İzmir’de gergin meclis, AK Partili Boztepe, “Canınızı sıkmaya devam edeceğim”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı üçüncü oturumunda, Başkan Tunç Soyer’in Ardahan çıkarması ve taktığı kasket polemiklere sebep oldu. AK Parti Grubu İzmir’in ilçeleri yerine Ardahan’dan et alımı yapılmasını eleştirirken, CHP Grubu ise Ardahan’ın, İzmir'in kardeş kenti olduğuna dikkat çekti. Başkan Soyer’i kasket sebebiyle eleştirerek, tartışmaların başlamasına neden olan AK Partili Boztepe, “Sizin canınızı sıkmaya devem edeceğim” dedi.

Gündem 18.06.2021 - 22:13 19.06.2021 - 13:40

Halime Erdoğan / Yenigün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin olağan Haziran Ayı üçüncü meclis oturumu, Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasına, HDP İzmir İl Binasına yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınayarak başlayan Özuslu, “Menfur bir hadiseyle sarsıldık. Meclisimiz çok önemli bir irade göstererek tüm siyasi partilerin grup başkanvekilleri olarak ortak bir bildiri hazırladık. Bu kıymetli bir şey. İzmir Büyükşehir Meclisinin bu konudaki hassasiyetini, yürekliliğini, kararlığını ortaya koyduğu ve demokrasiyi savunduğu için, şiddeti her koşulda reddettiği için bu çok önemli bir metin. Bütün parti gruplarına teşekkür ediyorum. Kişisel olarak da şiddetin siyasetin her alanından çıkartılması, barışın, sözün hakim kılınmasının doğru olduğuna inanıyorum. Eleştiri yapılacak, fikir önemlidir ama sonuçta milletin iradesine saygı gösterilecek. Bu bireysel silahlanmanın, mutlaka önlenmesi gerekiyor. Sonuçta karar vermiş bir insanın, kendini patlatmaya, birini öldürmeye çalışan insan bunu yapabilir ama biz ülke olarak bütün toplum olarak silahlanmanın karşısında durursak önemli bir caydırıcılığa da imza atmış oluruz. Bu alçakça saldırıyı lanetle kınıyorum. Sadece orada bulunmaktan ve çalışmaktan başka şeyi olmayan genç kardeşimizin katlini ifade edecek cümle bulamıyorum. Merhumeye rahmet, ailesine ve HDP camiasına, milletimize, İzmir’e baş sağlığı diliyorum. Demokrasiye sahip çıkmalıyız” dedi.

HDP’YE SALDIRIYA, 4 PARTİDEN ORTAK KINAMA METNİ

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde grubu bulunan CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti, HDP İl Binasına düzenlenen saldırı için ortak kınama metnine imza attı. Olayın, ülkeye, millete ve devlete yönelik olduğu vurgulanan kınama metninde, “Ortak beklenti ve talebimiz bu kötücül saldırının tüm ayrıntılarıyla aydınlatılması provokasyonun tüm ayrıntılarıyla birlikte açıklığa kavuşturulması sorumlularının adalet karşısında hak ettikleri cezayı almasıdır” ifadelerine yer verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde grubu bulunan 4 siyasi parti Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti, HDP İzmir İl Binasına yapılan saldırı için ortak bir kınama metni hazırladı. CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, MHP Grup Başkanvekili Selehattin Şahin ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç’in imzasını taşıyan kınama metnini, Haziran ayı üçüncü oturumunda, CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç okudu. Kınama metninde, “Kökkılınç, “17 Haziran 2021’de HDP İzmir il binasına yapılan ve gencecik masum bir insanımızın, Deniz Poyraz’ın katledildiği silahlı saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz. Hayatını kaybeden genç kardeşimiz Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Hiç şüphesiz ki bu menfur saldırı ülkemizin birliğini, bütünlüğünü, milletimizin barışını, devletimizi hedef almıştır. Saldırı birlikte yaşama irademize, toplumsal sağduyumuza yöneliktir. Olayın hemen ardından ülkemizin her bir köşesinden her siyasi görüşten  saldırıyı kınayan seslerin yükselmesi ortak bir duruş sergilenmesi  oldukça önemlidir. Ortak beklenti ve talebimiz bu kötücül saldırının tüm ayrıntılarıyla aydınlatılması provokasyonun tüm ayrıntılarıyla birlikte açıklığa kavuşturulması sorumlularının adalet karşısında hak ettikleri cezayı almasıdır. Demokrasimizi, huzur ve güvenliğimizi, toplumsal barışımızı alçakça saldırılar karşısında korumak hepimizin tarihsel sorumluluğudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri olarak bu sorumluluğa sahip çıkacağımızı kamuoyunun dikkatine sunuyorum” ifadelerine yer verildi.

