İzmir’de güzelliğe ‘start’ verecekler

Çok sayıda kenti fuarcılık ile tanıştırdıklarını belirten tecrübeli iş adamı Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk ile fuarcılık sektörüne girişi ve yeni projeleri hakkında görüştük

Röportaj 05.10.2021 - 14:43 05.10.2021 - 14:49

Nihat AK/YENİGÜN - Ekonominin ve ticaretin lokomotifi olduğuna inandığı, fuarcılık sektöründe sayısız başarılara imza atan Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk, ticaret hayatına 1989 yılında gıda sektöründeki faaliyetleriyle başladı. Başkan Öztürk, iş dünyasına girdiği o günleri şu sözlerle anlatıyor: “1980’li yıllarda gıda toptancıları ile bakkallar arasında güçlü bir köprü kurduk. Pazarlama ağı oluşturduk. Zincir marketlerin açılmaya başladığı dönemde reklam ajansı ve fuarcılık sektörüne başladık. Sektörün içinden geldiğim için ilk fuarımız da gıda alanında oldu. Adana’da Gıda, Mobilya, Otomotiv, Bilişim, Altın Mücevherat fuarları düzenledik.”

6-9

İLKLERİN START’INI VERDİK.

Çok sayıda kenti fuarcılık ile tanıştırdıklarını belirten tecrübeli iş adamı Musa Öztürk, “Katılımcı firmalarımız ile profesyonel ziyaretçilerimiz arasında önemli iş birliklerinin gerçekleşmesini sağladık. Katılımcılarımıza hedefledikleri talebi doğrudan, kısa sürede ve en etkili biçimde yakalama imkânı sunduk. Bu sayede de hem satış hem tanıtım açısından önemli kazanımlar elde ettiler. Ziyaretçilerimiz önemli avantajlara sahip oldu. Adana’daki fuarcılık çalışmalarımız kabına sığmayan bir hal aldı. Fuarlarımızın da düzenlediğimiz şehirlerimizin de sayısı arttı. Start Fuarcılık olarak fuar düzenlediğimiz şehirlerde hazır bir alan üzerine, bize sunulan imkânlarla fuar organizasyonu gerçekleştirmiyor, o şehre fuar kültürünü, o şehrin ekonomisine fuarcılığın gücünü ve enerjisini götürüyoruz. Van’da ilk fuarı düzenleyen, Elazığ’da ilk fuarı organize eden Batman’da ilk fuarı gerçekleştiren fuarcılık firmasıyız. Diyarbakır’da da birçok yeni projelere imza atan kurumuz” dedi.

5-9

FUARCILIK EKONOMİYİ YÖNLENDİRİYOR

Dünya fuarcılık tarihinin çok eski olduğunu vurgulayan Öztürk, “İnsanlar evlerinde, bahçelerinde ürettikleri el işi göz nuru ürünlerine Pazar bulmak için asırlar önce panayır havasında fuarlar kurdular. Bu işe gönül verenler tarafından fuarlar geliştirilerek devasa bir sektör haline geldi. Günümüzde dünyada sadece fuarcılık ile geçinen kentler var. Hem o ilin hem o bölgenin hem de o ülkenin ekonomisine fuarcılık sektörü önemli katkılar sunuyor. Bizim ülkemizde 1980’li yıllarda rahmetli merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile başlayan serbest piyasa koşullarına geçilmesi ile başlayan fuarcılığın bir geçmişi var. Fuarcılığın güçlenmesi ve gelişimi süreci ülkemizde 30 ila 40 yıla dayanıyor. Fuarlar yetkililer tarafından desteklendiği takdirde hangi ilde düzenlenirse düzenlensin başta o ile, o bölgeye, sonuçta ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor” şeklinde konuştu.

