Görme engelliler yararına TÜRGÖK ve İdol Sanat Evi'nin hazırladığı 'Dokunulabilir Seramik Sergisi' Algıda Buluşma- 3, İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde görücüye çıktı. 

SELCAN ŞERİFAKİ/ İdol Sanat Evi'nin 24 sanatçısı tarafından hazırlanan ve görme engellilerin dokunarak algılayabildikleri 60 seramik eserin yer aldığı sergi 16 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık olacak. 

İzmir'de görme engellilere özel sergi yenigün 3

SERGİNİN GELİRİ GÖRME ENGELLİLERE GİDECEK

Gözden kaçırmayın

“Nicola, Cozze, Kebap, Coca Cola” filminin gösterimi yapıldı “Nicola, Cozze, Kebap, Coca Cola” filminin gösterimi yapıldı

Sergiyi hazırlayan sanatçılardan  Nuray Erden, Görsev Bilkay, Yenigün Gazetesi'ne şu açıklamada bulundu: " 24.kuruluş yılımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 28 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında “Algıda Buluşma 3 “adlı seramik sergimizi gerçekleştirdik. 2014 yılından bu yana görme engelli bireylerin de algılayabileceği sergiler açan atölyemizin 5. Dokunulabilir Sergisi olma özelliği taşıyan bu sergide de diğerlerinde olduğu gibi Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı(Türgök) ile işbirliği yapılmış ve kitaplık tarafından hazırlanan braille alfabesi ile yazılmış açıklamalar eserlerin yanında yer almıştır. Sergideki tüm eserler ,görme engelli bireylerin algılamalarındaki farklılığa dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla beyaz olarak çalışılmıştır. Çevre sorunları, çarpık kentleşme, savaş ,aile içi şiddet ,hayvan hakları ,göç ve daha birçok konuda düşündürücü ,anlatımın ön planda olduğu ,mizahi öğeleri baskın ve samimi bir dil kullandığımız sergimizdeki eserler engelli ve engelli olmayan çok sayıda sanatsever tarafından büyük bir ilgiyle gezilmekte,sanat çevreleri tarafından da övgüler almaktadır.Sergideki eserlerin satışından elde edilecek gelirin % 50'si Türgök tarafından braille alfabesiyle ve sesli kitapların(ders kitapları ağırlıklı) hazırlanmasında ve görme engellilere ulaştırılmasında kullanılacaktır. İdol Sanat Evi çatısı altındaki 24 sanatçının 66 eserinden oluşan bu sosyal sorumluluk projesi ;sanatın engelleri kaldırıcı evrensel kimliğinin ,görme engelli bireylerin de sanata ulaşabilmelerinde rol oynamasını amaçlamakta ve herkesi algıda buluşmaya davet etmektedir." 

İzmir'de görme engellilere özel sergi yenigün 4

Öte yandan sergideki tüm eserler, görme engelli bireylerin algılamalarındaki farklılığa dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla beyaz renkte çalışıldı. 

İzmir'de görme engellilere özel sergi yenigün 2-1