Memleket Partili bir grup, İzmir Bornova'da bulunan ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan sağlık merkezinin tabelasında yazan Arapça yazıları kapattı.

Bornova 1 No'lu Sağlıklı Hayat Merkezi'nin önüne gelen Memleket Partisi üyesi bir grup, yanlarında getirdikleri merdivenle tabelaya tırmanarak Arapça yazıların üzerini "Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir" yazılı yapıştırma ile kapattı.

"Bu misafirlik fazla uzadı"

Tabelalarda Arapçaya da yer veren Sağlık Bakanlığı'na tepki gösteren gençler, sağlık merkezinin önünde basın açıklaması yaptı. Memleket Partisi İzmir İl Gençlik Komisyonu Başkanı Burak Kurt, sığınmacı sorununa dikkat çekerek şunları söyledi:

"Tepkimizi dile getirdik. Türkiye'de Arapçalaşan tabelaları sık sık görüyoruz. Esnaf tabelalarından sonra kamuya da sıçramaya başladı bu hastalık. Türkiye'nin sığınmacı sorununu, onları entegre ederek çözemeyiz. Onları güven içerisinde ülkelerine göndererek bu sorunu çözebiliriz. Bornova 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nin tabelasına 'Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir' yazımızı yapıştırdık.

Milli Eğitim'e bağlı kurumlarda, hastanelerde Arapça tabelalar kullanılıyor. Bu Arapçalaşma, milletin birliğine zarar verir hale geldi. Türkiye, büyük bir devlettir. Komşularında sorun olduğunda ev sahipliği yapar. Ancak bu misafirlik fazla uzadı. Onların güven içinde ülkelerine dönmesini istiyoruz. Irkçı, faşist değiliz ama enayi de değiliz."

Çeşme’deki cinayet zanlısı yakalandı Çeşme’deki cinayet zanlısı yakalandı

İzmir Otogarı'na çok yakın mesafede yer alan, kentin en eski yerleşim yerlerinden Yeşilova semtindeki sağlık merkezinin birkaç yıl önce yenilendiği ve büyük ölçüde Suriyeli sığınmacılara hizmet verdiği öğrenildi.