4-8

İLK GÜNKÜ HEYECANI TAŞIYORUZ”

Türkiye fuarcılığında İzmir’in çok özel bir yerinin olduğuna vurgu yapan Öztürk, “Cumhuriyet ilan edilmeden önce İzmir İktisat Kongresi sırasında düzenlenen Yerli Malları Sergisi, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ilk adımı oldu. 90 yıldır fuarcılığı yaşatmak ve yüceltmek misyonunu üstlenen İzmir’de ilk kez fuar düzenleyecek olmanın heyecanını ekibimle birlikte yaşıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği fuarımız için ellerinden geleni yapıyorlar, bize destek veriyorlar. Minnettarım. İZTO üyelerine katılım desteği veriyor, başka hiçbir ilde ben bunu görmedim. İZTO Başkanı Mahmut Özgener’i kutluyorum”dedi.

3-Musa-ÖZTÜRK-01

Dört yıllık detaylı bir projeyi İzmir’de hayata geçireceklerine vurgu yapan Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk, “START BEAUTY İZMİR EXPO; KUAFÖR ESTETİK KOZMETİK GÜZELLİK FUARI 21-24 Ekim 2021`de Fuar İzmir’de gerçekleşecek. İzmir Kuaförler Odası Başkanı Sezai Apaydın, İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, İZTO 20. Komite Başkanı Çetin Güvercin, İZTO 30. Komite Başkanı Onur Akgün, İZTO 31. Komite Başkanı İlknur Akgün, İZTO 21. Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Osman Çapa ile çok verimli bir çalışma yürütüyoruz. Türkiye’deki yaklaşık 100 seçkin katılımcının 200’ün üzerindeki markasıyla yer aldığı bir fuar olacak. Halkımız ve profesyoneller ücretsiz olarak organizasyonumuzu ziyaret edebilecek.

1-11

SEKTÖRÜN NABZINI TUTACAK

Start Beauty İzmir Expo`da; Tedavi yöntemlerinden cihaz uygulamalarına, cilt bakım seminerlerinden makyaj ve saç şovlarına, uygulamalı makyaj ve saç örneklerinden, influencer ve konusunda uzman kişilerin söyleşi ve eğitimlerine, uygulamalı kaş-kirpik laminasyonundan, protez tırnak gösterisine, marka lansmanlarından, atölye çalışmaları ve workshoplarına kadar pek çok etkinlik ve yarışma ile İzmir`de güzellik ve bakım sektörlerinin nabzını tutacak. Konusunda uzman yerli ve yabancı doktorları, kozmetik ve renkli makyaj uzmanları, estetik ve güzellik uzmanları gibi güzellik ve bakım profesyonellerinin katılımıyla dünyadaki son güzellik trendlerini, en yeni ürün, yöntem ve ekipmanları bir araya getirecek. ”şeklinde konuştu.

EN KÖTÜ İŞ, İŞSİZLİKTEN İYİDİR”

Başarılı girişimci Musa Öztürk başarıyı yakalamak isteyen gençlere de önemli tavsiyelerde bulundu. Öztürk, “Verilen işleri beğenmeyen gençlerimizin durumuna çok üzülüyorum. Her şeyi hazır bulan gençlerimiz iş hayatında çabuk pes ediyor. Bilgilerine ve beyin güçlerine inanarak sevecekleri işleri tercih etmelidirler. En kötü iş işsizlikten iyidir. İş hayatını anlamak için bir yerlere gelmek için bir yerlerden başlamak gerekir. Güçlükler başarının değerini arttıran süslerdir. Bir gencin ailesinden ayrı ekonomik özgürlüğünü kazanmış ayaklarının üzerine kalkmış olması ve kendi kararlarını kendisinin vermesi çok önemlidir. Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir ”dedi.

SPORSUZ VE SANATSIZ OLMAZ“

Öztürk, “Gençlerimize önerim sporun ve sanatın herhangi bir dalıyla mutlaka uğraşmalarıdır. İnsan yaşamı sadece işten oluşmuyor. Kesinlikle ve kesinlikle sporun ve sanatın bir dalı ile uğraşmalıdır. Hem onların ruh hallerine iyi gelecektir. Hem daha iyi çalışma performanslarına katkı koyacaktır. Buna çok inanan bir insanım. İki evladım var. Onlarda spor ve sanatla uğraşıyorlar. Kendimde müzikle uğraşıyorum. Onun faydalarını çok görüyorum. Bağlama çalarım, zaman zamanda türkü okumaktan büyük keyif alırım ”şeklinde konuştu.

Yorumlar