda mobil internet aracına dönüştürerek, internet erişimin ulaştıracağız. İlçelerimizin de bu çalışmayı yapacağını biliyoruz. Böylece İzmir’in genelinde uzaktan eğitimi en kolay sürdürmek için rol üstleniyoruz.

“25 BİN ÇOCUĞA KIRTASİYE, MONT, BOT YARDIMI”

25 bin çocuğumuza 130 lira yüklenmiş kırtasiye paketi hediye ediyoruz. Bu aynı zamanda kırtasiye esnafının da nefes almasını sağlayacak. Kırtasiyeciler odası ile anlaşarak yapıyoruz. Bir taraftan esnafı bir taraftan kırtasiyelerimizi destekliyoruz. 25 bin çocuğa bot ve mont alımına çıktık. Kış günlerinde montsuz ve botsuz çocuk kalmasın istedik. Birinci ve sekizinci sınıf çocukları arasında dağıtılacak. Yine İzmiir’in esnafından alım yaparak esnafı destekleyeceğiz. Okullardan aldığımız listeler çerçevesinde bu çalışmaları yaptık ve bu çalışmalara 15 milyon liralık bütçe ayırdık.

“ASKIDA BİLGİSAYAR, TABLET KAMPANYASI”

Pandeminin yoğun yaşandığı dönemlerde İzmir olağanüstü bir dayanışma örneği göstermişti. İzmirliler ihtiyacı olanlara İzmir Halkın Bakkalı adıyla açtığımız web sayfası üzerinden destek vermişlerdi. Benzer çalışmayı bilgisayar ve tablet için de yapacağız. Evinde, işyerinde fazla tableti olan vatandaşlarımızı çocuklarımızla buluşturacak bir kampanya başlatacağız.

“OKULLARA 2.6 MİLYONLUK SPOR YARDIMI”

Okullarımıza spor desteği verme konusunda da çalışma yaptık. Okullarımıza spor malzemesi desteği sağlayacağız. 137 okulumuza 192 adet basketbol seti, 70 çift hentbol kalesi, 70 takım çok fonksiyonlu voleybol seti vereceğiz. 1550 okulumuza yaklaşık bedeli 2.6 milyon liralık spor malzemesi desteği aktaracağız. Pandemi döneminde başlattığımız ve gönüllü gençlerin Köyde - İz adıyla yaptığımız uygulamayı sürdüreceğiz. Okulların boyanması, spor alanlarının düzenlenmesi gibi çalışmalarımız devam edecek. Bir yandan belediye kapasitesini zorlayarak, bir yandan da gönüllülerimizin katılımıyla çalışacağız.

“451 TOPLU ULAŞIM ARACI ALDIK”

Ulaşımla ilgili de yeni düzenlemeler yapıyoruz. Geçen yıl Mart ayında toplu ulaşım araçlarının yaklaşık günlük kullanımı 1 milyon 950 binler civarındaydı. Pandemi sürecinde 200 binlere kadar düşmüştü. Mayıs aylarından beri de yavaş yavaş yükseldi ama 950 binler civarında seyrediyor. Geçen yıl 15 Eylül de 1 milyon 730 bin kullanım varken bu sene aynı günde 960 binlere düştü. Yaklaşık yüzde 25,7 toplu ulaşımdan uzaklaşma söz konusu. Vatandaşlar özel araç kullanımına yöneldi. Bu da kent içi ulaşımda ekstra yük anlamına geliyor. Sadece son 6 ayda trafiğe çıkan yeni araç sayısı 125 bin. Kısacası vatandaşlarımızın toplu ulaşımdan uzaklaşmasıyla beraber ulaşım ağımızda ciddi bir yüklenme söz konusu oldu. Bu nedenle bir yandan alabileceğimi tedbirleri gözden geçirirken, onların dezenfeksiyonunu ve tekrar güven veren bir noktaya gelmesi için çok yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. Yeni araç alımına çıkmıştır. Yaklaşık bir buçuk yıla yakın biz zaman içinde 451 yeni otobüs alımını tamamladık. Okulların açılmasıyla beraber 44 hatta özellikle öğrencilerin okulların yoğun olduğu 44 hatta, 100 yeni otobüs takviyesi yapıyoruz. Mevcut otobüs sayımız bin 344 iken şu an itibariyle 100 yeni otobüsle, servis sayısını artırmış oluyoruz. Toplam 471 aracımız oluyor.

“400 S PLAKALI ARAÇ”

Toplu ulaşımın parçası olan S plaka uygulamasına UKOME kararıyla talep toplamaya başladık. 400 adet yeni S Plakalı aracı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yol açmasıyla, kentte kullanmak istiyoruz. İZDENİZ’in seferlerini artırarak toplu ulaşımı desteklemeye çalışıyoruz. Vapur seferlerini 15 dakikada bire indirdik, feribotta 20 dakikaya indirdik. Bisikleti teşvik etmek için vapurlara bisikletiyle binen vatandaşlara kuruşluk tarife uyguluyoruz.

“ÜCRETSİZ ÇEKİCİ HİZMETİ”

Ücretsiz çekici hizmetini başlattık. Geçen hafta içinde 23 aracın çekilmesi sağlandı. Zaten sıkışık olan trafikte bir araç arızası bir hattın kapanmasına yol açtığı takdirde trafik ağır sekteye uğruyor. Kritik noktalarda, trafiğin en yoğun olduğu noktalarda çekici araçlar anında müdahale ederek, o şeridin kapalı kalmasının önüne geçiyor. Bunun önümüzdeki günlerde daha çok faydasını göreceğiz. Bunun dışında bir takım altın dokunuşlar adını verdiğimiz yeni düzenlemelere gidiyoruz. Bunları 2 sene içinde sizlerle paylaşacağız. Anadolu Caddesi Naldöken kavşağı’ndan Konak istikametine doğru gidişte sabah 7:30 - 09:30, Karşıyaka yönüne gidişte de akşam 19:30 saatleri arasında karşı yönden 1 şerit alarak ilave şerit uygulamasını başlatıyoruz. Cumhuriyet Bulvarında da sabah düzenlemesi için adım atıyoruz. O da Cumhuriyet Bulvarının Gazi Bulvarıyla, Fevzipaşa Bulvarı arasını sabah 7:30 – 09:30 arası çift yön olarak çalıştıracağız. Bununla aynı zamanda Alsancak istikametine gidişi de açmış olacağız. Yaklaşık 3-4 hafta içinde bunları hayata geçirmiş olacağız.

SOYER’DEN STAT YORUMU

“BİZ TALİBİZ”

Soyer, yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka stadıyla ilgili Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili, AK Parti İzmir İl Başkanı’nın verdiği görüşleri değerlendirdi. Soyer, “Siyasi partinin stat yapması söz konusu değil. Dolayısıyla buradaki süreç nasıl işler bilmiyorum. Biz sadece bir irade ortaya koyuyoruz. Karşıyaka Belediye Başkanımızla birlikte biz ‘Bunu yapmaya talibiz’ diyoruz. Şimdi bundan sonrası ilgili bakanlıkların takdir edeceği, değerlendireceği bir durum. Bu ne bir siyasi partinin ne bir derneğin, ne bir kulübün tek başına yapabileceği bir şey değil. Burada mutlaka devletin çarklarının, hiyerarşik düzenlemeleri çerçevesinde yapılabilir. Bekleyip, görceğiz” dedi. -Halime ERDOĞAN

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@