Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Geçtiğimiz seçimlerde Konak Mahallesi’nde muhtarlık görevine başlayan Tamer Yıldırım, Kent mirası ve bu mirasın devamlılığını sağlamak adına projeler başlattı. Yıldırım, amacının İzmir’in kalbi olan Kemeraltı’nın tarihi ve ekonomik değerinin kaybolmasını engelleyip, buradaki faaliyetleri çeşitlendirmek. Yalnızca lokal değil ulusal çapta da bir merkeze dönüşmesi için canla başla çalışıyor. Genç muhtar, bunu başarmak için genç neslin ilgisini tarihi Kemeraltı Çarşı'na geçmekten olduğunun altını çiziyor. Bu yollar bu mirası gençlere devretmek hem de dünya çapında bilinirliğini arttırmak marka değerine değer katılacağını belirtiyor.

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz12

GENÇLER BURAYA GELMELİ

Kültür ve mirasın bir sonraki kuşağa geçmediği takdirde yaşamayacağını belirten Konak Muhtarı Tamer Yıldırım, “Biz, 'Z kuşağı' dediğimiz gençlerin buraya gelmesini sağlamalıyız. Çünkü bizlerden sonra bu gençlerimiz geliyor. Bu nedenle bu kuşaktaki gençleri anlayıp onların da rahatça zaman geçirip, eğlenip, dinleyebileceği alanlar oluşturmalıyız. Kemeraltı’yla ilgili projelerden bahsediyoruz. Projelerdeki en büyük amaç ve arzumuz gençlerimize yönelik uygulamalar. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Şu anki nesil ise teknoloji içinde büyümüş ve bunu çok iyi kullanıyorlar. Bizler, gençlerimiz için burada Sanat ve Gençlik Sokağı adıyla bir proje yürütmekteyiz. Onların istek ve arzularına göre oluşturacağımız bu sokakta zaman geçirmelerini sosyalleşmelerini sağlamak amacımız. Böylelikle gençlerimizin buradaki miras ile iç içe geçirip burasını özümsetip onların devam ettirmesini sağlamak ayrıca onların teknolojiye hâkim olması nedeniyle de aslında buranın yalnızca Türkiye’de değil dünyada da bilinirliğini arttırmak. Şu anda 50 yaş üstü herkesin burasıyla ilgili bir anısı vardır. İzmir’de ilk gördüğü yer ailesiyle dışarıda ilk yemek yediği yer veya ilk gezmeye geldiği yerdir. Bizim amacımız bunu devam ettirip gelecek nesillere bu mirası bırakıp devam ettirmesini sağlamak. Bunun içinde bize düşen görev neyse yapıyoruz, yapmaya da devam ettireceğiz. Dünyada ilk olan ve varlığını devam ettiren böylesine büyük ve güzel bir yerin kaybolup gitmesine ne gönlümüz ne de vicdanımız el verir. Görevde olduğumuz müddetçe de bu konuyla alakalı yetkili merciler neresiyse kapılarını aşındırmaya da devam edeceğiz” dedi.

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz11

SİYASET ÜSTÜ BİR BÖLGEDİR

Genç muhutar Yıldırım, “Yıllardır Kemeraltı’nda esnaflık yapıyorum. Geçtiğimiz dönem diğer esnaf arkadaşların ısrarı sonucu aday oldum ve seçilerek muhtarlık görevine başladım. Bu bölgede uzun zamandır yaşamam ve esnaflık yapmam nedeniyle burayla alakalı eksiklik ve ihtiyaçlar konusunda da haliyle bir fikir sahibi oluyorsunuz. Bulunduğumuz nokta İzmir’in gözbebeği olan bir yer. Tarihi değer ve lokasyon açısından çok kıymetli bir bölgedir. Kemeraltı dünyadaki ilk ve en büyük alışveriş merkezidir. Şu anda bu bölgede 7800 işyeri 1258 kurum ve kuruluş ayrıca 120 aşkın meskenin bulunduğu bir yerden söz ediyoruz. Ayrıca günlük 550 ila 750 bin insanın ziyaret ettiği bir yer. Günümüze kadar varlığını korumuş ve hala yaşayan bir yer olması da ayrıca önemlidir. Biz bunların bilince olarak buranın tekrar eski değerine kavuşması ve yalnızca İzmir değil Türkiye’ye de artı bir değer katması adına projeler başlattık” dedi.

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz9

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz7

TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ

İzmir deyince insanların aklına ilk gelen yer Konak'ta bulunan Saat Kulesi ve Kemeraltı Çarşı'nın geldiğinin altını çizen Konak Mahalle Muhtarı Tamer Yıldırım, “Bizim amacımız bunu bir nostalji şeklinde bırakmaktan ziyade aksine geliştirerek daha ileriye götürmek. Bunun turizmi çeşitlendirmekten geçtiğine inanıyoruz. Öncelikle altyapıdaki ve üstyapıdaki eksiklikleri gidermekten geçiyor. Gündüzleri yaşayan bir yer iken geceleri tam tersi bir durum söz konusu. Biz gündüz kadar gecede yaşayan ve hareketli ve insanların gelip zaman geçirdiği bir yere dönüştürmek istiyoruz. Öncelikle burada tarihi değere sahip birçok bina mesken var. Bunlar iyileştirilip restore edilip hem güçlendirilmeli hem de görsel anlamda insanları çekmeli. Yalnızca yemek yenilen ve alışveriş yaptıktan sonra gidilen bir yer olmamalıdır. Geceleri sokaklarımız otoban aydınlatması dediğimiz lambalar ile aydınlatılıyor. Ayrıca dükkânların bir tabela ölçüleri yok. Bunun yanında dükkân yapılanmalarına da bir düzen verilmeli. Bakıyorsunuz bir yerde gelinlik eşyası satan bir dükkân var hemen yanında bir restoran onun yanında hırdavatçı. Bugün bir AVM'ye gittiğinizde böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Öncelikle yağmurlarda su baskınlara karşı altyapı güçlendirilmeli ardından ise üst yapı güçlendirilmelidir. Üst yapıda düzgün aydınlatması olan, kaldırımları modern ve buraya uygun seçilmiş, tabelalarda ki uyum ve standartlar aynı zamanda dükkânların hizmet kategorisine göre aynı yerlerde toplanıp hizmet vermesi" dedi.

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz-6

İNGİLİZCE KURSU VERİLMELİ

Kemeraltı esnafına yabancı dil dersi verilmesinin gerektiğini belirten Muhtar Yıldırım, "Burada çalışan esnaflarımıza eğitim verilmeli özellikle İngilizce konusunda çünkü turistlik bir yer ve yabancı misafirlerimizin sayısı da oldukça fazla. Burayı ziyaret etmeye gelen biri sokak başlarında ki bulunacak yerleşim düzeni haritasıyla neyin nerede olduğunu bilip ona göre hizmete ulaşmalı. Bu nedenle burasıyla ilgili yapılacak ne varsa parti veya kurumlardan bağımsız herkesin aynı masada oturup karar vermesi gereken bir yerdir” diye konuştu.

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz5

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz4

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz3

İzmir'in-en-büyük-servetine-sahibiz1