BOZTEPE, “ŞAPKA TAKMAKLA ÇİFÇİ OLUNMUYOR”

Gündem maddeleri oylanarak, ilgili komisyonlara gönderildi. Gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Pazartesi konuşmam gereken bir konu vardı, belediye başkanımızın programı olduğu için bu güne kaldı. Belediye başkanımız geçtiğimiz hafta Ardahan gezisi yaptı. Meclis kararı ile kardeş şehrimiz oldu. Gittiğimizde CHP Grup başkanvekilleri dışında hiçbir grup başkanvekilinin haberi yoktu. Bir il ve ilçenin kardeş şehir olmanın kuralları belediye meclisinden geçer. Oraya bir çıkarma yapılır CHP'li meclis üyeleri ve bazı şirketlerin genel müdürleri tarafından. Orada biz saman yollayacağız, oradan et gelecek diye bir proje ortaya koyuyorlar. Ben buradan Ardahanlı hemşerilerime sesleniyorum.  Ben Ardahan'ın öz ve öz hemşerisiyim. Değerli belediye başkanımız Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptı. Oranın durumunu hepimiz biliyoruz. Ardahan'a gidince oraya büyük projeler yapacak ya… Vallahi billahi, İzmir'e yapılan 2 yılki borçlanmalara baktığımızda oradaki hemşerilerimize dikkatli olun elinizde avucunuzda ne varsa gider diyorum.  Kasket takmakla çifti köylü olunmuyor. Ya da bir kucak ot alarak rençber olunmuyor. Belediye başkanımızı rüyasında ne görüyorsa  sabah gelip onu söylüyor. Mahkemelere gittiğinde takım elbise giy, ceza indirimi olur diyorlar. Şapka takmakla çiftçi olunmuyor, buğday çuvalını taşımakla rençber olunmuyor.  Bir konuşma metni hazırlamıştım, ancak kendisi burada olmadığı için konuşmamı kısa tutacağım. Ardahan konusunda kendisini ayıplıyoruz. Ortak akıl diyorsunuz. Ortak akıl böyle olmaz. Burada yüzde 42'ye yakın muhalefetin aldığı oy var ancak bir grup başkan vekilinin haberi yok. Neden haberleri yok? Meclisten bu karar alınıyor. Kardeş şehirse haber verilecek. Bir yere yol yapılacaksa tamam ancak meclis kararı olması gereken yerlerde meclis kararını vermeli" ifadelerini kullandı.

KÖKKILINÇ, “BİZ AYRIM YAPMAYIZ”

Boztepe'nin sözleri üzerine söz hakkı alarak açıklamalarda bulunan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, "Meclis üyeliği de hep böyle tahminler üzerinden gidiyorsa işimiz zor demektir. Türkiye'nin doğusu da batısı da bir. Sadece yoksulluk farkı var.  İnsanları ayrıştırmamak lazım.  İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde biz ayrıştırma yapamayız. İBB Başkanı yürütme görevini icra etmiştir. Bürokratlarından bazıları kendisine eşitlik etmiş ve Ardahan'ı ziyaret etmiştir. 4 milyon civarında yol yapımını gerçekleştirmiş ve itfaiye arasözü verilmiş. İBB ve Ardahan'ın kardeş şehir olması tüm kentlere örnek olması gereken bir şey. Türkiye'nin bütün şehirlerinin kucaklaşması lazım. Bu konunun bağıra çağıra eleştiri şeklini aşan bir üslupla konuşma yapmasını yakıştıramadım kendisine" dedi.

