İzmir’de yerli otomobili destekleyecek dev yatırım

İtalyan devi Eldor, İzmir'de 810 milyon liralık yatırımla elektrikli araçlar için şarj ünitesi ve yedek parça üretecek. EGOD Başkanı Akkalay "Böyle bir yatırımın İzmir'de olması şans" dedi 

Ekonomi 25.03.2021 - 08:28 25.03.2021 - 08:28

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Ege Serbest Bölgesi'nde (ESBAŞ) İtalyan Eldor firması, 810 milyon liralık yatırımla elektrikli araçlar için dönüştürücü, batarya şarj ünitesi, enerji yönetim modülü ve başlatma motoru üretecek.  Ege Otomotiv Derneği(EGOD) Başkanı Mustafa Akkalay Yenigün'e Eldor’un yatırımını ve sektöre olası faydalarını değerlendirdi. 

"İZMİR İÇİN ŞANS" 

Akkalay "Elektrikli otomobillerde kullanılan şarj üniteleri gibi, bu araçların bir de beyinleriyle ilgili parçalar üretilecek. Böyle bir yatırımın İzmir'de yapılması çok güzel bir gelişme. Böyle bir yatırımın İzmir'de olması şans. Otomotivle alakalı bir yatırım olması sektörün de hoşuna gitti. Üretimleri karşılayacak ve yerli elektrikli otomobili üretmeye başladığımızda bu yatırımın faydasını görmeye başlarız" dedi. 

GELECEK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE 

Gelecekte dizel ve benzinli araçların yerini elektrikli araçlara bırakacağını aktaran Akkalay, "Önümüzdeki dönemde otomotiv sektörün de görünen elektrikli otomobillerin adetsel olarak fazla olması ve içten yanmalı otomobillerin yavaş yavaş piyasan çekilmesidir. Dizel otomobil örneğin, Almanya'da üretimi tamamen ortadan kalktı. Bunlar tabii ilerleyen safhalarda dünyaya da yayılacak ve içten yanmalı araçlar giderek azalacak. Önümüzdeki süreçte elektrikli otomobiller ve hibrit araçlar giderek çoğalacak. Yerli otomobil olarak üreteceğimiz mutlaka elektrikli bir otomobil olmasını savunmuştuk. Çünkü artık gelecek orada. Eski teknolojiyi yeniden üretiyormuş havasına girmeye gerek yok. Yeni teknolojileri uygulayıp yeni dünyaya uyum sağlamamız gerekecek" dedi. 

"YERLİ OTOMOBİLE FAYDA SAĞLAYACAK" 

Kurulacak fabrikanın üretilmesi planlanan yerli otomobil TOGG için de fayda sağlayacağını aktaran Akkalay, "Açılacak fabrika, yerli otomobil TOGG'un ve diğer elektrikli otomobillerin şarj ünitelerinin yaygınlaşması adına ve yedek parçalarının bulunması adına önemli bir girişim olacak. Elektrikli araçların kullanılabilmesi için şarj ünitelerinin yaygın olmasını icap ettirir. İnsanların her yerde şarj ünitesi bulabiliyor olmalı. Burada şarj ünitelerinin ve diğer yedek parçaların üretilmesi yerli otomobile de fayda sağlayacaktır" diye konuştu. 

50 milyon liralık devlet desteği

Resmi Gazete'de  yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre ise, Eldor'un İzmir'deki elektrikli araç sistemleri üretim tesisi yatırımı için, 30 milyon TL'ye kadar nitelikli personel desteği, 20 milyon TL'ye kadar enerji tüketim desteği verilecek. 10 yıl boyunca da sınırsız sigorta primi desteği sağlanacağı açıklandı. Komple yeni yatırım şeklinde belirlenen projede, öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 809 milyon 986 bin 56 lira olarak açıklandı. 700 kişi ve 40 nitelikli personele istihdam öngörüldüğü bildirildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@