02.07.2021, 05:01

İzmir’e gelen ilk komutan

İzmir’e boylu boyunca uzanan bir semt vardır. Elbette önemli biri yoksa adı niye verilsin ki koca yere…

Fahrettin Altay. Türk Kurtuluş kahramanlarından. Asker ve siyasetçi. Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrası Yunan Ordusunun geri çekilmesini sağlayarak, İzmir’e giren ilk Türk süvarilerinin komutanıdır.

 

1958 yıllında kendisiyle bir röportaj yapılıyor. O yıllarda kendisi 78 yaşında. Yeni yılda yeni çıkaracağı kitabı hakkında röportaj yapıyor. Kitabın adı: “MİLLİ MÜCADELE HATIRALARI” Sanırım Fahrettin Bey’in enerjisi ve milli mücadeleye olan heyecanı o yaşlarda bile devam ediyor.

 

İstiklal Savaş’ının Süvari Kolordusu Kumandanı; Fahrettin Paşa anlatıyor:

 

“Dünyada azami zevk veren şey hakikaten vardır. Ve bunu nadir insanlar tadar. İşte ben o nadir insanlardan biriyim. Büyük Taarruz’dan sonra İzmir’i ilk göreceğimiz tepeye çıkarken; ‘Allah’ım diyordum; Sen bana şuurumu kaybettirme’ İzmir’i gördüğüm zaman duyduğum zevk ise hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyüktü. O anda maddi hiçbir şeyin hakiki değer taşımadığını tam manasıyla hissettim. Hayatımın en mesut anıdır o. Hiçbir şeyle mukayese edemem.”

İkinci Ordu Müfettişi Fahrettin Hoca devam ediyor;

“1925 yılı Cumhuriyet Bayramı gecesi. Saat sabaha karşı dört. Atatürk’le Çankaya’ya gidiyoruz. Otomobilde başını göğsüme dayayarak uyuyor. Rahatsız etmemek için nefes almaktan bile çekiniyorum. Ne büyük ne ulvi bir heyecandı o. Gözlerimin önünden gitmez.”

 

Emekli Orgeneral Fahrettin Altay anlatıyor;

“Bütün bunlar birer hatıra oldu. Bilhassa Milli Mücadele, İstiklal Savaşı ve Cumhuriyet tarihimizi yazacak alanlar için kıymetli birer hatıra olarak intikal edecektir. Ne yazık ki hatırat kütüphanemiz çok zayıftır.”

“Milli Mücadele Hatıralarım, bu kütüphaneye ufak bir hizmette bulunmaya çalışacağım. 1919 ve 1922 yılları arasında içinde bulunduğum olayları aksettirecek olan bu hatıralar, irtica hareketleri olarak Milli Mücadelemizin gerçekten heyecanlı vakalardır. İzmir’e girişimizle de son bulacaktır…”

 

Ve gözleri dolarak devam ediyor.

“Annem Karşıyaka’da kız kardeşimin evinde, onunla beraber mahsur kalmıştı. İzmir’e girdiğimiz gün eve doğru giderken onu gördüm. “Anne” diye bağırdım. Zavallı anacığım araya çöküverdi. O da Türk Askerlerini görünce benden haber alabilmek için çıkmış. Eve gittik. Bana tuz, biber, ekmek ikram ettiler. Boyunlarını bükerek “Bunlara kaldık…” dediler.

Alıntıdır

Orgeneral Altay 26-10-1974 yılında vefat etmiştir. Hayatının son yıllarında bir gazetecinin “Cumhuriyet Türkiye’ye neler kazandırmıştır?” sorusuna

“Cumhuriyet; uygarlık cephesi içine girmeye layık bir düzeye ulaşmamızı kazandırmıştır.” Yanıtını vermiştir…

Yorumlar