Organize sanayi bölgelerinde 72 saat sürecek elektrik kesintisi hakkında bölge yönetimleri tedbirlerini aldı. Üyelerine duyuruda bulunarak uygulamanın ayrıntıları için hazırlandılar.

Esra SEYİRDEN/ İzmir’de 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge bulunuyor. İran'ın 10 gün doğal gaz akışını kesmesi ile buralarda elektrik kısıntısına gidiliyor. Organize sanayi bölgeleri yönetimleri üyelerine yazı yazarak önümüzdeki 72 saat hakkında planlamaya gitti.

Sürecin işleyişi hakkında bilgi aldığımız Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, TEİAŞ- Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından internet sitesinde yayınlanan bildirime göre elektrik kısıtlamasına ilişkin hazırlandıklarını bildirdi.

Türkiye’deki enerji arzındaki olumsuzluktan sanayinin en az etkilenmesini sağlamak adına gerekli merciler ile sürekli telefon trafiği içinde olduklarını belirten Porsuk, “Sert geçen kış ayı nedeniyle elektrik arzında sıkıntıların başlamıştı. Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’den alınan elektriği daha önce 45 gün vade ile ödüyorduk. Ancak bir süre önce peşin almaya başladılar. Elektrik üretiminin doğal gaza bağımlı olmaktan kurtarılarak çeşitlendirilmesi önem taşıyor” dedi.

TÜM SANAYİCİLERE UYARI

“Her koşul altında sanayicimiz enerji konusunda uyumlu davranıyor” diyen Porsuk, 10 günlük süreç içinde uyumlu davranarak bu koşullara uymaya gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Doğalgaz kısıntısı cuma gününden itibaren uygulanıyor. Bu süreç içinde bölgemizde çok fazla doğalgaz aşımı yaşanmadı. İlk gün 750 bin TL’lik fazla kullanım söz konusu. Bunu da scada sistemi ile kimin kullandığını tespit ederek bu faturayı eşit olarak kendilerine yansıtacağız. Ancak elektrik hakkında uyarı yapmak isterim. Elektrikte cezalı kullanım diye bir şey yok. Elektriğin ısınma ve aydınlatma dışında kullanıldığının tespiti halinde kes talimatı ile Tüm OSB’de tamamen keseceğiz. Bu olumsuzluğun yaşanmaması için tüm sanayicilerin dikkatine sunuyorum“ şeklinde konuştu.

kesinti porsuk (3)

“HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ”

Organize sanayi bölgelerinde üç gün sürecek elektrik kesintisini değerlendiren Mutlu Metal İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülesin Atalay, “Biz firma olarak Organize Sanayi Bölgesi’nde olmadığımız için diğer sanayicilere göre daha az etkileneceğiz. Üretim hatları yedi 24 çalışan firmalar üretim hatlarının duruşundan dolayı çok büyük kayıp yaşayacaklar. Hatları durdurmak demek üretim maliyetlerinin artması demek. Ağır sanayi, kimya ve gıda sektörü ocaklarını 7/24 açık tutmak zorundalar, onlar daha fazla etkilenecek. Ancak hepimiz aynı gemideyiz. İhracatçı ve sanayici olarak maliyetlerin artması rekabetçiliğinin azalması pazar payının düşmesine ve güven ortamının azalmasına sebep olacak. Hükümetten acil destek bekliyoruz” dedi.

kesinti atalay(2)

BELİRSİZLİK ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

Sanayici olarak bugün enflasyon, ve maliyet artışı gibi belirsizlikler ile başa çıkmaya gayret ederken yeni bir sorun ile karşı karşıya geldiklerini ve bu belirsizlik ortamının bir an önce ortadan kalkmasını arzu ettiklerinin altını çizen Atalay, “Şu anda yaşanan elektrik kesintisi sanayiciler olarak bizlerin kontrol edebileceği ve yönetebileceği mesele olmaktan çıktı. Hükümet yetkililerinin gereken tedbirleri en kısa zamanda alarak yapacakları aksiyonlarla sanayicileri bu belirsizlik ortamından çıkaracaklarına inanıyoruz” dedi

