İzmir’in Çernobil’inde kafalar daha da karıştı

Ege Çevre ve Kültür Platformu Avukatlarından Arif Ali Cangı,‘İzmir'in Çernobil'inin kaldırılmasına yönelik Başkan Soyer’in katıldığı toplantıya teknik komisyonun davet edilmemesine tepki gösterdi

Gündem 09.10.2021 - 06:10 09.10.2021 - 06:10

Gaziemir'deki eski kurşun ve döküm fabrikasının sahiplerinin Fransız bir şirketin Türkiye temsilcileri, Prof.Dr. Muhammed Çakmak ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bürokratlarıyla birlikte yatığı toplantı gündeme damgasını vurdu.


Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Avukatlarından Arif Ali Cangı, “O alanda kimse kendi kafasına göre bir temizlik gerçekleştiremez. İzlenecek yolu belirlemek için kurulan Teknik Komisyonun bilgisi olmadan toplantı yapılmış. Herkes bir taraftan çekiştirirse sonuç alamayız. Bizim çalışma ve arsa sahipleri ile Başkan Soyer’in yaptığı toplantısın çıktısını birleştirmemiz lazım”dedi.


Arsa sahiplerinin nükleer atıkların temizlenmesine yönelik son hareketi kafaları karıştırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yapılan toplantıya katılıp sorularına cevap alamayanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının alanı kamulaştırması halinde sorunların farklı boyutlara ulaşabileceğinden endişe duymaya başladı.


GÖRÜŞME BÜYÜK TEPKİ TOPLADI
"İzmir'in Çernobil'i" olarak biline Gaziemir'in Akçay Caddesi üzerindeki tesis, 1940 yılında kurulmuştu. Aslan Avcı'ya ait kurşun ve döküm fabrikasındaki korkunç gerçek 2007 yılında ortaya çıkmıştı. Fabrika alanında, rastgele etrafa atılmış nükleer çubuklar tespit edilmişti. Olaya el koyan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) 70 dönümlük arazide radyoaktif ve tehlikeli atık miktarının yaklaşık 100 bin ton olduğunu açıklamıştı. Bölgedeki radyasyon miktarının, normal değerin 219 kat üstünde olduğu ifade edilmişti. Problemin çözülmesine yönelik hareketler sorunu içinden zor çıkılır bir boyuta taşıdı. Arsa sahipleri ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in daha önceden kurulan Teknik Komisyonun davet edilmediği ortamda bir araya gelmesi bazı çevrelerden tepki topladı” dedi.


TOPLANTILAR KARIŞTI

Cangı, “Mal sahipleri, temizleyecek firma yetkilileri ve Büyükşehir Belediye başkanı ve bürokratlarıyla toplantı gerçekleşmiş. Bu toplantı bizim bilgimiz dahilinde olan bizim katıldığımız bir toplantı değil. Ne konuşulduğunu nasıl bir karar alındını bilmiyoruz. Bizim dahil olduğumuz toplantılar Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın duran adam eyleminden sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in onayladığı bir Teknik Komisyon kurulmuştu. Komisyon iki kez toplandı ve henüz bir karara varmış değil. Üçüncü toplantımızda bir dizi kararlar alınacaktı. İki toplantı bir birine karıştı sanıyorum”dedi.

“BAŞKAN ARDA DA BİLMİYOR!”
Arsa sahipleri ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı toplantının Teknik Komisyondan farklı bir toplantı olduğuna vurgu yapan Avukat Arif Ali Cangı, “Arsa sahipleri Tunç beyden randevu istemiş, gelmişler ‘Biz burayı temizleyeceğiz. Şirketle de anlaştık. Yanlarında bir de hoca varmış. Bize yardımcı olun destek çıkın. Burayı yeşil alan yapmayın’demişler. Onların projelerini anlatmaları üzerine Tunç bey ‘Bizim belediye bürokratları ile bir proje yapılsın’ demiş. Biz toplantıya katılmadığımız için bu konuda bilgimiz yok. Hatta ve hatta Gaziemir Belediye Başkanının haberi yok. Bizim toplantılarımıza katılan TMMOB İzmir İKK Sekreteri Aykut Akdemir, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay’ın da haberleri yok. O toplantıda biz olmadığımız için sorularımızı soramadık. Hangi proje bu? Temizleme projesi hangi proje? Hangi yolla temizleyecekler? Arsa sahipleri daha önceden bir firma aracılığı ile buranın temizlemesini sağlayacaktı. Bizden de destek istemişlerdi. Daha sonra bir iletişim kopukluğu oldu. Projenin eksiklikleri vardı. Dava açabilirdik. Sürecin uzamaması için ‘Projenin eksikliklerini denetleyelim’ dedik. ‘O mahalleden ve bizden denetlemek kuruluna temsilci verelim’dedik. Valilikten bu konuda hiç cevap alamadık. Arsa sahipleri o dönemde anlaştığı firma ile ilişkisini kesmiş Fransız bir şirket ile anlaşmıştı. Şimdi bahse konu toplantıya Fransız şirketin Türk temsilcileri o toplantıya katılmış. Prof.Dr. Muhammed Çakmak toplantıya katılmış deniyor ama bu kişinin bu konuda uzmanlık durumu konusunda bizim bilgimiz yok. Nükleer tıp alanında çalışma yapabilecek sınırlı sayıdaki kişileri zaten biliyoruz. Ama bu kişiyi biz bilmiyoruz”şeklinde konuştu.


HERKES BİR TARAFA ÇEKİŞTİRİRSE OLMAZ


Herkesin bir tarafa çekmesi halinde bir sonuca varılamayacağına dikkat çeken EGEÇEP Avukatlarından Arif Ali Cangı, “Madem ki arsa sahipleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile toplantı yapmış. Teknik Komisyonun da bu toplantıya katılması gerekirdi. Teknik Komisyona bir yetkilendirme yapıldı ise Teknik Komisyonun da fikri alınarak bir adım atılması gerekir. Ben bu temizliğin tek başına bir kurum tarafından yapılamayacağını Başkan Soyer’e de ilettim. Çevre il müdürlüğü , Sağlık il müdürlüğü, TMMOB temsilcileri, Tabip Odası temsilcisi, Ekoloji hareketinden temsilciler, mahalle temsilcilerini çağırarak bu problem nasıl çözülür bir konuşalım demiştim. Şu anda şirket yine kendi kafasına göre bir iş yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alanı kamulaştırır ise başka başka sorunlar çıkacak. Bakanlık bir şirket bulacak temizletecek. Sonra orayı TOKİ’ye mi devredecek kim bilir? Bizim Teknik Komisyonumuz toplantılarına devam ederken, arsa sahipleri ile Başkan Soyer’in yaptığı toplantısının çıktısının birleştirilmesi lazım. Herkes bir taraftan çekiştirir ise sonuç alamayız”dedi.

Yorumlar