Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir’deki öğretmenevi yetersizliğine ilişkin olarak, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Yenigün Bornova ve Konak’ta bulunan öğretmenevleri depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle yıkılmıştı. Karşıyaka’da bulunan öğretmenevi ise Olgunlaştırma Enstitüne dönüştürüldü. İzmir’de bulunan öğretmenevlerinin eğitimcilerin konaklaması için yeterli kapasite de olmadığına ve kent merkezinde öğretmenevi kalmadığına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yanıtlanması üzere soru önergesi verdi.

EĞİTİMCİLERE KONAKLAMA VE BARINMA SAĞLIYOR

Marmaris Belediye Başkanı Oktay'dan Muharrem İnce'ye yanıt Marmaris Belediye Başkanı Oktay'dan Muharrem İnce'ye yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Öğretmenevi, öğretmenlerin sosyal gereksinimlerini karşılamak amacıyla faaliyet gösteren, geçici olarak barınma olanağı sağlayan yapılardır. İmkân ve ihtiyaca göre kütüphane; lokal, çok amaçlı salon, bilgisayar odası, havuz, spor salonu, otopark vb. üniteleri de kapsayabilmektedir. Öğretmenevlerinin asli işlevi eğitim çalışanları ve yakınlarının konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bunun yanı sıra bir eğitim kurumu statüsü gereği, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilere eğitsel olarak katkıda bulunması da asli fonksiyonudur” dedi.

“İzmir’de öğretmenlerin kalacak yeri yok” YENİGÜN 2

KENT MERKEZİN DE ÖĞRETMENEVİ KALMADI

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “İzmir Bornova’da bulunan öğretmenevi depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmış, Karşıyaka Öğretmenevi ise olgunlaştırma enstitüsüne dönüştürülmüştür. 55 bin eğitim çalışanının bulunduğu tahmin edilen kentin merkez ilçelerinde öğretmenevi kalmadığı bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Özellikle İzmir’in merkez ilçelerini ilgilendiren bu sorunun iki yılı aşkın süredir devam ettiği bilinmektedir. Civar ilçelerde bulunan öğretmenevlerinin de kapasite yetersizliği nedeniyle ihtiyacı karşılamadığı beyan edilmektedir.  Konak'ta bulunan düğün salonu, restoran ve toplantı salonları ile eğitimcilere sosyal tesis niteliğinde hizmet veren Hasan Sağlam Öğretmenevi deprem sonrası yenilenmek amacıyla yıkılmıştır. Ancak bölgenin SİT alanında yer alması ve mülkiyet sorunları nedeniyle yeni bina inşaatı bir türlü başlatılamamıştır. Geçmişte birçok eğitimciye hizmet veren alan âtıl kalmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Özcan Purçu konuya ilişkin olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesi; 
1.    İzmir ilinde kaç öğretmenevi aktif olarak faaliyet göstermektedir? Bunların ilçelere ve kapasitelerine göre dağılımı nedir?
2.    İzmir’de yeni açılması planlanan öğretmenevi sayısı nedir? Bunlara ilişkin olarak açılacakları yer, zaman, kapasite gibi detayları net olarak belirtiniz.
3.    Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre günümüz itibariyle görevde bulunan toplam öğretmen sayısı kaçtır?
4.    Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre, İzmir ilinde günümüz itibariyle görevde bulunan toplam öğretmen sayısı kaçtır?
5.    2017-2022 yılları arasında, her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı’nın her yılın genel bütçesinden aldığı pay nedir?
6.    Depreme dayanıksız oldukları gerekçesi ile yıkılan Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi ile Bornova Öğretmenevi’nin yerlerine yapılacak olan öğretmenevlerine ilişkin olarak; olarak açılacakları yer, zaman, kapasite gibi detayları net olarak belirtiniz.
7.    Olgunlaşma Enstitüsü’ne dönüştürülen Karşıyaka Öğretmenevi’ne ilişkin olarak; açılacakları yer, zaman, kapasite gibi detayları net olarak belirtiniz. Karşıyaka Öğretmenevi’nin Olgunlaşma Enstitüsü’ne dönüştürülmesinin gerekçesi nedir?
8.    Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesinden İzmir için ayrılan pay nedir? Bu miktardan öğretmenevleri için harcama yapılmış mıdır? Harcama yapılan miktar nedir?
9.    Bakanlık olarak; bu gibi sorunların çözülmesi ve tekrarlanmaması adına, Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin öğretmenlerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi ve öğretmenevlerine ayrılan payın arttırılmasına yönelik bir planınız var mıdır?