BOZTEPE, “CANINIZI SKIMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Açıklamaları üzerinden yöneltilen eleştirilere yanıt veren AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, "Ben yaptığımız konuşmada 10 sayfalık açıklamadan 3-5 cümle seçtim. Ben Erzurum kökenliyim. Başkanımız diyor ki oraların kavurması güzel. Evet güzel çünkü oradaki hayvanlar otlayarak besleniyor. Buradan yollanacak samanla aynı eti bulmak mümkün değil. Oradaki saman ile buradaki saman arasında dünya kadar fark var. Sayın belediye başkanımız tarım bakanımı, Cumhurbaşkanı mı? O bölgedekilere 'sizin bana ihtiyacınız var diyor. İzmir'in mahalleleri var ve sıkıntılar yaşanıyor. Siz sosyolog birini tarım daire başkanı yaparsanız olmaz. Beni söylediğimde ayrımcılık hangisinde var? Dedim ki Meclise bilgi verin. Ben belediye yasasını en iyi bilenlerden biriyim. Kardeş şehir ayrı, belediye başkanının yapacağı icraatlar farklı. Kardeş şehirlerde yapılacak her şey  bu meclisten geçmeli.  Ben sadece buradaki grup başkanvekillerinin haberi olsun dedim. Bizi neden götürmediniz demedim. Biz sadece grup başkanvekillerine sormanızı isterim dedim. Ben sizin canınızı sıkmaya, acıtmaya devam edeceğim" dedi.

HIZAL, “KİMSEDEN DERS ALACAK DEĞİLİZ”

Söz alarak yöneltilen eleştirilere yanıt veren AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal "Grubumuz ile ilgili grubumuzun söylemi ile ilgili eleştiriler ortaya koydu. AK Parti ve Cumhur ittifakı grubu kimseden üslup ve tarz dersi alacak değil. Biz üslubumuzu biliriz. Burada dönem dönem hepimizin yükseldiği zamanlar oldu. Ayağa kalkarak söz almadan konuşarak olduğumuz ancak aynı mecliste grubu atarım diye meclis başkanı da olmuştur, demokrasi birilerine fazla geliyor diyen meclis başkanı da olmuştur. Bütün bunlar olabilecek, eleştirebilecek ancak AK Parti kimseden üslup dersi almaz. Bülent bey elbet genel siyasete girebilir. Bizim çekindiğimiz hiçbir usul yok. Biz her konuda cevap veririz, eleştiri yaparız. Eleştirdiği bakanlar, bakan yardımcılarının mensubu olduğu hükümet,  yakın bir zamanda dünyada eşi benzeri çok az olan muazzam bir esere imza attı ve 221 kilometrelik kanal yaptı. 400 bin kişiye istihdam sağladı. Eleştirdiğiniz bakana ve bakan yardımcılarının mensubu olduğu hükümet yaptı. Söylem ve eylem birliği tam da bu. Biz burada elbette ki eleştirilerimiz yapacağız. Hüsnü bey konuşmalarının içinde bir takım eleştiriler getirdi. Ardahan'a elbette ki sayın başkan gidebilir. Elbette ki gittiği şehirlerde köylerde İBB ya da Seferihisar Belediye başkanlığı tecrübelerini de aktarabilir bunda sıkıntı yok. Biz kardeş şehri kararı aldık ve siyasetin üstü olarak düşünülmüş ve bütün gruplara bilgi verilebilir diye düşündük. Biz oraya gittik, CHP programlarını katıldık, CHP Örgütü bizi karşıladı da diyebilirsiniz. Ben 2019 yılı faaliyet raporunu eleştirirken bu şehirde çıkıp Sayın Soyer çıkıp tarım ve hayvancılık konusunda büyük büyük laflar edip, Ardahan'dan et aldığında ben eleştiririm. Çünkü bu şehrin Kiraz'ı Beydağı Ödemiş'i var, Tire'si, Bergama'sı var. O zaman eylem ve söylem birliği oturmamış oluyor" dedi.

“REKLAM KOKAN İFADELER”

