İzmir'de görevli aile hekimleri iş bırakıyor

İzmir’de görev yapan aile hekimleri; 1 Temmuz 2021'de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni protesto etmek için bugün iş bırakıyor.

Güncel 16.08.2021 - 07:00 16.08.2021 - 07:02

Nihat AK/YENİGÜN - İzmir’de görevli aile hekimleri; 1 Temmuz 2021'de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni protesto etmek için bugün (16 Ağustos) iş bırakacağını açıklamış ve istifa dilekçeleri toplamaya başlamıştı. Aile hekimlerinin bu hamlesi üzerine “Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge”de ilk değişiklik yapıldı. Ama bu aile hekimleri tarafından yeterli bulunmadı. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, eylemin sadece kesintilere yönelik olmadığını ifade etti. Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, basına demeç veren aile hekimlerine cezalar verileceği belirtildi. Ayrıca aile hekimlerine bir yönerge ile kronik hastaların takibine ilişkin ek sorumluluklar yüklendi. Bu sorumluluklara uymayan aile hekimlerinin maaşlarından da yüzde 10 kesinti yapılacaktı. Aile hekimleri, bu yönetmeliği ve kesintiye neden olacak yönergeyi protesto etmek için iş bırakma eylemleri yapacağını duyurmakla kalmadı hatta istifa dilekçeleri de toplamaya başladı.

 

BAKANLIKTAN GERİ ADIM

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinden gelen tepkiler üzerine yönergede ilk değişikliğe gitti. Hekimlerin şu anki hak edişlerini alabilmeleri için, kronik hasta takibini belli bir yüzde üzerinde yapmaları gerekiyordu. Yoğun işlerinin üzerine bir iş daha yüklenmiş oluyordu. Bu yüzdeyi yapmayan hekimlerin maaşlarından yüzde 10 maaş kesintisi oluyordu. Geri adım atan Sağlık Bakanlığı yüzde 10 kesintiyi kaldırıdı.

 

KONU SADECE KESİNTİ DEĞİL

Aile Hekimlerinin zor şartlar altında görev yaptıklarına dikkat çeken İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, “Aile Hekimlerini temsil eden çok sayıda dernek ve sendika bu iş bırakma kararını aldı. Şimdilik maaş kesintisi yanlışından dönülmesi eylemdeki kararlılıklarını kırmadı. Konu sadece verilen ağır yükü kabul etmeyen veya yerine getiremeyen Aile Hekimi için yüzde 10'luk maaş kesintisi değil. Meslektaşlarımız maaş kesilmesiyle adeta tehdit edildi. Pandemi nedeniyle şimdilik bundan dönüyorlar. Bir hekimin basın açaklaması yapması, sosyal medyasından bir görüş bildirimesi istenmiyor. Olursa sözleşme iptaline kadar giden puan kırmalarla karılaşıyor. Eskiden valiler tarafından yerine getirilen bu cezalandırabilme ilçe sağlık müdürlüğüne kadar indi. İzmir'deki Aile Hekimlerini temsil edenler saat 11.00'de Konak'ta taleplerini bir basın açaklamasıyla dile getiricekler” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@