'İzmir'de yaşayanlar maskeyi çıkarmasın'

Depremde hasar alan binaların yıkımı sırasında asbest mineralinin açığa çıktığına dikkat çeken, Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Ensari, “Pandemi bitse de İzmirliler maskesini çıkarmamalı” dedi

Güncel 30.06.2021 - 09:05 30.06.2021 - 09:05

Geçen yıl 30 Ekim tarihinde gerçekleşen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği büyük depremin ardından İzmir'de bir tehlikeye daha dikkat çekildi. Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, yıkım yapılın bölgelerde incelemelerde bulundu. Yıkımı yapılan binalardaki inşaat malzemelerinde kanserojen etkisi olan asbest mineralinin bulunduğunu belirten Ensari, "Maskeli olmak İzmir halkına pandeminin desteğidir. En azından bu yolla zararlı partikülleri solumamış olurlar. Pandemi bitse de İzmirliler maskesini çıkarmamalı" diye konuştu.
Salgın döneminde İzmirlilerin maske takmasının yararlı olduğuna dikkat çeken ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, "En azından bu yolla ciddi miktarda partikülleri solumamış oluyorlar. Tıbbi maskeler belli partiküllere kadar koruyucu olabilir. Asbest maruziyetini yok etmek istiyorsanız daha gelişmiş ffp3 maskesi kullanmalısınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kendi yıktığı binalar da var. Bu binalarda ve birçok yıkım alanında da asbest raporu alınmıyor. Bu nedenle ortama ciddi miktarda salınımı söz konusu oluyor"dedi.

TOZLAR KANSERE YAPIYOR
'Katil toz' olarak bilinen asbest mineralinin maruz kalınması durumunda, başta kanser olmak üzere ciddi hastalıklara sebebiyet vereceğini belirten Ensari, asbestin, maruz kalma yoğunluğuna bağlı olarak 5 yıl ya da 20 yıl içinde kanser vakalarını ortaya çıkaracağını aktardı. Ensari şöyle konuştu: “Elazığ halkı da depremden sonra yoğun miktarda asbeste maruz kaldı. Çünkü o dönemde pandemi ve maske yoktu. Şimdi İzmir'de de aynı durum yaşanıyor. Kentsel dönüşüm ve deprem sonrası hasar alan binaların yıkımı sürüyor. Bu binalarda kullanılan asbest yıkımla birlikte açığa çıkıyor.” / Nihat AK / ÖZEL

Başkan Soyer'e anlattı
Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e asbest tehlikesi ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptığını belirterek şunları dile getirdi: "Kendisine yaptığımız sunumda İzmir için tehlikenin ne boyutta olduğunu anlattık. Aliağa Gemi Söküm Merkezi ve şehir merkezindeki yıkımlarla açığa çıkan asbest konusunda bilgi verdik. Tunç Başkan gerekli iş birliğini yapacaklarını söyledi. Belediyelerin mutlaka asbest söküm uzmanı istihdam etmesi gerekir. Çünkü asbest inşaat veya çevre mühendislerinin anlayabileceği bir konu değil. Uzmanlık gerektirir. Nasıl ki bomba olduğu zaman bomba imha uzmanı geliyorsa asbest olan yere de asbest söküm uzmanı gelmeli.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@