Ege’nin incisi İzmir, 4 milyonu aşan nüfusu ile beraber Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Tarihi sokaklarından rengarenk havasına kadar her şeyiyle tarihini ve kültürünü yansıtan; boyozu ve çiğdemiyle kendine has bir şehirden bahsediyoruz.  Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış bu güzel şehir; müzeleri, antik kentleri ve tarihe ışık tutmayı başarmış birçok unsuruyla en çok tercih edilen turistlik yerlerden birisidir. İşte karşınızda hem denizin keyfini çıkarıp hem de yeni lezzetler keşfederek tarihe tanıklık edeceğiniz, meşhur uzun kordonunun yeşilliğinde kendinizi bulacağınız şehir İzmir.

İzmir'in mutlaka görülmesi gereken yerleri 

  • Smyrna Antik Kenti:

Smyrna veya İzmir Agorası, Konak ilçesinde bulunan ve yaklaşık M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş bir toplanma alanıdır. Kelime olarak da “toplanma alanı, pazar” anlamını taşıyan agora, Antik Yunan’da siyasi ve ticari amaçlı konuşmalar için insanların toplandığı bir kent alanıydı.  Smyrna Antik Kenti, 2020 senesinde UNESCO tarafından dünya mirasları arasında geçici listeye dahil edilmiştir. Tarihi kentten çıkan eserler, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

  • İzmir Arkeoloji Müzesi:

İzmir Arkeoloji Müzesi, ilk olarak 1927 yılında üç sene boyunca eser toplandıktan sonra AyaVukla (Gözlü) Kilisesi’nde açılmıştır. 1951 senesine gelindiğinde ise Kültürpark’ta açılmış ancak daha büyük ve yeni bir müze ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.1984 senesinde Arkeoloji Müzesi ayrı bir binaya, Konak’taki Bahribaba Parkı’nın içine taşınmıştır. 

  • St. Polycarp Kilisesi:

Yine İzmir Konak’taki kilise, 1625 yılında kurulmuş, freskleriyle hayranlık uyandıran tarihi bir yapıdır. İsmini 155 senesinde inancından dolayı Roma Stadyumu’nda öldürülen meşhur Aziz Polycrap’e ithafen almıştır.  1680’deki yangında onarıma girmiş, 1775 yılında tekrar restore edilmiştir. Çankaya meydanının yanındaki kilise, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na yalnızca 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunur. 

  • Tarihi Kemeraltı Çarşısı:

İki yüzyıllık bir süredir varlığını sürdüren İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı, içerisinde bulunan kilise, cami ve sinagoglarıyla üç dini de hoşgörü içinde size sunan bir bölge. İçerisinde eski otellerinden Yeni Şükran’ın yanı sıra Milli Kütüphane, Devlet ve Opera Balesi’ni de bulundurmaktadır.

  • Saat Kulesi:

Konak’taki İzmir Saat Kulesi, bu güzel kentin en büyük simgelerindendir. Kule, 1901 senesinde Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışından 25 sene sonra kutlamalar dahilinde kurulmuştur. Kulede bulunan saat, Alman İmparator II. Wilhelm’den hediyedir.

  • Efes Antik Kenti:

İzmir denilince tarih ve kültür anlamında akla gelecek ilk noktalardan biri şüphesiz ki meşhur Efes Antik Kenti olacaktır. M.Ö. 6000’li yıllara kadar uzanan kent, tarihe tanıklık etmiş yegâne bölgelerdendir. Selçuk’ta bulunan alan, içindeki 24.000 kişilik kapasitesiyle hayranlık uyandıran antik tiyatrosunu da günümüze kadar sağlam bir şekilde getirmiştir. Yalnızca sahne kısmında tahribatlar görmek mümkündür. Bunun yanı sıra böylesine harika bir noktaya gelmişken kent bünyesindeki Yedi Uyuyanlar Mağarası’na da mutlaka uğramayı unutmayın.