Sözlerine CittaSlow eleştirileri ile devam eden Hızal, "Son zamanların en meşhur söylemleri. İzmir'in bir zafer kazanmış edası ile ulusal medyada ortaya koyduğu bir söylem var. Yavaş şehir…  Bu ifadenin ne amaç taşıdığını biliyorsunuz. CittaSlow hareketinin kuruluş amacı kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak kentlerin birbirine benzemesinin önüne geçilmelidir.  Bundan gurur duyacaksınız, sonra Ardahan'dan et alacaksınız. Yok böyle bir şey. Gidip Ödemiş'ten et alacaksınız, orada et entegre tesisi kuracaksınız. O yüzden söylem eylem birliği şart.  Rüyasında görür sabah kalkar söylem gerçekleştirir dedik. Bunlar bir tabir. Ancak  sonucu olmayan vaatler sonucu olmayan söylemler. Bu şehirde seyyar makam aracını ne kadar zamandır görmüyoruz? Pandemi diyeceksiniz ancak koltuklara tek tek oturulabilir. Bu şehirde Soyer tarafından lanse edilen Seyyar Makam Aracı nerede ? Sayın başkan tarafından İzmir'de bir markalaşma adına bir peynir söylendi. İzmir Mozerallesı… 1 yıl önce… Nerede ? Yok! Mandalardan süt gelmedi galiba.  Elbette ki yavaş şehir meselesi İzmir'e katkı koyacaksa biz de destekleriz ancak amaçların neler olduğunu görüyoruz. Bunlara ulaşmamız gerekiyor.  İzmir herhalde yavaş şehir meselesinde metropol olarak ilk aday. Kriterleri de İzmir belirleyecek. İzmir'de trafik çok yavaş, trafiğe çözüm araçlar trafiğe çıkmasın. İzmir'de turizm inanılmaz yavaş, İzmir ölçeğinden çok daha küçük şehirlere 5-6 milyon turist gelirken İzmir'e gelen turist sayısı 1 milyon. Çevre destek İzmir'de koku sorunu var. Bu da bir kriter olarak yazılabilir. Sizlerin trol dediğiniz ancak gerçekler olan bir paylaşım yapıldı. Mavi olması gereken deniz Mavişehir'de kapkara. Körfez kendi kendine temizlenecek dendi ancak körfez kapkara. Bütün bunları topladığınızda İzmir'de son 2 yıldır sadece hamaset yapıldı. Sadece hayal satıldı 2 yılda. İzmirlilerin sorunlarını ortadan kaldırmak adına hiçbir adım atılmadı. Yumuşatarak bile yeterli adım atılmadı diyelim. 100 kilometre yapılması gereken yağmur hattını 30 kilometre yaptınız, 70 kilometre açık var. Şunu mu diyorsunuz, İzmirliler kenti terk etsin, şehir kendini toparlasın sonra geri gelinsin… Bunu mu diyorsunuz? Siyasetçiler sorunu çözecek kişilerdir. Ancak bakıldığında İzmir'de sorunlar çözülmüyor üst üste yükleniyor. Bizler kaç aydır göçebe gibi geziyoruz. Binamıza ne oldu bilmiyoruz. Yıkılacak mı , güçlendirilecek mi bilmiyoruz. 10 milyon bütçesi olan büyükşehir belediyesi fuarda hizmetleri yürütüyor.  Bize kalkıp denilecek ki bize ait salonda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Oraya taşımak ne olacak. İzmir son 25 yıllık süreçte özellikle son 2 yılda tarihsel kimliğini yerel yönetimler nedeniyle kaybediyor. Reklam kokan ifadeler ile o kimlik kazanılmaz" dedi.

 

KÖKKILINÇ, “BEN BUNA DEMOGOJİ DİYORUM”

