Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - İzmir'de üç yıl önce ölen Fatma Uraz'ın(85) raporunda, ‘yüzde 39 oranında yanığa bağlı’ vefat ettiği gerçeği ortaya çıktı. Olayın özel bir huzurevinde annesinin başına geldiğini anlatan kızı Zehra Yılmazer, yanığa neden olan sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

Şüpheli ölüm mahkemeye taşındı yenigün (1)


İzmir’de öğretmenlik yapan Zeynep Yılmazer, annesi Fatma Uraz'ı evinin yakınındaki özel bir huzurevine yatırdı. Üç yıl önce annesini ziyarete giden Yılmazer, gördükleri karşısında şoka uğradı. Saat 19.00’da gerçekleştirdiği ziyarette annesinin derisinde fark ettiği yanıkların sebebini görevlilerden öğrenmek istedi. 
Görevlilerin öğle saatlerinde annesini yıkadığı için derisinin soyulmaya başladığı iddialarını gerçekçi bulmayan Zeynep Yılmazer, annesinin bedenini incelediğinde acı gerçekle karşılaştı. Yılmazer, “Yakından baktığımda sırt ve bacak bölgesinde de aynı izlerden gördüm. Çektiğim fotoğrafları kızımın nişanlısı doktor Umut Çağrı Altun’a attım. Bunların yanık izleri olduğunu belirten damadım yanımıza geldi ve annemi ambulansla 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne götürdük. Kısa zaman sonra Bozyaka Hastanesi’ne götürdük. Tüm müdahalelere rağmen annem hayatını kaybetti” dedi.  


Fatma Uraz'ın(85) hayatını kaybettiği Bozyaka Devlet Hastanesi ve İzmir Adli Tıp Kurumu'nda da ölüm nedeni 'yanığa bağlı' şekilde kayda geçmesine rağmen kesin ölüm raporunu üç yıldır beklediklerini belirten Yılmazer, “Üç yıl sonra kesin ölüm raporu geldi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan gelen raporda  'yüzde 39 yanığa bağlı ölüm' yazıyor” şeklinde konuştu.

Şüpheli ölüm mahkemeye taşındı yenigün (3)
Annesinin başına gelenlerin başkasının annesinin ya da babasının başına gelmesini istemediğini vurgulayan Yılmazer, "İşyeri sahibi N.Ö ve annemi yıkayan T.A hakkında iddianame düzenlendi. Görevlerini yerine getirmeyen sorumlular cezalarını çekmelidir” dedi. 


Ölümle sonuçlanan olayın meydana gelmesinde bilinçli taksir olduğunu düşündüklerini belirten ailenin avukatı Bülent Güvençalan, kurum doktoru ve hemşirenin görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle hukuksal bir mücadele başlattıklarını ifade etti. Huzurevlerinin bağlı olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil olduğu belirtildi.