YENİLENEBİLİR ENERJİYE DESTEK

Yenilenebilir enerjiye destek olunması gerektiğine de işaret eden Atalay, “Firma olarak güneş enerjisi ile elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz, ürettiğimiz elektriği depolayamıyor, günlük olarak elektrik üretebiliyoruz. Kış ayına denk geldiği için güneşin enerjisi bize bile tek başına yetmiyor. Yenilenebilir enerji bu tür enerji sıkıntısı döneminde kurtarıcı olabilecek noktaya taşınması için teşvik edilmesi gerekiyor” dedi.

“ENERJİ SANAYİYE YETMİYOR”

Kesintilerin gerçekleşmesine çok az süre kala Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sosyal medya hesabından bir mesaj yayımladı. Başkan Yorgancılar, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye de sanayi büyüyor ancak enerji yatırımları bunu büyümeyi karşılamıyor sonuç kesintiler” Yorgancılar daha önce de şu ifadeleri kullanmıştı: “Doğal gaz kesintisi üretimde kayıplara sebep olacaktır. Üretimde tek bir gündeki kesinti sistemi bozarken, bu durumun 10 gün sürecek olması reel sektörde tüm dengeleri bozacaktır. Kuşkusuz bu ekonomiye de olumsuz yansıyacaktır” dedi.

Durumun pek çok sektörün üretimini olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Yorgancılar, “Özellikle de cam, demir-çelik, kimya, gıda, çimento ve seramik sektörleri birinci derecede durumdan etkilenecektir. Yani bu kesinti, ekonominin önemli sektörleri için ani duruş anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Sanayicilerin maliyetlerinin mevcut durumda çok farklı kalemlerde zaten önemli artışlar kaydettiğini vurgulayan Başkan Yorgancılar, “Yüksek maliyetler altında üretim yapmaya çalışan sanayicilerimiz için bu ani duruş, kapasitenin düşmesine sebep verecek ve ne yazık ki sonuçta hem üretim maliyeti hem de nihai ürün fiyatı artacaktır” ifadesini kullandı.

Gözden kaçırmayın

103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz... 103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz...

ek ender_yorgancilar

“GIDA TEDARİKİ DURABİLİR”

Doğalgaza bağlı olarak yapılacak elektrik kesintilere ilişkin konuşan Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, "Üretim en az 3 gün duracak. Gıda tedariki ve turizm sekteye uğrayacak. Temel ihtiyaç maddelerine erişiminde sorunlar yaşanabilir" dedi.

kesinti ali bahar(5)

Başkan Bahar, şunları kaydetti: “İlk olarak 21 Ocak’tan itibaren fabrikaların doğalgaz kullanımının yüzde 40 oranında kısıtlanmasının ardından 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren Türkiye’deki tüm OSB’lerde 3 ila 4 gün sürecek elektrik kısıntıları uygulanacağı açıklandı. Bir çığa dönüşen bu sorunu fabrikalardan bir bariyer ile durdurmaya kalkmak tüm ülkenin çığ altında kalmasına neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Örneğin soğuk hava depoları olan sanayicilerimizin, örneğin kesim yapan sanayicilerimizin, örneğin süt fabrikalarımızın uğrayacağı zarar nasıl tanzim edilecektir? Günlük yemek çıkaran fabrikalarımız vardır, gıda tedariki sekteye uğrayacaktır. Otellere hizmet veren çamaşırhanelerimiz duracaktır, turizm sekteye uğrayacaktır. Lojistik operasyonları sekteye uğrayacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda bunun sanayiciye yansıtılmasının ne kadar yanlış olduğu ortadadır. Bu kısıtlama konusunda yeniden bir düzenleme yapılmasını ivedi olarak talep etmekteyiz.”