Hızal'ın ardından söz alarak eleştirilere yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, "Hüsnü bey ikinci konuşmasında ilk konuşmasında yapılan yanlışları düzeltti. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz. Tunç Başkan ile ilgili, kasket takmakla çiftçi olunmaz, Seferihisar battı gibi söylemler ağır sözler. Çiftçi kasketi güneş altında çalıştığı için takar. Belediye başkanımızı pandemi sürecinde güney kuzey demeden bütün ilçeleri geziyor ve sahada çalışıyor. Kasket takılmasının neden tuhaf hale getirildiğini anlamış değilim. Alay edilecek bir durum değildir. Ardahan ile ilgili çalışmada Ardahan'ı fakir olarak tanımladı Hakan Bey. Fakirlik utanılacak bir şey değil. Dolayısıyla insanları ülkemizde fakir bırakan yönetimlerin utanması gerekiyor. Ben AK Parti grubundan gelen bir takıştırma olduğu için bunu ifade ediyorum. Arkadaşlarımız Ardahan ile İzmir'i kaynakları açısından  değerlendirdiler. Bizim ülkemizin en zengin yerleri doğu ve güneydoğu Anadolu. Biz bu bölgelerimizden her zaman besleniyoruz. İzmir'de aslında küçük bir Türkiye. Ardahan'a yapılan seyahatlerden eleştirel dile getirildi. Yurtdışına gidilen seyahatlerde meclis üyelerimizden temsilciler katılıyorlar. İzmir'in ilk kardeş şehri sanırım Ardahan, keşe Hüsnü bey ilk konuşmasında bu talebini kötü bir dille dile getirmeseydi belki bu tartışmalar olmayacaktı. Bende eminim belediye başkanımız bundan sonraki seyahatlerinde  diğer meclis üyelerimize de davet yapılacaktır. Gittiğiniz yerlerde eğer partiliyseniz, resmi ziyaretler yaptıktan sonra parti teşkilatlarını ziyaret etmekte hiçbir sorun yok. AK Parti üyelerimiz ile gidilseydi onlarda kendi teşkilatlarını eminim ki ziyaret edilecektir. Belediye başkanımızın trafik ile ilgili yaptığı açıklamalarda İzmirliyi suçlu bulduğu iddiaları geldi. Buna ben demogaji diyorum. Ben yakın zamanda İBB'den bilgi almıştım trafik ile ilgili. İzmirlilere başkanımız çağrıda bulunmuştu. İzmir 4,5 milyonluk bir kent. Bugün trafikte olan araç sayısı 1,5 milyon. Yurtdışına gittiğinizde  kişiler kent merkezinde kendi araçları ile hareket etmiyor. Bizim halkımızda buna uygun hareket etmiyor. Zaten herkes kendi araçları ile yola çıkarsa zaten trafiğe ilk önce biz neden olmuş oluyoruz. Tramvay, metro ve vapur hatlarımız var. İzmir halkı toplu ulaşımı kullanırsa trafik azalmış olacak ve çevreye trafikten verilen zarar da azalmış olacak. İBB'nin yaptığı çalışmalara yakın zamanda trafiği yüzde 70-80 azaltacak seviyede. İBB trafik ile ilgili yapması gereken her eşeyi yapıyor. Nedense trafik sadece İBB sorumluğunda gösteriliyor. UKAME'de İzmir Valiliğinin temsilciliği var ve İzmir Büyükşehir temsilcileri ile diğer tüm temsilciler birlikte çalışılıyor. İzmir'in ilçeleri varken neden Ardahan'A bu çalışmalar yapılıyor dendi. Merkezi idarenin de , AK Parti hükümetinin de  bütün belediyelerin kardeş kent belirlemesi gerektiğinin belirttiği bir madde. İBB en fazla yatırımı Kiraz'a, Bergama'ya yapıyor. CHP'li olmayan ilçelere yapılıyor. İBB başkanımızın rozetini çıkartmış ve tüm belediyeler eşit hizmet etmektedir" diye konuştu.

BU MECLİSTE ÇOK METAFOR KULLANILDI
Mecliste son olarak söz alarak açıklamalarda bulunan Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise, "9 Nisan'dan bu yana bütün tutanaklar burada. Girip bakar isteyen. Ne kadar demokrat , düzgün doğru bir meclis ilerliyor görürler. Kayıtlar orada isteyen bakabilir. Güzel bir meclis oldu. Biz İzmir meselelerini çok konuşuyoruz, iyi yapıyoruz, doğru da yapıyoruz. Bu mecliste çok metafor kullanıldı. Bizde metafor kullanacağız tabii ki. Deveye demişler boynun eğri, o da demişti neren doğru. Keşke bizle Şenkaya'ya gelebilseydi Boztepe, güzel bir memleket, ama o Şenkayalının ona soracağı hesaba hazır olsun.  Esas sanayisi orman ürünleri. Neden 20 yıldır Şenkaya'yı yöneten arkadaşlar orada orman ürünlerini sanayicilere peşkeş çekenlere karşı çıkmadı. Ben gittim orada kendim gördüm. AK Partili ve MHP'li arkadaşlar bana soruyor hesabı. Evin camdan da komşuna taş atmayacaksın. Bu ülke tam 20 yıldır tarihi kimliğin kaybederek yaşıyor. Çarşamba günü burada  Hızal ve Buca Meclis üyesi arkadaşımız İZBETON ile ilgili eleştiriler getirdi bende diğer gün video paylaştım. Patladı video. Çünkü orada gerçekler var.  Eğer biz her mecliste CHP olarak belediyemizin yaptığı hizmetleri yolları, tarım politikalarını anlatacak isek, o zaman sabaha kadar devam eder. Yaptığımız icraatlar yarım saate bir saate sığacak icraatlar değil. Muhalefet eleştirecek tabi. Ardahan'dan et aldıysak iyi yapmışsız.  Ardahan ve Kars… Doğal bir mera. İşgal yıllarındaki nüfustan daha az bir nüfus var orada" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@